Cebule mieczyków sadzi się dopiero w kwietniu, ale już w lutym pojawiły się w sprzedaży. Kupując wcześniej, trzeba je przechować, ale z kolei zwlekając, trzeba się liczyć z mniejszym wyborem. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, szukając najładniejszych cebulek.
Czym kierować się przy wyborze cebul? Wybierajmy jak największe cebule, bez uszkodzeń oraz oznak pleśni. To połowa sukcesu. Do posadzenia trzeba przetrzymać je w odpowiednich warunkach, najlepiej w ażurowej skrzynce, przesypane trocinami lub torfem, w temperaturze około 5°C. Regularnie, czyli najlepiej co tydzień trzeba sprawdzać, czy nie pojawiła się pleśń. Jeśli tak, to porażoną cebule zabieramy i traktujemy preparatem Bioczos lub Polyversum. Do momentu wysadzenia cebul na wcześniej wyznaczone miejsce, taką podejrzaną cebulę przechowujemy osobno.
Szara pleśń pojawia się w postaci brunatnych, wodnistych plamy gnilnych a cebula jest miękka w dotyku. Na jej powierzchni cebuli pojawia się szary, pylisty nalot.
Sucha zgnilizna bulw to nekrotyczne, postrzępione, lekko zapadnięte, czarne i skorupiaste plamy. Silnie porażone cebule ulegają mumifikacji. Takie cebule niszczymy lub głęboko zakopujemy.
Mieczyki sadzimy pod koniec kwietnia, najpóźniej na początku maja. Gleba powinna być żyzna, spulchniona i zasilona kompostem. Przed sadzeniem cebule warto moczyć przez 30 minut w wodnym roztworze preparatu Kaptan 50 WP lub Topsin M 500 SC. Po obeschnięciu, cebule sadzimy w koszykach lub na podwójnej warstwie siatki na krety, na głębokość odpowiadającej trzykrotnej grubości cebuli, czyli około 12 cm w odstępach co 10-15 cm od siebie. Dzięki siatce, gryzonie nie będą miały dostępu do cebul. Stanowisko do uprawy musi być słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Gdy rośliny podrosną, warto zamontować ładne ale stabilne podpory, ponieważ pod ciężarem kwiatów, szczególnie namokniętych po deszczu, łodygi mieczyków pokładają się po ziemi.
Mieczyki najlepiej prezentują się posadzone w grupie. Każdy kolor można posadzić osobno ale wymieszane kolory prezentują się równie dobrze. Cebule mieczyków każdego roku sadzimy na innym miejscu. Odmiany niższe sadzimy z przodu, a wysokie w tylnej części rabaty lub osobno. Na glebach ciężkich cebule sadzimy na głębokość 12 cm, a na glebach piaszczystych nawet na 18 cm.
Ozdobą tych roślin są kwiaty. Zgodnie z zasadą im większe lub im więcej kwiatów, tym więcej nawozu potrzebują rośliny. Dlatego, dawkę nawozu wieloskładnikowego dzielimy na cztery, a pierwszą podajemy, gdy pojawią trzecie, najpóźniej czwarte liście właściwe. Drugą dawkę podajemy, gdy pojawią się 6 liście, a trzecią, gdy tylko pojawi się pęd kwiatostanowy. Czwartą dawkę podajemy, gdy zakwita pierwszy kwiat. Gdy kwiaty przekwitną, pęd ucinamy, a cebule pozostawiamy aż do pierwszych przymrozków. Potem wykopujemy, oddzielamy cebule przybyszowe i przechowujemy przez okres zimy, zaglądając do nich co jakiś czas.
W sklepach można również kupić bulwy begonii, kanny i cebule lilii. Przy ich zakupie również stosujemy powyższe zasady aby uniknąć rozczarowań przed wsadzeniem na miejsce stałe.