Reklama

Dom

Gotu kola z doniczki – lecznicza roślina z własnej uprawy

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 25.01.2021
52565_gotu_kola
Share
Udostępnij
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Można ja hodować na domowym parapecie.

Gotu kola, czyli wąkrota azjatycka rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, można spotkać ja na Madagaskarze, w Tajlandii, Indiach, Sri Lance, czy Chinach. W warunkach naturalnych rośnie w wilgotnych miejscach, tworzy długie rozłogi i szybko rozrasta się. Jej łodygi są wiotkie, wyrastają z nich nerkowate liście o karbowanych brzegach. Latem pojawiają się drobne białe, różowe lub czerwone kwiaty, zebrane w baldachy, a owocem jest mała okrągła jagoda. Cała roślina wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości i można uprawiać ją w naszym klimacie.
 
Gotu kola jest rośliną jednoroczną, ale można uprawiać ją również w doniczce. Wymaga gleby żyznej, stale umiarkowanie wilgotnej i stanowiska półcienistego. Im gleba bardziej żyzna i wilgotna, a temperatury wysokie, tym roślina rośnie szybciej. W ogrodzie można posadzić ją przy oczku wodnym, ale należy jej pilnować, aby nie zagłuszyła innych roślin. W doniczkach rośnie równie dobrze i zdecydowanie łatwiej nad nią zapanować.
 
Wąkrota zawiera w sobie m.in. przeciwutleniacze, witaminy: A, C, E i K. Zbieramy liście, łodygi, korzenie, właściwie całą roślinę można spożytkować. Gotu kola wykazuje działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, przeciwzapalne, antywirusowe, zwalcza gorączkę i infekcje, pomaga pozbyć się dolegliwości żołądkowych i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, leczy choroby skóry, w tym cellulit i rozstępy, a co najważniejsze, stymuluje pracę układu nerwowego, poprawia pamięć i koncentrację. Dzięki niej szybciej minie ból głowy i bóle reumatyczne. Podobno gotu kola wykazuje właściwości antyoksydacyjne i niszczy komórki rakowe. 
 
Liście wąkroty można stosować zewnętrznie w postaci okładów na stłuczenia, obrzęki, siniaki i na zmiany skórne tj. trądzik i opryszczka, blizny i miejsca po ukąszeniach owadów. 
 
W sklepach zielarskich można kupić gotowe do zaparzenia wysuszone ziele, ale w sklepach internetowych można kupić nasiona za około 7 zł oraz sadzonki za 14-15 zł za doniczkę. W drogeriach można kupić kremy z wyciągiem z wąkroty, które mają działać przeciw zmarszczkowo, maseczki, odżywki do włosów, balsamy poprawiające kondycję całego ciała.
 
Świeżych liści, można dodać do surówek, smoothie, napojów odchudzających, można parzyć z nich herbatkę. Ale w stosowaniu każdego specyfiku zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy