Reklama

Dom

Kalendarz biodynamiczny – lepsze zbiory w pełni czy nowiu Księżyca?

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 07.12.2020
52166_ksiezyc
Share
Udostępnij
Zbiory naszych plonów zależą od tego, czy Księżyc wznosi się lub opada. Wznoszący księżyc wyciąga soki ku górze rośliny, gdzie kumulują się, a opadający Księżyc powoduje przemieszczanie soków w dół. Jeśli w kalendarzu mamy dzień określony owocem i Księżyc wznosi się aż do Apogeum, wtedy zbieramy owoce i warzywa z wyjątkiem korzeniowych. Uprawa w zgodzie z kalndarzem biodynamicznym nic nie kosztuje, a się opłaca.
 
W uprawach biodynamicznych wykorzystujemy wszystkie metody ekologicznej uprawy roślin owocujących i ozdobnych. Zaczynamy od dobrego przygotowania gleby, czyli dokładnie odchwaszczamy miejsce przeznaczone pod uprawy ale bez stosowania środków chemicznych, stosujemy dobry nawóz organiczny, najlepiej kompost i sadzimy rośliny odporne lub z wysoką tolerancją na choroby. Ze szkodnikami lub z chorobami walczymy również metodami nie chemicznymi. W uprawie biodynamicznej nie chodzi o uzyskanie jak największej ilości plonów tylko o ich najwyższą jakość. 
 
Zanim posiejemy lub posadzimy wybrane rośliny należy z uwagą przeczytać zalecenia z kalendarza biodynamicznego. Termin siewu poszczególnych grup warzyw wyznaczono na podstawie ruchu Planet i Księżyca. Księżyc prawie codziennie przebywa w innym gwiazdozbiorze, do którego przypisany jest konkretny żywioł, który z kolei odpowiada za konkretną grupę roślin. 
 
Żywiołem Bliźniąt, Wagi i Wodnika jest powietrze, które wpływa na kwiat. Żywiołem Barana, Lwa i Strzelca jest ciepło, które wpływa na owoc. Byk, Panna i Koziorożec odpowiadają za ziemię, czyli za korzeń. A Rak, Skorpion i Ryby są żywiołem wody i wpływają na liście i łodygi.
 
Do symbolu owocu przypisane są warzywa owocujące na powierzchni ziemi oraz rośliny zbierane na nasiona i oczywiście drzewa i krzewy owocowe. I takie rośliny siejemy i pielęgnujemy w dzień oznaczony owocem. Do korzenia przypisane są warzywa korzeniowe oraz cebulowe. Analogicznie siejemy je i pielęgnujemy w dni oznaczone korzeniem. Do liściowych zaliczamy wszystkie rośliny dające pożytek z liści i łodyg oraz kalafior i brokuły. A kwitnące rośliny uprawiamy w dzień oznaczony kwiatem.  
 
Ponieważ planety cały czas poruszają się po swych orbitach i wzajemnie na siebie oddziałują, to te kosmiczne siły w połączeniu z przyciąganiem Księżyca wpływają na życie na Ziemi. W kalendarzu mamy określone dni korzystne do siewu, sadzenia i prac pielęgnacyjnych oraz niekorzystne, gdy Księżyc znajduje się najdalej (Pg), najbliżej Ziemi (Ap) oraz w tzw. węzłach, a także w nowiu i przy pełni, Wówczas nie pracujemy w ogrodzie.
 
Zbiory naszych plonów zależą od tego, czy Księżyc wznosi się lub opada. Wznoszący księżyc wyciąga soki ku górze rośliny, gdzie kumulują się, a opadający Księżyc powoduje przemieszczanie soków w dół. Jeśli w kalendarzu mamy dzień określony owocem i Księżyc wznosi się aż do Apogeum, wtedy zbieramy owoce i warzywa z wyjątkiem korzeniowych. Jeśli Księżyc opada aż do Perygeum i w kalendarzu mamy dzień oznaczony korzeniem, wówczas zbieramy warzywa korzeniowe. Z tym, ze zbiór warzyw zależy również od pogody danego dnia. Jeśli synoptycy zapowiadają załamanie się pogody na jesień, wyciągamy warzywa z gruntu w inny dzień, aby zebrać suche korzenie, ponieważ wtedy będą dobrze się przechowywać przez okres zimy. Owoce i warzywa zebrane w odpowiednim terminie będą się dobrze przechowywać również w przetworach. 
 
Rośliny posiane i pielęgnowane, a także zebrane w innych terminach, niż podaje kalendarz, będą rosły gorzej, słabiej i dadzą plon gorszej jakości: np. z mniejszą zawartością cukrów. Przetwory będą się psuły, a warzywa przeznaczone do codziennej obróbki mogą być bardziej łykowate. Przestrzeganie zapisów kalendarza nic nie kosztuje, a może przynieść wiele korzyści.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy