Reklama

Biznes

Zaraz ruszy szybka kolej do lotniska w Jasionce

Alina Bosak
Dodano: 14.08.2023
Na trasie z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce powstał również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy. Fot. BiznesiStyl
Na trasie z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce powstał również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy. Fot. BiznesiStyl
Share
Udostępnij

Na przełomie września i października uruchomione zostanie połączenie kolejowe z Rzeszowa do portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Podróż zajmować będzie 14 minut.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA kończą budowę torów kolejowych pomiędzy Rzeszowem a portem lotniczym w Jasionce. Blisko 5 km nowych torów zapewni szybkie połączenie stolicy Podkarpacia z lotniskiem. Kładzione są od Zaczernia do nowej stacji kolejowej Jasionka Lotnisko. Na trasie powstał również nowy przystanek Głogów Małopolski Południowy.

Otwarcie kolei z początkiem października

– Zasadnicze prace budowlane będą się toczyć do końca września, wtedy też planowane jest uruchomienie połączeń kolejowych – informuje Piotr Hamarnik z biura prasowego spółki PKP PLK.

Inwestycja zostanie oddana zgodnie z planem, i chociaż dokładna data nie jest znana, to zapewne nastąpi to przed 15 października i wyborami parlamentarnymi.

Cały projekt obejmuje wybudowanie torów, dodatkowych przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich oraz parkingów w systemie „park and drive”. Dodatkowo w jego ramach wprowadzony zostanie bilet zintegrowany wspólnie z ZTM Rzeszów oraz operatorem POLREGIO. Po zakończeniu inwestycji pociągi z centrum Rzeszowa w ciągu 14 minut dojadą na lotnisko w Jasionce.

Nowe przystanki i coraz lepszy dojazd do lotniska w Rzeszowa

Na Podkarpaciu – oprócz budowy nowej linii do lotniska, projekt PKP PLK realizuje także drugi projekt rozwijający kolej aglomeracyjną na trasach łączących Rzeszów z Dębicą i Przeworskiem oraz z Kolbuszową i Strzyżowem. Budowane są m.in. przystanki, które zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców i zapewnią lepsze warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną.

11 czerwca oddano 7 nowych przystanków kolejowych: Rzeszów Pobitno – nowy przystanek na trasie w stronę Przeworska, a w stronę Kolbuszowej – Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna. Na tej trasie przygotowano również dodatkowe perony przy stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie. W stronę Strzyżowa dodano przystanki – Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna.

– PLK SA kontynuują inwestycje dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, które ułatwią komunikację z Rzeszowem i z lotniskiem. Kolejne, przystanki – spośród 14, zaplanowanych dla PKA, będą sukcesywnie oddawane do eksploatacji pasażerów w drugim półroczu br. Jesienią, stolica Podkarpacia – podobnie jak inne miasta europejskie zyska bezpośrednie, szybkie połączenie z lotniskiem – informuje biuro prasowe PKP PLK.

Przedsięwzięcie umożliwi zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem; Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy