Reklama

Biznes

Tydzień Mobilności. Ławki na placu Farnym na stałe

Aneta Gieroń
Dodano: 17.09.2023
Plac Farny w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszów
Plac Farny w Rzeszowie. Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszów
Share
Udostępnij

– Podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności pokazujemy, że nasze miasto może wyglądać inaczej, że centrum nie musi być po brzegi wypełnione samochodami. W ubiegłym roku zamknęliśmy dla ruchu część ul. Jagiellońskiej. W tym oddajemy mieszkańcom część placu Farnego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków transportu: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. Dlatego jednym ze stałych elementów Tygodnia jest dzień bez samochodu, który obywa się 22 września. Tego dnia z rzeszowskiej komunikacji miejskiej za darmo będzie mógł korzystać każdy, kto okaże ważny dowód rejestracyjny pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokument potwierdzającego tożsamość.

Parklety na placu Farnym w Rzeszowie

– Europejski Tydzień Mobilności jest także okazją, by pokazać że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można lepiej wykorzystać a centrum nie musi być przepełnione samochodami. Dlatego też sukcesywnie staram się oddawać pieszym kolejne części naszego wspaniałego śródmieścia. Pierwsze moje decyzje dotyczyły powiększenia strefy wolnej od samochodów na rzeszowskim Rynku, w sąsiedztwie ratusza oraz na ulicy Joselewicza i Mickiewicza. W ubiegłym roku podczas Europejskiego Tygodnia Mobilności na stałe ustawione zostały parklety na ul Jagiellońskiej, przy skrzyżowaniu z ul. 3 Maja. Dziś już chyba większość z mieszkańców docenia to, że na deptak z ul. Jagiellońskiej nie wjeżdżają samochody – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Podczas ubiegłorocznej edycji ETM kolejne parklety pojawiły się czasowo na placu Farnym, w sąsiedztwie kościoła farnego. – Pokazaliśmy wtedy mieszkańcom, że ta przestrzeń może być inna. Natomiast parklety, które teraz ustawiliśmy na placu pozostaną na stałe – mówi prezydent Rzeszowa.

Na jednym z parkletów na placu Farnym zamontowana została instalacja artystyczna, stworzona w duchu Land Artu. Można ją podziwiać od piątku.

Ponadto, w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności:

– W dniach 16-22 września obowiązuje zniżka na bilety (20zł/os) do Rzeszowskich Piwnic, w przypadku przyjazdu rowerem lub komunikacją miejską (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

– 18 września o godz.17 odbędzie się wykład on-line „Zrównoważona mobilność miejska – wyzwania i perspektywy”, który będzie emitowany na żywo na profilu Urban Lab Rzeszów na Facebooku oraz na stronie UrbanLabu

transmisja: facebook.com/UrbanLabRzeszow

– w dniach 16-22 września dla pierwszych 100 osób, które przyjdą do Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24) pieszo, dojadą rowerem lub komunikacją miejską otrzymają roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej

– 22 września w godz. od 16 do 18 odbędzie się Park(ing) Day – ECOwarsztatownia,

Miejsce: Rzeszowski Dom Kultury parking filii:
-Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12
– Country ul. Herbowa 3
– Staroniwa, ul. Staroniwska 46
-Słocina, ul. Paderewskiego 154

Parkingi filii Rzeszowskiego Domu Kultury w tym dniu zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci. Przygotowane zostaną m.in.: eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku, strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych podmiotów. Dla najmłodszych dostępne będą kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne, idee zero waste. Na miejscu pozostawić będzie też można plastikowe nakrętki i zużyte baterie.

– 22 września, w godz. od 10 do 14 trwał będzie Przystanek poezji

Miejsce: przystanki MPK przy ul. Dąbrowskiego

W ramach promocji transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK na przystankach przy ul. Dąbrowskiego zrealizuje happening. Aktorzy w kostiumach bohaterów różnych książek czytać będą poezję i fragmenty prozy.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy