Reklama

Biznes

Ponad 2 mld zł w budżecie Rzeszowa. Wzrosną pensje?

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 22.11.2023
UM Rzeszowa
UM Rzeszowa
Share
Udostępnij

Wisłokostrada, PCLA, budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy IX LO, rozpoczęcie prac przy połączeniu ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego i na ul. Strzelców, nowe ogrodu kieszonkowe, place zabaw, tereny rekreacyjne – m.in. takie inwestycje znalazły się w projekcie budżetu Rzeszowa na rok 2024. Radni zagłosowali też “za” zabezpieczeniem na przyszły rok w budżecie miasta pieniędzy na podwyżki dla pracowników urzędu i jednostek organizacyjnych miasta.

Przyszłoroczny projekt budżetu Rzeszowa przekroczy 2 mld zł. Na zadania inwestycyjne zapisane jest prawie 320 mln zł. – Ale na tym na pewno nie poprzestaniemy. Budżet będzie jeszcze zmieniany, zwiększany. Będą miały na to wpływ m.in. zmiany polityczne, które zachodzą w naszym kraju. Jestem głęboko przekonany, że zwycięska koalicja partii prodemokratycznych będzie podejmowała kroki legislacyjne, dzięki którym poprawi się sytuacja finansowa samorządów. Przez zmiany, które wprowadzała poprzednia władza, kondycja samorządów stałą się bardzo trudna – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas wtorkowej sesji rady miasta.

– Przez ostatni rok prowadziliśmy bardzo rozsądną politykę finansową. Odważną, wymagającą żelaznej dyscypliny, wielu trudnych decyzji a także cięć. To spowodowało, że rok 2023 – najtrudniejszy w historii naszego miasta od 2001 roku, przetrwaliśmy i co więcej, zrobiliśmy mały kroczek do przodu. W przyszłym chcemy wykonać większy, czerpiąc dodatkowe pieniądze z KPO i innych programów, z których będziemy finansować kolejne inwestycje – zapowiedział prezydent.

Największa inwestycja – Wisłokostrada

Wśród największych inwestycji drogowych zapisanych w projekcie budżetu należy wymienić budowę Wisłokostrady. Jest to ważna droga, która połączy al. Rejtana z ul. gen Maczka. Jej częścią będzie nowy most na rzece Wisłok, który powstanie w miejscu starej przeprawy – mostu Załęskiego, a także estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi oraz nowy most na rzece Młynówce. W sumie wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 km. Inwestycja, która ruszyła w tym roku, będzie kosztować ponad 169 mln zł. W roku 2024 na to zadanie zarezerwowane zostało ponad 64 mln zł.

W projekcie znalazły się także pieniądze na kontynuację przygotowań kolejnych potężnych zadań drogowych. Jednym z nich jest m.in. budowa drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą przemysłową Dworzysko. Częścią tego zadania będzie budowa ponad 300 metrowego wiaduktu nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi.  Na to zadanie prezydentowi miasta i jego służbom udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 250 mln zł.

W przyszłym roku zakończą się m.in. takie projekty drogowe jak budowa połączenia ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok (ponad 14 mln zł) czy też przebudowa ul. Grunwaldzkiej (11,6 mln zł). Z nowych inwestycji drogowych wymienić należy budowę połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest to droga, która zdecydowanie poprawi połączenie osiedla Słocina z centrum miasta. Skorzystają z niego także mieszkańcy osiedla Zalesie. W projekcie budżetu na to zadanie zapisane jest prawie 7,3 mln zł. W przyszłym roku swój początek będą miały także takie przedsięwzięcia jak np. budowa ul. Strzelców na os. Budziwój (3 mln zł) czy też drugi etap ul. Parkowej na os. Miłocin (4 mln zł) a także budowa kładki na rzece Strug łączącej ul. Jachowicza z ul. Koło – 3 mln zł.

Duże pieniądze wydane zostaną na inwestycje związane z oświatą. Zakończą się dwa ważne zadania. Pierwsze z nich to rozbudowa szkoły przy ul. Skrajnej na os. Staromieście (9,2 mln zł), która zyska m.in. nową halę sportową, sale lekcyjne, szatnię dla ponad 300 uczniów, kuchnię i jadalnię, drugie to nowa hala I Liceum Ogólnokształcącego (ponad 5 mln zł). Nową inwestycjami będą budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Elizy Orzeszkowej, na którą zapisane jest 16,4 mln zł oraz żłobka przy ul. Jachowicza na os. Drabinianka (5,2 mln zł).

Kolejne ogrody kieszonkowe

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach także w roku 2024 mocny akcent położony zostanie na zadania związane z rekreacją i zielenią. W planie finansowym miasta znalazło się 9 mln zł na kolejne ogrody kieszonkowe i parki. 2 mln zł rezerwowane jest na nowoczesny plac zabaw na osiedlu Staromieście, podobna kwota wydana zostanie na stworzenie zielonej strefy wypoczynku na prawym brzegu Wisłoka. Rozpocznie się także projektowanie długo wyczekiwanego przez rzeszowian aquaparku, który zostanie wybudowany w północnej części miasta. Na jego dokumentację  zarezerwowane jest ponad 5,4 mln zł. 

Bardzo ważnym przedsięwzięciem będzie budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które powstanie przy ul. Wyspiańskiego. Będzie to nowoczesny stadion lekkoatletyczny, wzbogacony o funkcję piłkarską, przystosowany do organizacji dużych, plenerowych wydarzeń kulturalnych. Obiekt będzie mógł przyjąć na krytych trybunach blisko 8 tys. osób. Ta inwestycja będzie kosztowała blisko 164 mln zł, z czego 31 mln wydane zostanie w 2024 r. Miasto Rzeszów zadba nie tylko o stworzenie duże areny sportowej przystosowanej do rozgrywek na najwyższym poziomie ale także o rozbudowę, rozwój osiedlowych obiektów. Wśród tego typu projektów znalazły się m.in. budowa wielofunkcyjnego boiska dla dzieci i młodzieży na os. Pułaskiego, modernizacja boiska piłkarskiego na osiedlu Biała, nowy budynek klubowy na stadionie KS Grunwald Budziwój. 

W budżecie będą jeszcze zmiany. Klub PiS zawnioskował o zabezpieczenia w budżecie miasta pieniędzy na podwyżki dla pracowników urzędu i jego jednostek organizacyjnych. Wszyscy radni poparli to stanowisko. Na to także trzeba więc będzie wygospodarować pieniądze.

Projekt budżetu Rzeszowa trafi na sesję rady miasta, która odbędzie się w połowie grudnia. Wtedy to radni zadecydują o jego przyjęciu. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy