Reklama

Biznes

Ponad 2 mld zł w budżecie 2024 i 143 mln zł deficytu

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 13.12.2023
Fot. Tadeusz Poźniak
Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła budżet na 2024 rok. W miejskiej kasie ma być ponad 2 mld zł, z tego prawie 320 mln zł zarezerwowano na inwestycje, a deficyt ma wynieść 143 mln zł. Władze Rzeszowa po cichu liczą też na dodatkowe pieniądze z budżetu centralnego, bo takie też były zapowiedzi i obietnice dla samorządów od zaprzysiężonego w środę nowego premiera Donalda Tuska i jego rządu.

Do tego też nawiązał na wtorkowej sesji Rady Miasta prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

– W nawiązaniu do poniedziałkowych wystąpień w Sejmie można by powiedzieć, że po nocy przychodzi dzień, także dla samorządów. W ostatnich latach Rzeszów bardzo ucierpiał na zmianach w polityce fiskalnej państwa. Jest nadzieja, że dochody bieżące i udziały w podatkach – fundament funkcjonowania samorządów – wrócą do tego, na co umawialiśmy się z państwem w ustawach kompetencyjnych i finansowych naszego kraju – powiedział Konrad Fijołek. I zwrócił uwagę, że poprzednie dwa budżety były bardzo trudne i ukierunkowane na jak najlepsze przejście przez kryzys. 

– Debaty nad dwoma poprzednimi budżetami stały pod znakiem martwienia się o przyszłość. Dzisiaj prezentujemy jednak już budżet nadziei. Liczymy, że w trakcie roku pojawią się dla nas dodatkowe pieniądze – chociażby szybka subwencja rozwojowa, a następnie będą wprowadzane zmiany systemowe, które pozwolą samorządom stanąć na nogi. Ten budżet został przygotowany roztropnie, mimo trudności postawiliśmy w nim na inwestycje, co także wynika z mądrego podejścia do miejskich finansów w kończącym się roku. Myślę, że na przyszłość możemy patrzeć z optymizmem i poczuciem stabilności – dodał prezydent Rzeszowa. 

Jakie inwestycje w budżecie Rzeszowa na 2024 rok

Budżet Rzeszowa na 2024 rok przekroczy 2 mld zł. Na zadania inwestycyjne zapisane jest prawie 320 mln zł. Wśród największych inwestycji drogowych znalazła się budowa Wisłokostrady. Jest też droga, która połączy al. Rejtana z ul. gen Maczka. Jej częścią będzie nowy most na rzece Wisłok, który powstanie w miejscu starej przeprawy – mostu Załęskiego, a także estakada, która przebiegać będzie nad torami kolejowymi oraz nowy most na rzece Młynówce. W sumie wybudowane zostaną drogi o łącznej długości ponad 2 km. Inwestycja, która ruszyła w tym roku, będzie kosztować ponad 169 mln zł. W roku 2024 na to zadanie zarezerwowane zostało ponad 64 mln zł.

W budżecie znalazły się także pieniądze na kontynuację przygotowań kolejnych dużych zadań drogowych. Jednym z nich jest m.in. budowa drogi, która połączy ul. Warszawską ze strefą przemysłową Dworzysko. Częścią tego zadania będzie budowa ponad 300 metrowego wiaduktu nad ul. Warszawską oraz torami kolejowymi. Na to zadanie udało się zdobyć dofinansowanie w wysokości 250 mln zł.

W 2024 roku zakończy się też budowa połączenia ul. Wołyńskiej z ul. Słoneczny Stok (ponad 14 mln zł) czy też przebudowa ul. Grunwaldzkiej (11,6 mln zł). Z nowych inwestycji drogowych wymienić należy budowę połączenia al. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego. Jest to droga, która poprawi połączenie osiedla Słocina z centrum miasta. Skorzystają z niego także mieszkańcy osiedla Zalesie. W budżecie na to zadanie zapisane jest prawie 7,3 mln zł. W przyszłym roku swój początek będzie też miała budowa ul. Strzelców na os. Budziwój (3 mln zł) czy drugi etap ul. Parkowej na os. Miłocin (4 mln zł) oraz budowa kładki na rzece Strug łączącej ul. Jachowicza z ul. Koło – 3 mln zł.

Będą też pieniądze na inwestycje w oświacie. Zaplanowano rozbudowę szkoły przy ul. Skrajnej na os. Staromieście (9,2 mln zł), która zyska m.in. nową halę sportową, sale lekcyjne, szatnię dla ponad 300 uczniów, kuchnię i jadalnię. Dokończona zostanie też budowa hali sportowej w I Liceum Ogólnokształcącym (ponad 5 mln zł). Nową inwestycjami będą budowa hali sportowej wraz z zapleczem przy IX Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Elizy Orzeszkowej, na którą zapisane jest 16,4 mln zł oraz żłobka przy ul. Jachowicza na os. Drabinianka (5,2 mln zł).

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach także w roku 2024 będą pieniądze na zadania związane z rekreacją i zielenią. 9 mln zł na kolejne ogrody kieszonkowe i parki. 2 mln zł rezerwowane jest na nowoczesny plac zabaw na osiedlu Staromieście, podobna kwota wydana zostanie na stworzenie zielonej strefy wypoczynku na prawym brzegu Wisłoka. Rozpocznie się także projektowanie wyczekiwanego przez rzeszowian aquaparku, który zostanie wybudowany w północnej części miasta. Na jego dokumentację zarezerwowane jest ponad 5,4 mln zł.

Jaki deficyt w budżecie Rzeszowa na 2024 rok

Wraca też ciągle nie rozstrzygnięta budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki, które ma powstać przy ul. Wyspiańskiego. W budżecie miasta na 2024 rok na ten cel zarezerwowano 31 mln zł. Dofinansowana ma być też budowa wielofunkcyjnego boiska dla dzieci i młodzieży na os. Pułaskiego, modernizacja boiska piłkarskiego na osiedlu Biała i nowy budynek klubowy na stadionie KS Grunwald Budziwój.

W przyszłorocznym budżecie Rzeszowa jest też 143 mln zł deficytu. Ten ma zostać pokryty m.in. z emisji obligacji, kredytu i wolnych środków.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy