Reklama

Biznes

Wybory prezydenckie 2020 – zasady głosowania w sanitarnym reżimie

Alina Bosak
Dodano: 26.06.2020
50980_glosowanie
Share
Udostępnij
Obowiązkowa maseczka, dezynfekcja rąk, najlepiej własny długopis i jednorazowe rękawiczki – to niektóre z zasad, które będą obowiązywać wyborców przychodzących do lokali wyborczych 28 czerwca br. W najbliższą niedzielę wybieramy prezydenta w szczególnych, spowodowanych epidemią COVID-19, warunkach. Na Podkarpaciu do głosowania uprawnionych jest prawie 1,7 mln osób.

Sondaż prezydencki, który przeprowadził IBRiS na zlecenie tygodnika "Polityka", pokazuje, że w wyborach zamierza wziąć udział 64 proc. uprawnionych do głosowania. W tym roku głosowanie odbędzie się w lokalach wyborczych, ale również korespondencyjnie – dla tych, którzy taką chęć wcześniej zgłosili. Jeszcze tylko w piątek, 26 czerwca, o chęci głosowania mogą poinformować osoby, które trafiły na kwarantannę po 23 czerwca.
 
Środki ostrożności w lokalach wyborczych

W lokalach wyborczych głosowanie rozpocznie się w niedzielę, 28 czerwca, o godz. 7.00 i potrwa do 21.00. Ponieważ w lokalu wyborczym, w jego ogólnodostępnej części może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw., może być konieczne oczekiwanie w kolejce na zewnątrz. Niemniej jednak, zgodnie z kodeksem wyborczym każdy, kto przyjdzie do lokalu wyborczego przed godziną 21.00, musi mieć możliwość zagłosowania. Jeśli przed lokalem będzie kolejka jeszcze po 21. komisje obwodowe mogą wydłużyć pracę.
 
Wybory odbywają się w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego, dlatego zorganizowano je według zasad, które określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r. w sprawie wykazów środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym.
 
W lokalu wyborczym obowiązkowa jest maseczka. Można ją zdjąć tylko wtedy, kiedy o jej zdjęcie poprosi członek komisji wyborczej, aby zweryfikować tożsamość wyborcy. Obowiązkowa jest również dezynfekcja rąk. Zaleca się również założenie rękawiczek jednorazowych, jak i przyniesienie własnego długopisu. Długopisy na wyposażeniu komisji wyborczej po wizycie każdego obywatela będą dezynfekowane. 
 
Członkowie komisji bezpośrednio obsługujący wyborców pracują w rękawiczkach ochronnych, maseczkach i przyłbicach. Pozostali członkowie obwodowej komisji wyborczej mogą zrezygnować w maseczek (obowiązkowe tylko przyłbice i rękawiczki).
 
W lokalach obowiązuje dystans – zachowanie bezpiecznej 1,5-metrowej odległości. Jak już wspomniano w lokalu może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 1 osoba na 4 mkw., ale z wyłączeniem członków obwodowej komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych. Członkowie komisji pracują na stanowiskach oddalonych od siebie o 1,5 m. 
 
Lokale wietrzone raz na godzinę, przez 10 minut. Nie przerywa to jednak głosowania oraz pracy obwodowej komisji wyborczej. Ponadto, powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, są przemywane płynem do dezynfekcji co najmniej 6 razy w czasie trwania głosowania.
 
Jeśli chodzi o głosowanie za granicą, tam obowiązują reguły wprowadzone przez państwo, w którym głosujemy.
 
Karty do głosowania

Na karcie do głosowania, którą otrzyma wyborca, będą wymienieni kandydaci na urząd Prezydenta RP. Wyborca oddaje głos na jednego z kandydatów, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „x”. Za nieważny uznany będzie głos, jeśli wyborca umieści znak „×” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata lub na której wyborca nie umieścił znaku „×” przy żadnym z nazwisk kandydatów.
 
Osoby głosujące korespondencyjnie kartę do głosowania umieszczają w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania”, którą zaklejają. Wraz z wypełnionym i podpisanym oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu umieszczają w kopercie zwrotnej, którą najpóźniej do 26 czerwca trzeba wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie gminy, w której wyborca jest na liście uprawnionych do głosowania. Kopertę można do 26 czerwca dostarczyć również osobiście lub przez pośrednika do właściwego urzędu gminy, w godzinach jego pracy. Kopertę w dniu wyborów można również dostarczyć do obwodowej komisji wyborczej. Także za pośrednictwem innej osoby. Ale nie wrzuca jej do urny, tylko przekazuje członkom komisji. 
 
Na Podkarpaciu jest 1 695 997 osób uprawnionych do głosowania. Tylko niespełna 11,5 tys. zgłosiło chęć głosowania korespondencyjnego. Pozostali mogą oddać głos w jednym z 1 819 lokali wyborczych w województwie podkarpackim.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy