Reklama

Biznes

Rzeszów większy i coraz bliżej Głogowa Młp.? Wojewoda jest na tak

Alina Bosak
Dodano: 30.04.2020
50633_miasto
Share
Udostępnij
Wiele wskazuje na to, że Pogwizdów Nowy od 1 stycznia 2021 roku stanie się dzielnicą Rzeszowa. Do wniosku Ratusza o przyłączenie tego sołectwa do miasta przychyla się wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Decyzja jest już tylko w rękach Rady Ministrów. Nie ma natomiast poparcia wojewody dla Malawy i Racławówki, o które także wnioskowała Rada Miasta Rzeszowa. 
 
W tym tygodniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wydała opinię w sprawie zmian granic Rzeszowa. Rada Miasta Rzeszowa wnioskowała o przyłączenie do miasta trzech sołectw lub ich części z trzech gmin powiatu rzeszowskiego: Malawy z gminy Krasne, części Racławówki (tzw. Racławówka Doły) z gminy Boguchwała oraz Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Małopolski. W dwóch pierwszych przypadkach decyzja wojewody jest negatywna, natomiast w przypadku Pogwizdowa Nowego wojewoda zaopiniowała pozytywnie. Chcieli tego w referendum mieszkańcy sołectwa, a także reprezentująca ich rada sołecka. 
 
Wojewoda wzięła pod uwagę także położenie geograficzne i powiązania komunikacyjne – do centrum Rzeszowa jest dwukrotnie bliżej niż do centrum Głogowa Małopolskiego. Sołectwo ma charakter podmiejski, a jego przyłączenie do Rzeszowa, jak podkreśla wojewoda, nie zagraża finansom całej gminy. Tak samo oceniła Rada Powiatu Rzeszowskiego pozytywnie opiniując taką zmianę granic.
 
Jeśli Rada Ministrów także poprze wniosek, wraz z przyłączeniem Pogwizdowa Nowego Rzeszów powiększy liczbę mieszkańców o 1500 osób. Obecnie w mieście zameldowanych jest ich ponad 195 tys. 
 
Warto dodać, że administracyjne granice w styczniu tego roku poszerzył również sam Głogów Małopolski o sołectwa Zabajka, Wola Cicha oraz Rogoźnica. Dzięki włączeniu Rogoźnicy miasteczko „zbliżyło” się do stolicy województwa i teraz oddziela je od niej już tylko Rudna Mała i Rudna Wielka. Poszerzając granice Głogów Młp. broni się przed utratą kolejnych sołectw na rzecz Rzeszowa.
 
Co z Malawą i Racławówką?

Na negatywną opinię wojewody podkarpackiego co do Malawy oraz części Racławówki wpłynęły przede wszystkim: brak zgody mieszkańców gmin (wyrażony podczas wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych), negatywne opinie zainteresowanych rad gmin oraz Rady Powiatu Rzeszowskiego, a także skutki finansowe ewentualnego dokonania wnioskowanych zmian,  w szczególności w przypadku przyłączenia do Rzeszowa Malawy z gminy Krasne. W przypadku Malawy trzeba jednak zaznaczyć, że jest tam silne środowisko dążące do zmiany statusu sołectwa i przyłączenie do Rzeszowa.   
 
Ratusz liczy na to, że wojewoda przychyli się za to do innego pomysłu – włączenia całej gminy Krasne do Rzeszowa. W tym też tonie list wystosował w czwartek, 30 kwietnia, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Mimo, że relacje między wojewodą a prezydentem do przyjaznych nie należą, czytamy tam o kolejnych planach prezydenta, m.in. „Proszę przyjąć moje serdeczne podziękowania za pozytywne zaopiniowanie wniosku dotyczącego przyłączenia do miasta Rzeszowa sołectwa Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski. Przy tej okazji pozwolę sobie podkreślić niebagatelną rolę Pani Wojewody w dotychczasowym procesie powiększania powierzchni miasta Rzeszowa. (…) Dziękuję także za stanowisko Pani Wojewody, by w kolejnym roku został złożony wniosek o połączenie Rzeszowa z całą gminą Krasne. Ze wszech miar doceniam w tych działaniach Pani perspektywiczne spojrzenie na rozwój Rzeszowa, a co za tym idzie na dalszy przyśpieszony awans cywilizacyjny całego województwa."
 
W lipcu decyzje

Opinia wojewody nie przesądza o zmianie granic Rzeszowa. Wraz z wnioskiem Rady Miasta Rzeszowa została przekazana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ostateczna decyzja w sprawie przyłączania sołectw lub ich części do miasta Rzeszowa ustawowo należy do Rady Ministrów, która zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podejmuje ją do końca lipca. Jeśli rząd zgodzi się na zmiany granic, to Rzeszów powiększy się 1 stycznia 2021 r. 
 
Politykę poszerzenia granic władze stolicy Podkarpacia prowadzą od 2005 roku. Rzeszów ponad dwukrotnie zwiększył swoją powierzchnię. I, jak informuje Ratusz, we włączone do miasta tereny zainwestował dotychczas ponad 2 mld zł. Do miasta przyłączono Załęże, Słocinę, Przybyszówkę, Zwięczycę, Białą, Budziwój, Miłocin, Bziankę, a także pozostałą część sołectwa Miłocin, które było częścią gminy Głogów Małopolski oraz sołectwo Matysówka znajdujące się w gminie Tyczyn. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy