Reklama

Biznes

Większy Rzeszów? “Nie” wojewody. Tak dla Krosna i Głogowa Młp.

Alina Bosak
Dodano: 28.04.2019
45473_rzeszow
Share
Udostępnij
Zdaniem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart Rzeszów potrzebuje dobrze zaplanowanej strategii poszerzania miasta i rozsądne byłoby raczej włączenie całej gminy, a nie przejmowanie pojedynczych sołectw i skazywanie sąsiednich samorządów na problemy budżetowe. Dlatego wojewoda negatywnie zaopiniowała wniosek miasta o włączenie w jego granice Malawy, Pogwizdowa Nowego i części Racławówki. Poparła natomiast wnioski, dotyczące powiększenia Krosna i Głogowa Małopolskiego.
 
W poniedziałek, 29 kwietnia wojewoda Ewa Leniart ogłosiła decyzje, dotyczące wniosków o poszerzenie granic, jakie złożyły w urzędzie włodarze i rady miast: Rzeszowa, Krosna i Głogowa Młp.  Wojewoda negatywnie zaopiniowała wniosek Rzeszowa, który dotyczył włączenia w granice miasta sołectw Malawa z gminy Krasne, Pogwizdów Nowy z gminy  Głogów Małopolski i części Racławówki z gminy Boguchwała. Jej zdaniem rozczłonkowywanie gmin ościennych, prowadzi do ich zbytniego uszczuplenia, a co za tym idzie problemów z funkcjonowaniem i stabilnością finansową. 
 
Rzeszów nie doszedł jeszcze do ugody z gminą Głogów Małopolski, która w wyniku ostatniego poszerzenia miasta uszczuplona została o Miłocin. Głogów Młp. żąda 1,6 mln zł za utracony majątek. Zdaniem wojewody należałoby opracować strategię i raczej wybrać opcję przyłączenia jednej z sąsiednich gmin w całości niż rozczłonkowywać wszystkie, zmieniając je w kadłubowe.   
 
Pozytywna opinię otrzymały natomiast wnioski Krosna i Głogowa Młp. Krosno chce włączyć w granice miasta grunty dawnego lotniska Iwonicz (wcześniej zakupiło prawo ich wieczystego użytkowania), które leżą na terenie gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne. Doszło w tej sprawie do porozumienia ze wspomnianymi gminami i miasto zgodziło się im odsprzedać część nabytych gruntów oraz pomniejszyć obszar terenów, jakie mają być włączone do miasta – we wniosku pozostało ok. 120 ha z planowanych ponad 140 ha. 
 
Natomiast Głogów Małopolski uzyskał pozytywna opinię wojewody w sprawie włączenia do miasteczka okolicznych sołectw, leżących na terenie tej samej gminy – Lipia, Rogoźnicy, Woli Cichej, Zabajki i Rudnej Małej. Po włączeniu sołectw Głogów Młp. „urósłby” z 13 do 30 km kw., a liczna mieszkańców zwiększyłaby się z 7 tys. do 12 tys. Przed skierowaniem wniosku do wojewody przeprowadzono konsultacje z mieszkańcami. Za włączeniem do Głogowa Młp. opowiedzieli się mieszkańcy osiedli Centrum i Niwa, a także mieszkańcy Rogoźnicy, Woli Cichej i Zabajki. Mieszkańcy Lipia i Rudnej Małej byli przeciw. 
 
Ostateczną decyzję w sprawie powiększenia Rzeszowa, Krosna i Głogowa Młp. podejmie Rada Ministrów. Będzie ona zależała od opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego przekazane zostały wnioski po konsultacjach społecznych i z opinią wojewody.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy