Reklama

Biznes

Prezydent znów chce poszerzać Rzeszów. Na celowniku Jasionka ze strefą ekonomiczną

Natalia Chrapek
Dodano: 17.12.2018
43187_jasionka
Share
Udostępnij
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc planuje kolejne poszerzenia granic miasta. W 2019 roku włączy do stolicy województwa część Miłocina i Matysówkę, ale na tym nie chce poprzestać. Już planuje kolejne przyłączenia ośmiu sołectw z czterech podrzeszowskich gmin, a wśród nich Jasionkę z międzynarodowym lotniskiem i strefą ekonomiczną.
 
Od 2006 roku władze Rzeszowa starają się konsekwentnie realizować politykę poszerzania granic miasta. Do tej pory do Rzeszowa przyłączono już Załęże, Słocinę, Przybyszówkę, Zwięczycę, Białą, Budziwój, Miłocin i Bziankę. Od 1 stycznia 2019 roku miasto znowu się powiększy.  Zgodnie z decyzją Rady Ministrów zostanie do niego włączona pozostała część sołectwa Miłocin, które obecnie jest częścią gminy Głogów Małopolski oraz sołectwo Matysówka znajdujące się w gminie Tyczyn. 
 
W nowym roku stolica Podkarpacia będzie miała ponad 126 km kw. Wzrośnie też liczba mieszkańców, do prawie 194 tys. Po powiększeniu się o Matysówkę i Miłocin miastu przybędzie 6 km kw.  powierzchni i około 3,5 tysiąca mieszkańców. 
 
Do Rzeszowa w ostatnim czasie miała zostać przyłączona również gmina Krasne, ale plany „spaliły na panewce”. 9 grudnia w Krasem odbyło się referendum. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za połączeniem gminy Krasne z gminą Miasto Rzeszów?”. Wzięło w nim udział 3195 osób, czyli 30 procent mieszkańców gminy. Za przyłączeniem do Rzeszowa było 1480 głosujących, a przeciwko – 1715. Zgodnie z decyzją rady, gmina Krasne do Rzeszowa mogłaby dołączyć najwcześniej od 1 stycznia 2024 roku. 
 
 
Fot. Archiwum Urzędu Miasta Rzeszowa
 
Obecnie w Rzeszowie jest zameldowanych ponad 191 tys. mieszkańców, ale szacuje się, że mieszka ponad 220 tys. osób. 
 
W kolejnych planach na poszerzenie granic Rzeszowa władze miasta uwzględniają przyłączenie sołectw: Malawę, której mieszkańcy jako jedyni ze wszystkich czterech sołectw gminy Krasne, w referendum byli za połączeniem z Rzeszowem. Racławówkę Doły z gminy Boguchwała, Pogwizdów Nowy z gminy Głogów Małopolski oraz Zaczernie, Nową Wieś, Jasionkę, Tajęcinę z gminy Trzebownisko oraz część Trzebowniska. 
 
O dalszych losach rzeszowskich granic będą decydować radni podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbędzie się we wtorek, 18 grudnia. 
 
Największe emocje wzbudzać może chęć przyłączenia wsi z gminy Trzebownisko, a wśród nich Jasionki, gdzie jest międzynarodowe lotnisko oraz Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny „Aeropolis”, skupiający najnowocześniejsze firmy w regionie i zatrudniający ponad 5 tys. osób.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy