Reklama

Biznes

Zostań obserwatorem społecznym przy wyborach samorządowych 2018

Opracowanie Angelika Fila
Dodano: 03.10.2018
41268_wybor
Share
Udostępnij
Trwa nabór na obserwatorów społecznych przy wyborach samorządowych 2018 na Podkarpaciu. Akcja #obserwujemywybory jest ogólnopolską akcją obywatelską. Polega na bezstronnym, rzetelnym i obiektywnym obserwowaniu przebiegu głosowania, liczeniu głosów i ustalaniu wyniku wyborów samorządowych przez obwodowe komisje wyborcze. Obserwatorzy zostaną wyszkoleni oraz przygotowani do pełnionej funkcji. Osoby zainteresowane wystąpieniem w roli obserwatora społecznego zobowiązane są do rejestracji i wykazania chęci udziału w akcji poprzez zakładkę: http://obserwujemywybory
 
Fundacja im. Stefana Batorego w Warszawie zainicjowała w Polsce akcję #obserwujemywybory, która jest ogólnopolską akcją obywatelską o dużym znaczeniu dla polskiej demokracji. Realizowana będzie również na Podkarpaciu. W akcję zaangażowane będą setki obserwatorów społecznych, delegowanych przez organizacje pozarządowe, w 300 losowo wybranych obwodowych komisjach wyborczych. 
 
Obserwacja wyborów na tak dużą skalę prowadzona będzie po raz pierwszy od 1989 roku. Będzie to akcja obywatelska w pełni niezależna od komitetów wyborczych, została zainspirowana zagrożeniami upatrywanymi w zmianie kodeksu wyborczego oraz stanowi swoistego rodzaju pilotażowe działanie, mające pokazać, na ile tak daleko posunięte zmiany w kodeksie wyborczym zapewnią rzetelność przebiegu wyborów samorządowych w Polsce.
 
Zebrane przez obserwatorów dane posłużą do opracowania raportu z przebiegu wyborów, który pozwoli stwierdzić, czy wybory samorządowe w 2018 roku były przeprowadzone w sposób uczciwy, rzetelny i zgodny z prawem. 
 
Rejestracja
 
Osoby zainteresowane wystąpieniem w roli obserwatora społecznego zobowiązane są do rejestracji i wykazania chęci udziału w akcji poprzez zakładkę: http://obserwujemywybory
 
Akcja obserwacyjna prowadzona jest przez obserwatorów społecznych, delegowanych przez organizacje pozarządowe. Jej przeprowadzanie jest ważne zarówno dla głosujących, jak i dla komitetów startujących w wyborach. Pozwoli ocenić ewentualne wątpliwości, co do uczciwości wyborów i legitymizacji wybranych władz oraz opisze i udokumentuje wszelkie nieprawidłowości.
 
Zebrane dane, po porównaniu z wynikami ogólnokrajowymi, pozwolą również ocenić, czy sam fakt obserwowania przebiegu głosowania w obwodzie przez obserwatorów społecznych wpływa na wyniki głosowania. Natomiast informacje o wszelkich nieprawidłowościach lub trudnościach w trakcie głosowania i liczenia głosów pozwolą na oszacowanie skali takich zdarzeń w całym kraju.
 
Praca komisji obwodowych może być obserwowana i rejestrowana przez mężów zaufania, obserwatorów społecznych, a także przez obserwatorów międzynarodowych. Działania te mają służyć zapewnieniu uczciwego wykonywania przez obwodowe komisje wyborcze swoich zadań, a przez to uczciwości procesu wyborczego.
 
Obserwatorem społecznym może zostać osoba, która: posiada czynne prawo wyborcze do Sejmu (jest obywatelem polskim, najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu, nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu), nie kandyduje w wyborach, nie jest komisarzem wyborczym, nie jest pełnomocnikiem wyborczym komitetu, nie jest pełnomocnikiem finansowym komitetu, nie jest urzędnikiem wyborczym, nie jest członkiem komisji wyborczej.
 
Obserwatorzy społeczni nie mogą być pełnomocnikami do głosowania, jak również nie mają prawa pomagać w akcie głosowania wyborcy niepełnosprawnemu, nawet na jego prośbę.
 
Uprawnienia obserwatorów społecznych: mają prawo być obecni podczas wszystkich czynności komisji, do której zostali wyznaczeni, w szczególności być obecni przy przekazywaniu protokołu przez obwodową komisję wyborczą, przekazywaniu danych z protokołu przez rejonową komisję wyborczą, sprawdzaniu pod względem arytmetycznej poprawności ustalenia wyników głosowania przez pełnomocników powołanych przez okręgowe komisje wyborcze, oraz przy sprawdzaniu prawidłowości ustalenia wyników głosowania i wprowadzania danych do sieci elektronicznego przesyłania danych, być obecni w lokalu wyborczym w czasie przygotowania do głosowania, głosowania, ustalania wyników głosowania i sporządzania protokołu, żądać otrzymania kopii protokołu przekazania przez przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie spisu wyborców, urny wyborczej wraz ze znajdującymi się w niej kartami do głosowania, egzemplarzy protokołu głosowania w obwodzie, niewykorzystanych kart do głosowania, otrzymanych w trakcie głosowania zaświadczeń o prawie do głosowania, aktów pełnomocnictwa do głosowania oraz pieczęci komisji, rejestrować, z wykorzystaniem własnych urządzeń rejestrujących, czynności obwodowej komisji wyborczej od sprawdzenia przez obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie czy urna wyborcza jest pusta, od zamknięcia i opieczętowania urny pieczęcią komisji, sprawdzenia czy na miejscu znajduje się spis wyborców i potrzebna liczba kart do głosowania oraz odpowiednia liczba łatwo dostępnych miejsc zapewniających tajność głosowania, do rozpoczęcia głosowania i od zamknięcia lokalu wyborczego do podpisania protokołu głosowania w obwodzie przez obwodową komisję wyborczą ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie (art. 42 § 5 KW), otrzymać kopię protokołu głosowania w obwodzie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy