Reklama

Biznes

9 medali za sukces dla Podkarpacia i Rzeszowa

Alina Bosak
Dodano: 16.03.2017
31529_ratusz_1
Share
Udostępnij
– Ten region i jego stolica to synonimy sukcesu – podkreślali przedstawiciele Stowarzyszenia Polski Klub Biznesu, dyskutując w czwartek w Rzeszowie o rozwoju polskich samorządów. Wręczyli też Złote Medale Akademii Polskiego Sukcesu. Otrzymali je: marszałek podkarpacki, przedstawiciele nauki i medycyny oraz prezesi firm. Wśród nagrodzonych znalazło się także Miasto Rzeszów. 
 
 
Po raz pierwszy istniejąca już 16 lat Fundacja Akademia Polskiego Sukcesu przyznała tak wiele złotych medali na Podkarpaciu. Otrzymali je: marszałek podkarpacki Władysław Ortyl, Miasto Rzeszów, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Sylwester Czopek, prof. Kazimierz Widenka, kierujący Kliniką Kardiochirurgii Szpitala Klinicznego nr 2 w Rzeszowie, a także burmistrz Niska Julian Ozimek oraz przedsiębiorcy – Marta Półtorak, prezes MARMA Polskie Folie i Ryszard Ziarko, prezes CIARKO.
 
– Dziś Rzeszów jest stolicą polskiego sukcesu, a w niektórych obszarach także stolicą innowacji. Dziś nie możemy mówić o Ścianie Wschodniej czy Zachodniej, ale o ludziach, którzy odnoszą sukcesu bez względu na to, gdzie znajduje się centrum ich działalności. Naszym celem jest ich promować i pokazywać innym jako przykład – stwierdził prof. Henryk Skarżyński, prezydent Fundacji Akademia Polskiego Sukcesu, która od 16 lat stara się promować i nagradzać wyróżniających się swoją działalnością i osiągnięciami ludzi, a także firmy i organizacje. 
 
– Nie potrafimy chwalić się i cieszyć sukcesami innych. W przestrzeni publicznej widać głównie kłócących się polityków, w godzinach najlepszej oglądalności nie pokazuje się ludzi, którzy odnieśli sukces, a moglibyśmy się od nich uczyć – zauważył prof. Michał Kleiber, wiceprezydent Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, prezes PAN w latach 2007-2015 i były doradca społeczny prezydenta Lecha Kaczyńskiego. On także należy do Fundacji Akademii Polskiego Sukcesu. Podczas wizyty w Rzeszowie, mówił o tym, co według niego jest nam potrzebne, by sprostać ambitnym planom rozwojowym. – Ten dekalog zamieściłem także w książce „Mądra Polska” – mówił profesor. –Zależy nam, by Polska rozwijała się szybko i zarazem z poszanowaniem środowiska naturalnego, musi rosnąć produktywność i stopa zatrudnienia. Trzeba prowadzić do tego, aby jak najwięcej Polaków miało godne i co ważne kreatywne zatrudnienie. 
 
Pierwsze z dziesięciu wskazań, które wymienił profesor, to sprawne i roztropne państwo, a zatem także skuteczne, nieprzeregulowane prawo oraz polityka zagraniczna, która sprzyja rozwojowi, sprawna infrastruktura, przestrzeganie dyscypliny finansów publicznych. – Druga sprawa, o której już mówiłem – pokazujmy ludzi sukcesu i cieszmy się ich sukcesami. Trzecia – potrzebna jest ponadsektorowa, antycypacyjna strategia rozwojowa. Wiele zachowań ma u nas charakter reaktywny. Strategii mamy napisanych dosyć, leżą w szafach. Ale trzeba czegoś więcej – wizji, którą konsekwentnie będziemy realizować. Wizji ponadsektorowej, bo przecież wiadomo, że sukces rodzi się z synergii. Wszystko trzeba skoordynować. Nie wystarczy dać paru groszy wielkim uczonym, by  wdrożyć innowacje w przemyśle. Wszystko trzeba robić razem, tak by się wzajemnie wzmacniało.
 
Prof. Kleiber zauważył też bezprzedmiotowość dyskusji o strukturze polskiego systemu edukacji w sytuacji, kiedy jego kluczowym problemem jest to, że ogranicza w dzieciach chęć artykułowania autonomicznych poglądów, nagradza tych, którzy trzymają się standardów, nie chwali tych, którzy wyróżniają się oryginalnością, kreatywnością. Szkoła nie uczy też pracy zespołowej, czy tez uczy jej w stopniu niewystarczającym. Trzeba też budować w kolejnych pokoleniach chęć dokształcania się przez całe życie zawodowe. Dziś robi to zaledwie 5 proc. polskich pracowników.
 
Kolejne punkty dekalogi prof. Kleibera dotyczą systemu prowadzenia badań naukowych.- Narzekamy na niedofinansowanie. Słusznie. To, co uczelnie i naukowcy otrzymują z budżetu jest relatywnie niskie w porównaniu z innymi krajami, ale główną bolączka jest brak zachęt do finansowania prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorców. Tu konieczne są odpowiednie regulacje państwa, by sprzyjały one podejmowaniu ryzyka. Warto też poprawić system wdrażania innowacji. W Polsce panuje na ten temat szereg stereotypów. Że jak innowacje, to głównie w biotechnologii i informatyce. Tymczasem u nas są wszędzie potrzebne. Nie tylko produktowe, ale organizacyjne, procesowe, w zakresie promocji – nie doceniamy całej masy dziedzin, w których też powinny być nowoczesne rozwiązania. Tu wkracza temat ochrony własności intelektualnej – większość rządów państw i władz korporacji znaczną część czasu poświęca na sprawę ochrony własności intelektualnej i sposoby nabywania do niej praw od ich posiadaczy. W Polsce za mało patentujemy, a firmy nie doceniają faktu, że patenty są po to, by ograniczyć możliwość działalności konkurencji.
 
Naukowiec podkreślał, że Polska potrzebuje też mądrej polityki przemysłowej – umiejętnego wyszukiwania priorytetów i nisz ekonomicznych. W pewnych obszarach szanse na odniesienie sukcesu są większe, w innych mniejsze. Właściwe ich rozpoznanie jest kluczowe dla odniesienia sukcesu. Trzeba nastawiać się na otwarte modele innowacji. Nie chodzi już o to, by mieć własnego Samsunga czy Mercedesa. Dziś rzecz polega na tym, aby zidentyfikować cały łańcuch tworzenia wartości dodanej i wejść w ten łańcuch w odpowiednim miejscu. Chodzi o współpracę, dostęp do innowacji i zaproponowanie udziału. 
 
– Poza tymi wszystkimi rzeczami, które wymieniłem, do odniesienia sukcesu potrzeba jeszcze jednego – podsumował prof. Kleiber. – Odwagi do marzeń i konsekwencji w ich realizacji. W Polsce mamy ograniczoną zdolność do marzeń o wielkim sukcesie, a to jest niezwykle istotny element w dochodzeniu do wspaniałych osiągnięć.
 
Wystąpienie prof. Kleibera było wstępem do debaty pt. „Udział samorządu terytorialnego w realizacji planu odpowiedzialnego rozwoju”, którą zorganizowali w rzeszowskim Ratuszu: Stowarzyszenie Polski Klub Biznesu, Fundacja Akademia Polskiego Sukcesu oraz Prezydent Miasta Rzeszowa (Tadeusz Ferenc otrzymał Złoty Medal APS w 2014 roku). – To czwarta debata, jaką organizujemy w ramach cyklu „Osiągnięcia naszego XXV-lecia”. Wybór Rzeszowa, jako miejsca debaty samorządowej nie jest przypadkowy – zapewnił dr Franciszek Gaik, prezes Fundacji Akademia Polskiego Sukcesu i przypomniał, że to miasto z imponującą liczbą studentów oraz pionier ekologicznego transportu. To także stolica Doliny Lotniczej i siedziba firm odnoszących imponujące sukcesy.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy