– Czuję intuicyjnie, że to jest ten moment, iż zbiega się kilka czynników kluczowych dla podejmowania tego typu decyzji: od politycznych poprzez finansowe po to, że jest to projekt transgraniczny, co w UE bardzo służy na korzyść – przekonywał podczas piątkowej konferencji prasowej europoseł Tomasz Poręba. Poinformował dziennikarzy o swoich działaniach z ostatnich kilku miesięcy, które mają na celu przyspieszenie budowy drogi Via Carpathia ( na polskim odcinku zwanej S19), a zwłaszcza jej podkarpackich odcinków.
Poręba poinformował, że prowadził rozmowy z przedstawicielami polskiego rządu, na czele z premier Beatą Szydło oraz ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim i ministrem transportu Andrzejem Adamczykiem, a także z unijną komisarz ds. transportu – Violetą Bulc i ds. rozwoju regionalnego – Coriną Cretu. Te spotkania miały na celu podjęcie działań, które będą służyć temu, aby droga Via Carpathia stała się flagowym projektem zarówno dla polskiego rządu, jak i dla UE.
W konsekwencji tych działań, w najbliższych miesiącach odbędą się trzy bardzo ważne wydarzenia. Już w najbliższą środę odbędzie się w Rzeszowie spotkanie z udziałem polskich wiceministrów transportu i rozwoju regionalnego, szefa GDDKiA, wojewody i marszałka województwa. Celem tego spotkania będzie przygotowanie materiałów, tzw. mapy drogowej, która ma pomóc w podejmowaniu dalszych kroków na poziomie rządowym.
Początkiem marca, z inicjatywy ministra Adamczyka, odbędzie się w Warszawie duża konferencja, na którą zostali zaproszeni wszyscy ministrowie transportu z krajów leżących na szlaku Via Carpathia. Podczas tego spotkania zostanie omówiona wspólna strategia oraz zostanie podpisana deklaracja na rzecz budowy tego szlaku transportowego, która zostanie przekazana Brukseli.
Pod koniec marca, na zaproszenie europosła Poręby i marszałka Władysława Ortyla, do Rzeszowa przyjedzie unijna komisarz Corina Cretu, której zostaną przekazane wszystkie ustalenia podjęte na poziomie ministrów transportu krajów leżących na szlaku Via Carpathia.
Tomasz Poręba wyraził nadzieję, że w konsekwencji tych wszystkich wydarzeń budowa Via Carpathii przyspieszy. Zapewnił, że na wszystkich tych spotkaniach będzie mocno podnoszona kwestia podkarpackich odcinków tego szlaku. – Na pewnej części drogi Lublin-Rzeszów już są rozpisane przetargi, mamy też zagwarantowane środki z kontraktu terytorialnego na fragment do Babicy. Zostanie jeszcze odcinek Babica-Barwinek – wyliczał Poręba. I dodał: – W kontekście decyzji środowiskowej, która została wydana kilka tygodni temu, będziemy robić wszystko, aby ten odcinek był priorytetem.
– To wyjątkowa, unikalna szansa, że po latach blokowania tego projektu, również w Europie, pojawia się czynnik najważniejszy, który w Unii Europejskiej decyduje o powodzeniu wszystkich projektów, zwłaszcza transportowych, a więc czynnik polityczny. Tzn. że jest rząd, w tym przypadku polski rząd, szczególnie zainteresowany budową tej drogi i że będzie konsekwentnie starał się do jej budowy doprowadzić – podkreślił Poręba. I dodał: – To wszystko, co robię i co staramy się robić z ministrami polskiego rządu i komisarzami UE, ma służyć temu, by nie zmarnować tej szansy. To jest ogromna szansa. Mamy wolę polityczną, mamy środki zagwarantowane dla Polski w ramach koperty spójnościowej i jeżeli będzie wola polskiego rządu, Komisja Europejska – wiem to z rozmów z komisarzami – nie będzie robić problemów – stwierdził europoseł.
Dodał, że fakt, iż komisarz Cretu pochodzi z Rumunii, jest kolejną korzystną okolicznością, bowiem ten kraj jest żywo zainteresowany budową tego szlaku.
– Jestem bardzo pozytywnie zmobilizowany i zdeterminowany, aby podczas tych trzech wydarzeń, które przed nami, ten temat bardzo mocno podnieść na wszystkich możliwych, najwyższych poziomach – stwierdził europoseł Poręba.