Reklama

Biznes

Zarząd województwa ogłosił nabór projektów do RPO 2014-2020

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 14.07.2014
13568_Marszalkowski_1
Share
Udostępnij
Zarząd województwa ogłosił w poniedziałek nabór propozycji projektów o charakterze strategicznym do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Poinformował o tym podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl.

Nabór będzie przeprowadzony w trzech osiach priorytetowych: Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka (innowacje oraz badania i rozwój), Infrastruktura komunikacyjna (drogowa i kolejowa) oraz Spójność przestrzenna i społeczna (zwłaszcza służba zdrowia). Zgłoszenia projektów będą przyjmowane od 16 lipca do 5 września br. 

Kro będzie beneficjentem RPO
 
– W pierwszym przypadku beneficjentami mnogą być jednostki naukowe, konsorcja naukowe. Przykładowe typy projektów to wsparcie lub tworzenie na nowo zaplecza jednostek badawczo-rozwojowych. To wszystko przy udziale szkół wyższych i jednostek badawczo-rozwojowych, ale z tym, że przedsiębiorca jest tu instytucją decydującą o tym, jaki projekt i gdzie będzie realizowany – tłumaczył marszałek.
 
W obszarze komunikacji przewidziano pieniądze m.in. na łączenie węzłów drugo- i trzeciorzędowych z europejską siecią korytarzy TEN-T. Tu beneficjentami mogą być województwo podkarpackie oraz gminy Tarnobrzeg, Krosno i Przemyśl jako byłe miasta wojewódzkie. Władysław Ortyl zaprzeczył, by to oznaczało pominięcie Rzeszowa. – Miasto Rzeszów jest w Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej, jednocześnie funkcjonuje w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym i tam też może szukać na to środków – tłumaczył marszałek. To będą, jak stwierdził, inwestycje drogowe łączące, bezpośrednio i pośrednio, autostrady i drogi ekspresowe z drogami krajowymi. Ważnym obszarem będą także inwestycje kolejowe: rewitalizacja i budowa połączeń regionalnych, w tym dworców.
 
Beneficjentami infrastruktury zdrowotnej i społecznej będą jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. To będą inwestycje związane z wyposażeniem placówek o charakterze wojewódzkim bądź wielospecjalistycznym, udzielających unikatowych usług medycznych w skali województwa.
 
– Na te projekty będziemy czekać do 5 września i chcemy z nimi pojechać do Brukseli na negocjacje – stwierdził Władysław Ortyl.

CWK trzeba „wypełnić aktywnością”
 
W drugiej części konferencji marszałek przekazał informację o stanie inwestycji tzw. zagrożonych, finansowanych jeszcze z Perspektywy 2007-2013.
 
Jeżeli chodzi o Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce, to budowa jest realizowana zgodnie z obowiązującym harmonogramem rzeczowo-finansowym realizacji projektu i ma być ukończona w zaplanowanym terminie, czyli do 19 grudnia 2015 r. Głównym problemem jest kwestia wykonania konstrukcji stalowej części wystawienniczej. Projekt został wykonany w oparciu o polską normę. W międzyczasie zmienił się stan prawny i zaszła potrzeba dostosowania projektu do norm europejskich.. – Z uwagi na to rzeczywiście wymagany jest dodatkowy czas weryfikacji dokumentacji projektowej – tłumaczył podczas konferencji Janusz Fudała, prezes RARR. – Ten czas potrzebny dla projektantów może wynieść do trzech miesięcy. 
 
Prezes RARR uspokajał, że harmonogram realizacji inwestycji ma charakter elastyczny i już raz był modyfikowany. – Dzisiaj jesteśmy w 100 proc. zgodni z harmonogramem pierwotnym, z grudnia 2013 r., natomiast mamy lekkie opóźnienie w stosunku do harmonogramu z marca br., który zakładał przyspieszenie prac – informował Fudała. Prezes RARR wyraził jednak nadzieję, że w 2015 r. uda się nadrobić ten czas, jako że będą wtedy trwały prace głównie przy części wystawienniczej, która jest technicznie mniej skomplikowana niż kopuła kongresowa.
 
Marszałek poinformował, że wkrótce zaczną się prace nad wyłonieniem podmiotu odpowiedzialnego za zarządzanie CWK. Mówił także, że możliwością organizowania od 2016 r. w CWK różnych imprez i spotkań województwo chce zainteresować wiele podmiotów: od Kongresu Polonii Amerykańskiej, przez organizatorów Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych po  organizatorów takich imprez jak  Targi Doliny Lotniczej czy Ekogala.
 
Zdaniem Władysława Ortyla, Centrum trzeba „wypełnić aktywnością”. – CWK nie może żyć od wystawy do wystawy, od targów do targów – przekonywał marszałek. Z drugiej strony, nie można tam umieścić ekspozycji stacjonarnej o charakterze muzealnym. Dlatego marszałek jest zainteresowany umieszczeniem w CWK instytucji o roboczej nazwie Centrum Łukasiewicza (na wzór Centrum Kopernika). Ale podobnym projektem, tyle że dotyczącym lotnictwa, jest zainteresowany Mielec. – Dwóch Centrów Łukasiewicza w województwie podkarpackim nie będzie – podsumował marszałek.
 
Co z szerokopasmowym internetem i ścieżkami rowerowymi
 
Projekt „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo podkarpackie” znajduje się na etapie projektowania infrastruktury liniowej. Trwa opracowywanie map geodezyjnych i dokumentacji projektowej na wszystkich 197 relacjach światłowodowych. Termin zakończenia inwestycji przewiduje się na 31 sierpnia 2015 r.
 
Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” został podzielony na 11 części. W obecnym, trzecim postępowaniu przetargowym, trwają prace nad wyłonieniem wykonawców pięciu odcinków tras i sześciu obiektów inżynierskich. W pierwszym postępowaniu przetargowym najniższa oferta przewyższała przewidzianą kwotę o 35 mln zł.
 
W drugim postępowaniu projekt podzielono więc na 5 odcinków. Niestety, suma pięciu najniższych ofert przewyższała kwotę przewidzianą na wykonanie zadania o 65 mln zł. Oba postępowania unieważniono. W sytuacji, gdyby zabrakło pieniędzy, projekt przewiduje zmianę korytarza trasy lub rezygnację z części inwestycji (szczególnie na odcinku Przemyśl-Rzeszów).     

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy