Już wiadomo, kto będzie kandydatem niektórych partii w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu nr 55, obejmującym obszar powiatów: dębickiego, kolbuszowskiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego i strzyżowskiego. Jutro wspólnego kandydata mają przedstawić PO i PSL.
– Mieliśmy różne pomysły, ja długo optowałem za tym, by zarówno PSL, jak i PO wystawiły osobno swojego kandydata – mówi poseł Jan Bury, lider podkarpackiego PSL. – Jednak wydarzenia ostatnich dni i tygodni, analizy, badania poparcia dla poszczególnych partii w naszym okręgu skłoniły nas do tego, by wystawić wspólnego kandydata. Będzie większa szansa na pozytywny wynik wyborów – podkreśla Bury, jednak o nazwisku kandydata(-tki) rozmawiać nie chce, odsyłając do jutrzejszej konferencji prasowej.
Jako o kandydacie PO do Senatu najczęściej mówiło się o posłance Krystynie Skowrońskiej. Czy to ona jest wspólną kandydatką PO i PSL, okaże się jutro. Skowrońska, zapytana o to bezpośrednio, również odsyła do jutrzejszej konferencji prasowej. – To znaczy nie potwierdza pani, ani nie zaprzecza? – dopytujemy. – Tyle – odpowiada.
Oficjalnie wiadomo, że kandydatem PiS będzie Zdzisław Pupa, senator tej partii w latach 2007-2011, od kwietnia ub. roku sekretarz miasta Dębica, a kandydatem Solidarnej Polski – poseł tej partii i były wicemarszałek województwa, Kazimierz Ziobro.
SLD decyzję w sprawie kandydata ma – jak nas poinformował lider tej partii na Podkarpaciu, poseł Tomasz Kamiński – podjąć w tym tygodniu. Pod uwagę branych jest kilka potencjalnych kandydatur. Są na tej liście Anna Kowalska, do maja br. wicemarszałek woj. Podkarpackiego, była burmistrz Dynowa; Edward Brzostowski, PRL-owski wiceminister rolnictwa i szef Igloopolu, były burmistrz Dębicy, a obecnie wiceprzewodniczący sejmiku (złożył rezygnację z funkcji); Stanisław Ziemiński, starosta powiatu ropczycko-sędziszowskiego i Józef Smaczny, wicestarosta powiatu mieleckiego.
Swojego kandydata nie wystawi Europa Plus. Jak nas poinformowała Marta Niewczas, pełnomocnik tego ugrupowania na Podkarpacie, Europa Plus nie będzie uczestniczyć w tych wyborach, bowiem jest przeciwna istnieniu Senatu i uważa, że za pieniądze na jego utrzymanie powinna raczej powstać przy Sejmie grupa świetnych prawników, którzy przygotowywaliby dobre materiały legislacyjne.
Wybory uzupełniające do Senatu odbędą się 8 września.