Konto osobiste to najpopularniejszy produkt bankowy, z którego korzystają osoby w różnym wieku. Jak wybrać najlepsze konto? Można pytać innych o rady lub sięgnąć po specjalnie przygotowane do tego narzędzia. Oto najważniejsze informacje o kontach bankowych!
Darmowe konto bankowe – jak skorzystać z promocji?
Coraz częściej banki, aby zachęcić jak najwięcej osób do dołączenia do grona klientów, oferują promocyjne warunki założenia konta osobistego. Poza dogodną umową konsumenci mogą liczyć na różne bonusy np. w postaci nagrody pieniężnej. Gdzie szukać promocji? Przydatne mogą być różne narzędzia internetowe. Jednym z nich jest ranking darmowych kont bankowych – zestawienie Bankiera pozwala porównać ze sobą najlepsze dostępne oferty na rynku.
Ranking zbudowano w przejrzysty sposób, a każda propozycja została umieszczona na osobnym kafelku – wszystkie promocje były porównywane na tych samych zasadach. Lista została ułożona ze względu na następujące czynniki:
- opłaty za obsługę ROR-u;
- koszty posiadania karty płatniczej;
- prowizja za korzystanie z bankomatów;
- bonusy za skorzystanie z promocji.
Wszystkie te informacje miały wpływ na miejsce w rankingu oraz to, która z nich jest najkorzystniejsza. Dodatkowe bonusy są oznaczone przy pomocy niebieskiej obwódki.
Jeśli użytkownik zainteresuje się jedną z ofert, w łatwy sposób może przejść na stronę internetową danej instytucji, klikając przycisk „Dalej”. Jest umieszczony przy każdej propozycji i pozwala na dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i regulaminem.
Konto za 0 zł – czy to bezpieczne?
Wiele osób, widząc oferty kont za 0 zł i nagrody w postaci bonusów pieniężnych, ma wątpliwości co do bezpieczeństwa takiej akcji. Warto zwrócić uwagę na to, że tego typu instytucja zaufania publicznego nie może sobie pozwolić na nieścisłości, szczególnie w kwestii pieniędzy. Gdyby klienci dojrzeli oszustwo, bardzo szybko wycofaliby z banku swoje pieniądze, a nagłośnienie sprawy mogłoby się przyczynić do utraty wielu konsumentów.
Klient w sytuacji, gdy spełni warunki podane w regulaminie, może liczyć na wypłacenie pieniędzy, a placówka w żaden sposób nie będzie tego utrudniać. Dlaczego jednak instytucje finansowe rozdają pieniądze? Jest to okazja na pozyskanie nowych klientów. W przeszłości o wiele częściej było to zadanie należące do przedstawicieli banku, którzy zachęcali do zakładania kont. W dobie internetu konsumenci mogą to zrobić sami, a wypłacane nagrody to prowizja, którą kiedyś otrzymałby pracownik.
Tego typu nagrody są najskuteczniejszą metodą do tego, aby przekonać nowe osoby do otwarcia rachunku w banku. Uzyskanie bonusu nie jest trudne. Zazwyczaj sprowadza się do wykonania jednej z wielu operacji bankowych określoną ilość razy w danym czasie. Może to dotyczyć:
- korzystania z karty płatniczej;
- wykonywania płatności mobilnych;
- utrzymania dodatniego salda na koncie;
- regularnych wpływów na konto.
Klienci poza otrzymaniem nagrody po założeniu konta mają szansę skorzystać z nowego narzędzia. Bank musi zadbać o dobry odbiór tego, w jaki sposób działa aplikacja bankowa, jak sprawna jest komunikacja z pracownikami, jakie oferuje operacje i w jakim czasie można je wykonać, a także, z jaką łatwością.
Zadowolenie konsumenta to gwarancja jego pozostania i próbowania kolejnych usług oferowanych przez placówkę.
Czym kierować się wybierając konto?
Wybierając konto osobiste, warto szukać rozwiązań, które będą najlepsze dla danego klienta. Każdy inaczej korzysta z usług banku. Osoby często wykonujące przelewy i płatności mobilne będą zwracać uwagę na to, jak działa aplikacja bankowa, a także ile operacji przy jej pomocy mogą zrealizować.
Ktoś, kto szuka sposobu na inwestowanie lub oszczędzanie, będzie sprawdzał rachunek pod względem dodatkowych możliwości np. przeniesienia pieniędzy na lokatę.
Wiele klientów powinno zainteresować się ofertami dedykowanym osobom w konkretnym wieku. Szczególnie mogą tutaj skorzystać młodzi dorośli i emeryci – coraz więcej banków przygotowuje propozycje dla młodych i dla seniorów.
Zazwyczaj tego typu rachunki nie różnią się sprawnością od innych kont. Pozwalają na wykonywanie większości operacji tak samo, jak przy pomocy tradycyjnego konta osobistego. Różnica polega na tym, że banki bardzo często decydują się na zawiązanie umowy, która odciąża klienta w określonym wieku ze wszelkich opłat związanych z korzystaniem z konta.
Niektórzy mogą także zwrócić uwagę na takie kwestie jak np. możliwość płatności w innych walutach czy wykonywanie przelewów ekspresowych. Jeśli są to często wykonywane czynności, klientom może zależeć na tym, aby były bezpłatne.
Otwarcie konta bankowego – co jest potrzebne?
Otwarcie konta bankowego nie jest trudne, a wiele banków umożliwia wykonanie operacji online. Potrzebne są do tego dowód osobisty i kilka minut, aby dokonać wszelkich formalności.
Na stronie internetowej placówki związanej z ofertą znajduje się opcja, która pozwala na otwarcie konta. Proces należy zacząć od wypełnienia formularza zgłoszeniowego. Wśród danych, które należy w nim podać, są:
- imię i nazwisko;
- dane adresowe i do korespondencji;
- numer telefonu;
- adres e-mail.
Po złożeniu wniosku konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Większość banków umożliwia wykonanie zadania zdalnie, przez np. wysłanie swojego zdjęcia z dowodem osobistym. Niektóre placówki będą wymagały stawienia się w oddziale. Po przejściu weryfikacji pozostaje podpisać umowę. Da się to zrobić w domu, zamawiając kuriera lub umawiając się na spotkanie z pracownikiem instytucji.
Wraz z ostatnim krokiem rachunek staje się aktywny i można śmiało z niego korzystać!