Reklama

Biznes

Czy kredyt za darmo jest możliwy

Artykuł sponsorowany
Dodano: 19.09.2023
pexels-andrea-piacquadio-37600678
Share
Udostępnij

Tym, na co narzeka się, jeśli chodzi o kredyt konsumencki, są m.in. wysokie koszty finansowania. Nie inaczej, albo i jeszcze gorzej, przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o pożyczki ratalne udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Czy można jednak liczyć na darmowe finansowanie?

Kredyt za darmo — czy to możliwe?

Kredyt konsumencki za darmo to dopuszczalne rozwiązanie, ale nie jest to stały element oferty bankowej. Wręcz przeciwnie, mówimy tu o wyjątkowym rozwiązaniu, jakim jest sankcja kredytu darmowego.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest sankcja kredytu darmowego. Takie rozwiązanie prawne powstało po to, aby chronić kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków, firm pożyczkowych i innych kredytodawców, działających na rynku finansowym.

Co to znaczy, że kredyt jest darmowy, czyli brak kosztów kredytu należnych kredytodawcy

Jeśli okaże się, że w danej sytuacji ma zastosowanie sankcja kredytu darmowego, bank musi zrezygnować z kosztów kredytu należnych kredytodawcy, a pożyczkobiorca zwraca kredyt w takiej wysokości, w jakiej go zaciągnął.

Oznacza to brak prowizji należnych bankowi (a zatem, sankcja kredytu darmowego oznacza RRSO = 0%).

Jakie są sposoby na otrzymanie darmowego kredytu?

Niestety, nie da się ot, tak pójść do banku i zaciągnąć kredyt za 0 zł. W praktyce jest to dostępne dopiero po uzyskaniu pomocy ze strony prawnika, który potrafi wskazać formalne braki, jakie ma dana umowa kredytowa.

Prawnik pomoże przygotować oświadczenie kredytodawcy o tym, że przysługuje mu sankcja kredytu darmowego, a jeśli trzeba — reprezentuje klienta w sądzie.

Sankcja kredytu darmowego — co to? Sankcja w świetle ustawy o kredycie konsumenckim

Jeśli chodzi o umocowanie prawne, kluczowy jest tu art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim.

Istotne fragmenty dotyczące sankcji kredytu darmowego przedstawiliśmy poniżej:

W przypadku naruszenia […] konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu […].

Jeżeli kredytodawca w umowie nie określił zasad i terminów spłaty kredytu, konsument zwraca kredyt w równych ratach, płatnych co miesiąc, od dnia zawarcia umowy.

Jeżeli umowa o kredyt konsumencki nie przewiduje terminu spłaty kredytu, konsument zwraca kredyt w terminie“.

Więcej informacji na ten temat można przeczytać na: https://www.czerwona-skarbonka.pl/sankcja-kredytu-darmowego/. Znajdziesz tam wyczerpujące informacje na temat tego, czym jest sankcja kredytu darmowego i co należy zrobić, by móc z niej skorzystać.

Kto może skorzystać z sankcji darmowego kredytu?

Zgodnie z przepisami można skorzystać z sankcji darmowego kredytu konsumenckiego w sytuacji, gdy kredytodawca naruszył przepisy. Dotyczy to zwłaszcza regulacji zawartych w Ustawie o kredycie konsumenckim.

Oto kilka przykładów sytuacji, w których kredytobiorca ma prawo skorzystać z tego rozwiązania — jest to zwykle brak informacji o:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Są to kluczowe informacje dla kredytobiorcy, ponieważ pozwalają oszacować całkowity koszt kredytu,
  • spłacie kredytu. Umowa powinna zawierać informacje dotyczące m.in.:
    • harmonogramu spłat,
    • terminu spłaty zadłużenia.

Oprócz tego powodem może być również brak pisemnej umowy kredytowej. Jeśli wersji papierowej nie ma, kredytobiorca ma prawo skorzystać z sankcji. Jednak, choć w przypadku kredytów konsumenckich jest możliwa, to nie zawsze.

Sankcja kredytu darmowego. Pożyczki za 0 zł — czy coś takiego istnieje?

Tak, darmowe pożyczki istnieją. Co więcej, oferta firm pożyczkowych pod tym względem jest bardzo rozbudowana. Tego typu produkty finansowe są również — podobnie, jak w przypadku standardowych produktów, wygodną opcją, która bez zbędnych formalności daje dostęp do kapitału.

Warto zauważyć, że darmowe chwilówki za 0 zł są obecnie dostępne właściwie w każdej firmie pożyczkowej. Aby je otrzymać, trzeba:

  • przedstawić dowód osobisty, numer telefonu oraz e-mail,
  • posiadać konto bankowe.

W odróżnieniu od banków, gdzie jest potrzeba konkretnej dokumentacji i cały proces wnioskowania trwa dłużej, tutaj wymagania, co do otrzymania finansowania są znacznie mniej restrykcyjne.

Rzecz jasna, trzeba mieć na uwadze, że nie każdy może skorzystać z darmowej pożyczki. W praktyce skierowane są do nowych klientów. A sama kwota pożyczki oferowana jest na maksymalnie 5-6 tys. zł do spłaty w ciągu 30-60 dni.

Pierwsza pożyczka za darmo — pamiętaj o odpowiedzialności!

Darmowa pożyczka to ciekawe rozwiązanie, ale nie wpadajmy w hurraoptymizm. Trzeba zauważyć, że ma ona swoje pewne wady. Jeśli nie jesteśmy konsekwentni, możemy łatwo wpaść w pułapkę zadłużenia. Poza tym brak opłat tyczy się jedynie pierwszej pożyczki, kolejne zaś wiążą się już z pewnymi

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy