Reklama

Biznes

Biała lista podatników VAT – o czym musisz pamiętać?

Materiał Partnera
Dodano: 17.11.2020
52040_zdj-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Weryfikacja numerów rachunków bankowych klientów firm to obowiązek przedsiębiorców, który wszedł w życie we wrześniu 2019 roku. Oprócz sprawdzenia statusu rejestracyjnego firmy, przedsiębiorca powinien także sprawdzić, czy numer rachunku bankowego na fakturze jest taki sam, jak ten, na który prowadzona jest działalność gospodarcza jego klientów. Informacje o rachunkach bankowych, a także inne dane podatników są przechowywane w specjalnej bazie danych, tzw. Białej liście. Prowadzi ją Krajowa Administracja Skarbowa. Co musisz wiedzieć o niej wiedzieć?
 
Czym jest biała lista?
Biała lista to wykaz informacji, które dotyczą podatników VAT. Zastąpił on funkcjonujące wcześniej listy podatników VAT. Zamiast trzech z nich: listy podatników zarejestrowanych, niezarejestrowanych i wykreślonych, a następnie przywróconych, możesz teraz skorzystać z jednego rejestru, co z pewnością jest znacznie bardziej wygodne. Główne zadanie białej listy stanowi pomoc w bezproblemowej weryfikacji kontrahentów przez przedsiębiorców. Dzięki temu mogą szybko sprawdzić, czy dany kontrahent jest rzetelny.
 
Co dokładnie umożliwia biała lista? To na jej podstawie zweryfikujesz, czy kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT. Jeśli wykreślono go z tej listy, możesz sprawdzić, na jakiej podstawie do tego doszło. Biała lista to jednocześnie możliwość potwierdzenia numeru rachunku bankowego, na który powinieneś dokonać przelewu, aby uiścić zobowiązania względem Twojego kontrahenta.
 
Jakie informacje zawarte są na białej liście? Będzie to m.in. nazwa firmy, status podatnika, numer identyfikacyjny REGON, adres siedziby, numery rachunków rozliczeniowych czy data rejestracji jako podatnika VAT.
 
Biała lista a nowe obowiązki przedsiębiorców
Jeśli planowania płatność przekracza 15 000 zł podatnik musi ją zrealizować wyłącznie na rachunki kontrahentów ujawnione na białej liście. Jeśli tego nie zrobi, zostanie pozbawiony prawa do zaliczenia tych transakcji do kosztów uzyskania przychodów. Ponadto w takim przypadku kupujący do wysokości kwoty VAT odpowiada solidarnie ze sprzedawcą, który nie zapłaci podatku VAT należnego z tytułu danej transakcji. Aby uniknąć sankcji, podatnik pownien w ciągu trzech dni od daty przelewu powiadomić właściwy organ podatkowy o dokonaniu wpłaty na nieujawniony w wykazie rachunek bankowy lub dokonać płatności metodą podzielonej płatności.
 
Biała lista podatników VAT – gdzie jej szukać?
W jaki sposób możesz sprawdzić podatnika na białej liście? Rejestr podatników VAT znajdziesz w CEIDG bądź na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Nie musisz wpisywać się na białą listę. Twoje dane wprowadzi na nią

Krajowa Administracja Skarbowa, które pobierze wcześniej z dostępnych rejestrów publicznych. Jeśli zauważyłeś, że dane te nie są poprawne, możesz to zgłosić i poprosić o ich sprostowanie lub usunięcie. W tym celu wystąp z wnioskiem do szefa KAS.


Jak znaleźć dane kontrahenta na białej liście? Można zrobić to poprzez wpisanie nazwy firmy, numeru rachunku bankowego, numeru NIP lub REGON w odpowiednim polu. Jeśli firmę prowadzi osoba fizyczna, to istnieje także możliwość wyszukania jej po danych osobowych.

Dobrą informację stanowi fakt, że nie musisz każdorazowo sprawdzać numeru rachunku bankowego Twojego kontrahenta. Skorzystać możesz ze specjalnej wtyczki API, którą wystarczy zintegrować z oprogramowaniem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy