Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie p. Barbara Kiełt apeluje do pracodawców o wzmożenie nadzoru nad wykonywaniem pracy przez pracowników.
Po analizie zdarzeń, będących przedmiotem działań Sekcji Badania Wypadków przy Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie, w 2020 r., stwierdzono w ostatnim czasie na Podkarpaciu znaczący wzrost zgłaszanych i badanych zdarzeń wypadkowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Wśród przyczyn wszystkich wypadków dominują nieprawidłowe lub samowolne zachowania pracownika połączone z niewłaściwą organizacją pracy, brak właściwego nadzoru, szczególnie przy pracach niebezpiecznych oraz niedostateczne przygotowanie zawodowe pracowników.
Mając na uwadze skalę wypadków, Okręgowy Inspektor Pracy apeluje do pracodawców o wzmożenie nadzoru nad wykonywaniem pracy, w tym zwrócenie szczególnej uwagi na przygotowanie pracowników do pracy, stałe monitorowanie stanowisk pracy i likwidację występujących nieprawidłowości. Przypomina również, że wprawdzie odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie ponosi pracodawca, to istotna jest także świadomość zagrożeń oraz umiejętność prawidłowego zachowania wśród pracowników.
Ponadto Okręgowy Inspektor Pracy w Rzeszowie przypomina, że zgodne z przepisami kodeksu pracy, pracodawca pod rygorem odpowiedzialności wykroczeniowej jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy a także o każdym innym wypadku, który wywołał wyżej wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
Brak realizacji ww. ustawowego obowiązku zawiadomienia właściwych organów o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy, naraża osobę odpowiedzialną na karę grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.