Faktury i paragony to najpopularniejsze dokumenty księgujące sprzedaż oraz zakup. O ile jednak w przypadku paragonów nie ma różnych wariantów, to jeżeli chodzi o faktury, sprawa jest bardziej skomplikowana.
1. Co to jest faktura uproszczona?
2. Ograniczenia związane fakturami uproszczonymi
3. Faktura uproszczona czy paragon?
Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów takich dokumentów. Jednym z popularniejszych jest faktura uproszczona. Sprawdź, czym różni się od zwykłej faktury oraz w jakich sytuacjach warto rozważyć jej wystawienie.
Co to jest faktura uproszczona?
W przypadku faktury uproszczonej nazwa dokumentu idealnie odpowiada jego formie. Jest to dokument, który można wystawić tylko wtedy, gdy wartość towaru nie przekracza 450 złotych brutto (lub 100 euro brutto). Co ważne, fakturę uproszczoną mogą wystawiać zarówno czynni, jak i bierni podatnicy VAT. Najważniejsze jest, aby na dokumencie znalazła się stawka i kwota podatku. Wystawianie faktur uproszczonych nie jest jednak obowiązkowe i to sprzedawca decyduje, czy woli skorzystać z uproszczonego dokumentu, czy też wystawić standardową fakturę w ramach dokumentu księgującego sprzedaż. Faktura uproszczona nie musi zawierać między innymi stawki określającej podatek, ceny jednostkowej, ilości dostarczonych towarów oraz szczegółowych danych nabywcy.
Ograniczenia związane fakturami uproszczonymi
Mogłoby się więc wydawać, że faktura uproszczona ułatwi prowadzenie sprzedaży, szczególnie jeżeli ktoś handluje tańszym asortymentem. Trzeba jednak pamiętać o kilku ograniczeniach, ponieważ nie zawsze można skorzystać z możliwości wystawienia takiego dokumentu. Faktura uproszczona nie powinna być wystawiana między innymi w przypadku sprzedaży wysyłkowej, wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru oraz przy transakcjach na kwotę powyżej 450 złotych. Aktualne informacje na temat tego typu faktur zawsze znajdziesz w artykule https://faktoria.pl/porada/faktura-uproszczona, gdzie opisano między innymi terminy wystawiania, obowiązkowe elementy, które powinny znaleźć się na fakturze uproszczonej oraz inne wskazówki. Warto się z nimi zapoznać, aby nie popełnić błędów w prowadzeniu księgowości.
Faktura uproszczona czy paragon?
Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 1 stycznia 2020 roku, za fakturę uproszczoną uznaje się również paragon, na którym znajduje się numer NIP, a kwota transakcji nie przekracza 100 euro lub 350 złotych. Klient, który otrzymał taki dokument, może go wykorzystać do odliczenia podatku VAT i nie potrzebuje dodatkowej faktury.