Reklama

Biznes

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Materiał Partnera
Dodano: 26.02.2020
49785_czym_jest_kredyt_konsolidacyjny
Share
Udostępnij
W życiu nie wszystko jest zgodne z oczekiwaniami. Każdy, kto ma zaległości w postaci długu finansowego, wie o tym. Chociaż w tym przypadku nie zaleca się podejmowania innych zobowiązań, w rzeczywistości konsolidacja pożyczek jest zwykle jedynym wyjściem ze spirali zadłużenia. W jaki sposób ten produkt bankowy pomaga dłużnikom?

Definicja kredytu konsolidacyjnego
Rzecz polega na konsolidacji (połączeniu) kredytu wszystkich zobowiązań w jedno. Podpisanie umowy z bankiem oznacza spłatę i, w miarę możliwości, zamknięcie produktów finansowych w innych instytucjach i firmach, które wcześniej udzielały pożyczek klientowi. Udane połączenia przynoszą wiele korzyści, które ostatecznie mogą pomóc dłużnikom wyjść z kłopotów finansowych.

Produkty, które można połączyć w całość, obejmują:
gotówkę,
pożyczki mieszkaniowe i samochodowe,
chwilówki,
płatności ratalne lub limity kart płatniczych.

Jak sama nazwa wskazuje, pożyczka skonsolidowana to pożyczka bankowa. Oznacza to, że pożyczkobiorca decyduje się na podpisanie umowy gwarantującej regularną spłatę miesięcznych rat. Jednak druga strona umowy ogłosiła przejęcie odpowiedzialności za produkt, którego klient chce się pozbyć. Warto wspomnieć, że nie można otrzymywać płatności za kredyty skonsolidowane.
Podstawowym kryterium określającym prawdopodobieństwo konsolidacji długu lub braku konsolidacji jest zdolność kredytowa. Niestety bez tego nie byłoby możliwe wykorzystanie opisanych produktów finansowych. Chociaż z perspektywy dłużnika wydaje się to paradoksem, jest to całkowicie standardowa praktyka dla banków.

Wdrożenie konsolidacji
Aby móc wdrożyć konsolidację, niezbędne będzie posiadanie minimum dwóch zobowiązań finansowych. Nie musi to wiązać się z długiem —  wiele osób decyduje się na tę kombinację dla wygody i ułatwienia życia.

Z jednej strony uzyskanie skonsolidowanej pożyczki zmniejsza miesięczny koszt wszystkich spłat, a drugiej strony wiąże się z przedłużeniem okresu spłaty kredytu i zwykle wyższymi stopami procentowymi. Opłaty obejmują również prowizje bankowe i wszelkie inne, których uiszczenia może wymagać agencja. Oczywiście wszystko to przekłada się na wyższe koszty końcowe, które zwykle są większe niż suma istniejącego zadłużenia.

Mimo wszystko konsolidacje mogą w rzeczywistości pomóc tym, którzy nie mogą poradzić sobie z zawirowaniami finansowymi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dokładnie rozważyć opłacalność tej procedury.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy