Jak mierzy się wolność gospodarczą? Czy Polacy chcą więcej wolności gospodarczej i jakie jest w tej kwestii zadanie polityków? Jak wygląda wolność gospodarcza w innych krajach? O tym będą dyskutować czołowi polscy ekonomiści, profesorowie Jan Winiecki i Andrzej Kondratowicz, podczas debaty w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Profesor Jan Winiecki to ekonomista, specjalista w zakresie makroekonomii, komparatystyki systemowej i międzynarodowych stosunków gospodarczych. Jest jednym z najczęściej cytowanych polskich ekonomistów. Natomiast prof. Andrzej Kondratowicz to członek założyciel Towarzystwa Ekonomistów Polskich, Rady Centrum im. Adama Smitha w Warszawie, Światowej Sieci Wolności Gospodarczej przy Fraser Institute w Vancouver. Profesorowie spotkają się w Rzeszowie na wykładzie, by porozmawiać o wolności w gospodarce.
Przedstawią m.in. to jak wygląda wolność gospodarcza w różnych krajach, czy też jak ją zmierzyć. Zaprezentują także wyniki badań, wywiadów odpowiadających na pytania: „Czy Polacy chcą więcej wolności gospodarczej czy więcej rządowej ingerencji w gospodarkę?” oraz „Czy polscy politycy chcą więcej czy mniej wolności gospodarczej?”.
Wykład odbędzie się 7 grudnia o godz. 12.00, w Klubie Akademickim IQ, w WSIiZ przy ul. Sucharskiego 2. Będzie go można również obejrzeć online w serwisie internetowym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Debata z udziałem prof. Winieckiego i prof. Kondratowicza to trzecia odsłona cyklu wykładów ekonomicznych pt. „Zrozumieć Świat”, organizowanych w ramach obchodów 20-lecia swojego istnienia. Comiesięczne spotkania z wybitnymi ekspertami w dziedzinie ekonomii mają służyć budowaniu płaszczyzny wymiany poglądów i krzewieniu wiedzy z zakresu ekonomii. Skierowane są do uczniów, studentów i pracowników rzeszowskich szkół i uczelni wyższych oraz wszystkich zainteresowanych problematyką współczesnych zagadnień ekonomicznych.
Osoby zainteresowane udziałem w wykładach proszone są o potwierdzenie uczestnictwa telefonicznie pod nr tel. 17/86 61 138 bądź 17/86 61 254 lub na adres e-mailowy bow@wsiz.rzeszow.pl.