Reklama

Biznes

W kwietniu pierwsze konkursy dla małych i średnich firm z Podkarpacia

Materiał Partnera
Dodano: 22.03.2023
72657_dotacje
Share
Udostępnij
Już w kwietniu 2023 roku Podkarpacki Urząd Marszałkowski w Rzeszowie ogłosi pierwszy konkurs dotacyjny dla firm w ramach perspektywy finansowej 2021-2027. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 2,1 mln zł, a pula środków przeznaczonych na dotacje wyniesie 60 mln zł. Poziom dofinansowania wyniesie 70 proc. dla firmy małej i 60 proc. dla firmy średniej. To oznacza, że firma mała, która w ramach złożonego projektu zrealizuje inwestycję za milion złotych dostanie 700 tys. zł dotacji (pozostałe 300 tys. firma musi dołożyć z środków własnych bądź z np. kredytu bankowego). Minimalna wartość inwestycji, na którą można złożyć wniosek o dofinansowanie to 100 tys. zł. Składanie wniosków rozpocznie się w maju, a zakończy w lipcu 2023 r.
 
Nowością jest, iż wnioski o dofinansowanie będą mogły składać jedynie firmy, które są zlokalizowane na terenie gmin leżących w tzw. wschodniej części Podkarpacia. Lista takich obszarów liczy 43 gminy i są to: Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia, Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko, Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły, Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica.
 
Podkarpacki Urząd Marszałkowski, żeby zapobiec sytuacjom, w których firmy np. z Rzeszowa przenoszą się na obszar objęty wsparciem (aby zwiększyć swoje szanse dotacyjne), wprowadził ważny wymóg – o dotacje będą mogły się starać jedynie firmy, które na terenie jednej ze wspomnianych 43 gmin, prowadzą działalność gospodarczą przez co najmniej 12 miesięcy (licząc od dnia ogłoszenia naboru) i uzyskują przychody z tego tytułu.
 
Spodziewać się można, że firmy z terenów objętych wsparciem będą bombardowane różnymi ofertami od firm konsultingowych z całej Polski.

Jak szukać firm pozyskujących unijne dotacje

Tym bardziej warto zwrócić uwagę na to, co podpowiada Piotr Fularz, konsultant z 20-letnim doświadczeniem w pozyskiwaniu dotacji UE i właściciela Firma CARPATHIA CONSULTING GROUP. Zdaniem Fularza, kryteria którymi powinniśmy się kierować przy wyborze firmy zajmującej się pozyskiwaniem dotacji UE to:
 
1. Absolutnie podstawowa sprawa – Najlepsze Źródło Informacji o dobrej firmie to POLECENIA FIRM ZNAJOMYCH, BANKÓW itp. Jeśli ktoś ze znajomych dostał dotacje – należy zadzwonić i podpytać, kto przygotowywał wniosek. W żadnym wypadku nie należy brać firm z drugiego końca Polski wybranej na podstawie niezweryfikowanych informacji w Internecie.
2. Należy wraz z firmą od dotacji przeanalizować kryteria i punktację – te dane są publikowane wraz z naborem i łatwo wyliczyć ilość punktów, a tym samym szanse na dotacje.
3. Firmę konsultingową, z którą rozmawiamy, należy poprosić o referencje z numerami telefonów. Warto też dopytać o doświadczenie w dotacjach z Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie.
4. Obsługa MUSI być kompleksowa – tj. napisanie, realizacja i rozliczanie aż do wypłaty ostatniej złotówki dotacji – należy omijać firmy, które tylko piszą i nie rozliczają. Wtedy jest jak remontem – każda firma narzeka na poprzednią i chce dodatkowe pieniądze ze względu na realne czy wydumane błędy poprzedników.
5. Z dużą ostrożnością angażować firmy jednoosobowe – jest ryzyko, że właściciel firmy zachoruje, czy wyjedzie i mamy duży problem z projektem. W firmach większych zawsze jest osoba, która sprawę załatwi w zastępstwie.
6. Coraz trudniej spotkać firmy, które nie biorą pieniędzy z góry przed złożeniem wniosku. Natomiast zasada jest prosta – im firma weźmie mniej pieniędzy z góry tym lepiej.
7. Warto podpytać firmę o skuteczność. Ale pamiętać należy, iż wysoka skuteczność (98 proc. itp.) nie jest zbyt wiarygodna – bo albo jest nieprawdziwa, albo dotyczy niewielkich projektów przechodzących prawie z automatu (np. dotacje z PUP).
 
Oferta CARPATHIA CONSULTING GROUP opiera się na rzetelności i długotrwałej współpracy – z większością Klientów współpracujemy powyżej 5 lat, a z niektórymi firmami już ponad 15 lat. Co istotne, nie bierzemy żadnych opłat z góry – ale to m.in. z tego wynika nasza 80 proc. skuteczność – bo mocno selekcjonujemy firmy do współpracy. Podejmujemy się tylko projektów, które mają realne szanse na dotacje. Jak działamy, zawsze warto zapytać naszych Klientów z gmin objętych naborem i podpytać o opinię o Nas – to najlepsze źródło informacji. Wśród Naszych Klientów działających na terenie objętym dotacjami wymienić można: GOLBALUX , HENSFORT, BETA OKNA, PAMO, KOWALSKI OKNA, REGAMET.
 
Pisanie wniosku bez pomocy firmy konsultingowej – owszem, jest możliwe, natomiast może to być trudne i ryzykowne dla firm, które nigdy tego nie robiły. 
 
Należy pamiętać, że poza napisaniem wniosku, konieczna jest odpowiednia realizacja, przeprowadzenie postępowań ofertowych. Przypomina to trochę budowę domu – pierwszy dom budujesz dla wroga, drugi dla przyjaciela, a trzeci dla siebie. Firmy konsultingowe co do zasady mają doświadczenie i wiele zrealizowanych podobnych projektów – stąd pewne działania są dla nich naturalne – dodaje Piotr Fularz.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy