Reklama

Biznes

Jakie podatki obowiązują w Chorwacji?

Artykuł sponsorowany
Dodano: 21.03.2023
72630_zdjecie-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Na terenie Chorwacji od 2019 roku zmieniła się struktura organizacyjna w zakresie podatków. Władze postanowiły zmienić stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych oraz uregulować kwestie VAT. W skrajnych przypadkach podatek dochodowy wynosi nawet 18%, zależnie od regionu. Dowiedz się, jakie podatki w Chorwacji są obowiązkowe i jak je rozliczać.

Podatki w Chorwacji – jak trzeba je rozliczać?

Zatrudnienie na terenie Chorwacji generuje konieczność odprowadzania podatków na rzecz państwa. Osoby czerpiące dochody z samozatrudnienia są zobowiązane do wykonania rozliczenia z urzędem skarbowym. Podatki w Chorwacji są rozliczane w zakresie rocznym: od 1 stycznia do 31 grudnia.

W praktyce rozliczenie z fiskusem z Chorwacji odbywa się na mocy deklaracji DOH. Trzeba ją złożyć do końca lutego następnego roku po zakończonym roku podatkowym. Jeśli sytuacja życiowa pozwala na skorzystanie z ulg podatkowych, konieczne jest uzupełnienie formularza ZPP-DOH i INO-DOH. W razie niedopłaty podatnicy są zobowiązani do uregulowania zadłużenia w terminie 15 dni od czasu jej otrzymania z urzędu skarbowego Chorwacji.

VAT w Chorwacji – kiedy trzeba zarejestrować firmę do podatku?

Prowadzenie działalności e-commerce i sprzedaż towarów na terenie tego kraju generuje obowiązek rejestracji do VAT w Chorwacji. Obowiązek podatkowy powstaje w następujących sytuacjach:
transport towarów do Chorwacji spoza terenu Unii Europejskiej,
sprzedaż towarów kupionych w Chorwacji (zarówno w kraju, jak i w ramach eksportu),
zakupy wewnątrzwspólnotowe,
zakupy magazynowe na terenie Chorwacji,
sprzedaż towarów przez internet z zachowaniem stawek podatku VAT.

Chcesz dowiedzieć się więcej, na czym polega VAT w Chorwacji? Więcej szczegółowych informacji o stawkach i metodach rozliczenia znajdziesz pod adresem: https://taxology.co/pl/blog/vat-w-chorwacji/.

Stawki VAT w Chorwacji – ile wynosi ten podatek?

Jeśli planujesz sprzedaż towarów przez internet, musisz liczyć się z koniecznością rejestracji do VAT w Chorwacji. Stawka bazowa wynosi aktualnie 25%. Rząd postanowił wprowadzić ulgi podatkowe na niektóre towary i usługi. Pozostałe stawki VAT w Chorwacji to 13%, 5% oraz zerowa stawka podatkowa. Niższe stawki VAT zapłacisz za żywność, prasę i magazyny, bilety i elektryczność. VAT 13% obejmuje także usługi hotelowe i kateringowe. Jeszcze niższe stawki obejmują produkty podstawowe do życia człowieka. Jeśli chodzi o zerowy VAT – tutaj zastosowanie mają tylko usługi transportowe, a dokładnie przewóz osób.

Podatki w Chorwacji a sprzedaż przez internet

Prowadzisz sprzedaż online i magazynujesz towary w Chorwacji? W takim razie musisz zarejestrować się jako podatnik VAT. Dotyczy to także systemu współpracy Fulfillment by Amazon z zewnętrznymi magazynami przeładunkowymi. Obowiązek rejestracji do VAT w Chorwacji powoduje też przekroczenie sprzedaży o wartości 10 tys. euro. Aby zoptymalizować rozliczenia podatkowe i prowadzić działalność zgodnie z przepisami, skorzystaj ze wsparcia zewnętrznej firmy podatkowej. Więcej dowiesz się na taxology.co/pl/
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy