Przedszkola i żłobki to placówki, które od lat niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem rodziców. Każdego roku wielu z nich zmaga się z problemem braku dostępnych miejsc dla pociech. Aby zaoferować dzieciom możliwość dziennego przebywania z rówieśnikami, wspólnej zabawy i nauki, a zarazem czerpać z tego regularne zyski, warto zdecydować się na otwarcie własnego punktu przedszkolnego. Gdzie szukać odpowiedniego projektu takiego budynku oraz jakie wymogi powinien spełniać lokal?
Jakie kryteria musi spełniać lokal, w którym prowadzony będzie punkt przedszkolny?
Prowadzenie punktu przedszkolnego to ciekawy pomysł na realizację własnych pasji, uzyskanie źródła dochodu oraz zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności. Aby możliwe było zapewnienie jak najlepszej opieki i warunków dla małych dzieci, niezbędne jest posiadanie stosownego lokalu. Czym powinien się wyróżniać?
Lokal przede wszystkim musi mieć odpowiednio dużą powierzchnię. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2017 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania, pomieszczenie na pobyt zbiorowy 3-5 dzieci musi posiadać powierzchnię minimum 16 m2. Powierzchnia ulega odpowiedniemu zwiększeniu na każde kolejne dziecko o 2m2 (jeżeli czas pobytu dziecka nie przekracza 5 godzin dziennie) lub o 2,5 m2 (jeżeli czas pobytu dziecka przekracza 5 godzin dziennie lub jest zapewniane leżakowanie). Wysokość pomieszczenia na pobyt dzieci powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Pamiętać należy także o odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu higieniczno-sanitarnym. Musi się w nim znajdować przynajmniej jedna miska ustępowa i jedna umywalka na nie więcej niż 15 dzieci. W przypadku większej ilości dzieci, każda miska ustępowa powinna znajdować się w osobnej kabinie. Trzeba pamiętać też o wydzieleniu miejsca do higienicznego przechowywania przyborów toaletowych i ręczników dzieci. Warto przewidzieć niezależną toaletę dla pracowników, chociaż przepisy dopuszczają możliwość korzystania przez te osoby z urządzeń sanitarnych przewidzianych dla dzieci. Ponadto w lokalu trzeba wyznaczyć miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej dzieci i pracowników a także miejsce do przechowywania sprzętu i środków utrzymania czystości.
Jeżeli planujemy przygotowywanie posiłków na miejscu, to kuchnia powinna zostać zaprojektowane zgodnie z wymaganiami określonymi przez Państwową Inspekcję Sanitarną. W przypadku mniejszych lokali, wygodniejsze wydaje się korzystanie z usług firm cateringowych.
Przed uruchomieniem placówki lokal musi uzyskać pozytywne opinie właściwego państwowego inspektora sanitarnego oraz komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej.
Ciekawe projekty budynków z lokalem dla punktu przedszkolnego
Wiemy już, jakie najważniejsze wymogi musi spełniać lokal przeznaczony na punkt przedszkolny. Gdzie zatem szukać idealnego lokalu do prowadzenia takiej działalności? Jeżeli posiadamy odpowiednią działkę, najlepiej zdecydować się na zakup gotowego projektu z oferty MURATORA https://projekty.muratordom.pl/uslugowe/przedszkola-i-przychodnie-lekarskie. Prezentowane tu projekty architektoniczne obiektów, w których można urządzić punkt przedszkolny, cechują się przyciągającą wzrok, zróżnicowaną kolorystyką i dość prostą formą oraz dużymi przeszkleniami w salach pobytu dzieci. Ich powierzchnia waha się od około 140 m2 do 160 m2 powierzchni użytkowej, oferując przestrzeń do dziennego pobytu mniejszej lub większej liczby dzieci. Starannie dopracowane rozwiązania ze strony https://projekty.muratordom.pl uwzględniają miejsce na sale, szatnie, wc, a także kuchnię i funkcjonalny magazyn.
W procesie adaptacji można dodatkowo dopasować rozkład czy przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, uwzględniając planowane wyposażenie lub ilość dzieci, które mają korzystać z placówki. Godnym uwagi pomysłem są projekty budynków z punktem przedszkolnym na parterze oraz mieszkaniem na piętrze, np. https://projekty.muratordom.pl/projekt-budynek-uslugowy-z-czescia-mieszkalna-punkt-opieki-przedszkolnej-u25-2489. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność codziennych dojazdów do pracy oraz pozwoli nam łatwiej pogodzić życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie.
Szukamy pomysłu na biznes, który będzie cieszył się sporym zainteresowaniem? A może kochamy dzieci i chcemy poświęcić im całe swoje życie? Bez względu na swoje motywy, możemy zdecydować się na otwarcie własnego punktu przedszkolnego. Wystarczy, że wybierzemy najlepszy dla nas projekt, zrealizujemy go oraz zaaranżujemy lokal zgodnie z wymogami prawa. Tych kilka kroków pozwoli nam ziścić swoje marzenia oraz każdego dnia czerpać satysfakcję, związaną z prowadzeniem instytucji oświatowej.
Zdjęcie: LOKAL USŁUGOWY – Projekt budynku usługowego – UC63 Budynek mieszkalno-usługowy z kolekcji Murator, arch. Izabela Mandla
Tekst sponsorowany: Projekty budynków usługowych od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl