Płynność finansową Twojej firmy zaburzają kontrahenci lub klienci, którzy korzystają z długich terminów płatności? Na szczęście istnieje proste rozwiązanie – faktoring. To usługa, dzięki której Twoja firma może mieć silniejszą pozycję na konkurencyjnym rynku. Dowiedz się, jak działa faktoring i kiedy warto z niego skorzystać.
Co to jest faktoring i który jego rodzaj wybrać?
Definicja faktoringu mówi, że to jedna z usług finansowych skierowanych do podmiotów gospodarczych. Umowę faktoringową zawierają dwie strony – przedsiębiorca (faktorant) i firma faktoringowa (faktor). Usługa faktoringu polega na przekazaniu przez przedsiębiorcę wystawionych swoim odbiorcom faktur z odroczonym terminem firmie faktoringowej, która następnie je wykupuje. W rezultacie faktoring to sposób, aby zyskać pieniądze za zrealizowaną usługę czy dostawę towaru nawet w ciągu doby.
Chcesz skorzystać z faktoringu? Możesz wybierać wśród różnych wariantów tej usługi – różnica między nimi sprowadza się do kwestii ponoszenia ryzyka w sytuacji, gdy klient nie opłaci faktury. Dostępny jest:
• Faktoring niepełny (z regresem). Ten model faktoringu jest najczęściej proponowany przez firmy faktoringowe. Jeżeli Twój kontrahent okaże się niewypłacalny, będziesz musiał zwrócić otrzymaną zaliczkę. W praktyce to Ty odczujesz skutki niewypłacalności klienta.
• Faktoring pełny (bez regresu). To dobre rozwiązanie, jeżeli nie chcesz odpowiadać za niewypłacalność swoich kontrahentów. Ten rodzaj faktoringu przewiduje, że firma faktoringowa zajmie się dochodzeniem należności w razie nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury.
Usługa faktoringowa może obejmować wszystkie (faktoring globalny) lub tylko niektóre (faktoring pojedynczy) faktury wystawiane przez Twoją firmę. Drugie rozwiązanie sprawdzi się, gdy długi termin płatności dajesz tylko wybranym klientom.
Kto korzysta z faktoringu?
Faktoring to dobre rozwiązanie dla każdej firmy chcącej poprawić swoją płynność finansową i konkurencyjność. Usługą faktoringu powinieneś się zainteresować szczególnie wówczas, gdy prowadzisz firmę budowlaną, transportową, metalurgiczną, handlową czy HoReCa. Jak z pewnością wiesz z doświadczenia, w tych branżach faktury z długim terminem płatności są standardem. Nie musisz jednak czekać na pieniądze 14, 30 czy nawet 60 dni – faktoring zapewnia niemal natychmiastowy dostęp do środków.
Usługa faktoringu z regresem może okazać się dla Ciebie korzystna, jeżeli Twoja firma dopiero weszła na rynek i masz ograniczone zasoby finansowe. Dzięki współpracy z firmą faktoringową możesz:
• Zapewnić sobie natychmiastowy dostęp do środków finansowych, które – z uwagi na terminy płatności – byłyby zamrożone w fakturach.
• Ustrzec się przed współpracą z niewypłacalnymi klientami – w ramach oferowanej usługi firmy faktoringowe sprawdzą kontrahenta.
Prowadzisz niewielką firmę? Z usługi faktoringu nie korzystają wyłącznie duże przedsiębiorstwa. To rozwiązanie dostępne także dla startupów, jednoosobowych działalności gospodarczych i freelancerów. Dziś firmy faktoringowe są otwarte na potrzeby przedsiębiorców, oferując im współpracę w różnych zakresach.
Czy faktoring się opłaca?
Podstawową korzyścią płynącą z faktoringu jest dostęp do środków, na które – jako przedsiębiorca, który wystawił fakturę – musiałbyś czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Lista zalet tej usługi finansowej jest jednak dłuższa. Faktoring pozwala też:
• Zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku. Oferując swoim klientom dłuższe, korzystniejsze dla nich terminy płatności, możesz przyciągnąć do siebie kontrahentów, którym zależy na kredycie kupieckim.
• Zadbać o relacje ze swoimi dostawcami. Mając pieniądze, nie musisz korzystać z wydłużonych terminów płatności lub obawiać się, że w pewnym momencie nie będziesz miał środków na uregulowanie swoich zobowiązań.
• Uniezależnić się od innych usług finansowych. Nie musisz korzystać z droższych produktów bankowych, aby zapewnić sobie stały dostęp do środków niezbędnych do prowadzenia bieżącej działalności czy dalszego rozwoju.
• Uniknąć zadłużenia czy obniżenia zdolności kredytowej. Usługa faktoringowa nie wpłynie negatywnie – w porównaniu z kredytem obrotowym – na zdolność kredytową Twojej firmy.
• Przenieść ryzyko niewypłacalności dłużnika na firmę faktoringową. To jednak zależy od tego, na który model usługi faktoringowej się zdecydujesz.
Dodatkowo możesz w pełni skoncentrować się na prowadzonej działalności – terminów płatności będzie pilnował faktor. W zależności od konstrukcji umowy to również on będzie odpowiedzialny za windykację.