Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. Rynek finansowy nieustannie się zmienia, dlatego może się okazać, że za jakiś czas pojawi się znacznie atrakcyjniejsza oferta finansowania zakupu mieszkania. W takim przypadku możesz skorzystać z refinansowania kredytu, dzięki któremu będziesz mógł spłacać zadłużenie na korzystniejszych warunkach. Jak to wygląda w praktyce i kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Odpowiadamy!
Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego?
Kredyty hipoteczne to jedne z najpopularniejszych produktów bankowych. Są zaciągane na wysokie kwoty i długi okres spłaty, co wiąże się z pewnym ryzykiem. Trudno bowiem przewidzieć, jak będzie wyglądała Twoja sytuacja za kilka lat i czy poradzisz sobie terminowym regulowaniem rat. Może się także okazać, że już w trakcie spłacania kredytu na rynku pojawi się konkurencyjna oferta, dzięki której masz szansę sporo zaoszczędzić. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z usługi refinansowania kredytu, czyli przeniesienia dotychczasowego zobowiązania do innego banku. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/. Znajdziesz tam szczegółowo omówione informacje dotyczące refinansowania kredytów hipotecznych.
Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?
Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku to dobre rozwiązanie, jeżeli uważasz, że dotychczasowe warunki umowy są dla Ciebie niekorzystne. Instytucje finansowe starają się dopasowywać do zmieniających potrzeb klientów, dlatego na rynku pojawiają się coraz korzystniejsze opcje kredytów. Refinansowanie polega spłacie obecnego zadłużenia ze środków pozyskanych w innym banku. W ten sposób możesz zakończyć umowę z dotychczasowym kredytobiorcą i zacząć spłacać kredyt zgodnie z harmonogramem i zasadami obowiązującymi w innym banku.
Kiedy można skorzystać z refinansowania kredytu hipotecznego?
Z refinansowania kredytu hipotecznego mogą skorzystać osoby, które zaciągnęły zobowiązanie na niekorzystnych warunkach. Usługa ta jest skierowana także do kredytobiorców, którzy znaleźli na rynku znacznie tańszą ofertę i nie chcą przepłacać. Na refinansowanie możesz się zdecydować w dowolnym okresie kredytowania, jednak nie zawsze jest to możliwe. Nie wszystkie banki dopuszczają taką możliwość, dlatego warto wcześniej prześledzić zapisy w umowie. Może się bowiem okazać, że wcześniejsze wygaszenie kredytu ciągnie za sobą nieprzyjemne konsekwencje finansowe, co w efekcie sprawi, że refinansowanie wcale nie okaże się tańszą opcją. Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie, dlatego banki skrupulatnie podchodzą do weryfikowania sytuacji finansowej swoich klientów. Jeżeli więc zdecydujesz się na refinansowanie kredytu musisz być przygotowany na konieczność przejścia przez wszystkie procedury kredytowe od początku. W tym celu zostanie też dokładnie sprawdzona Twoja zdolność kredytowa i historia w BIK, co może wpłynąć na zaproponowane Ci warunki spłaty.
Czy refinansowanie kredytu hipotecznego to dobre rozwiązanie?
Kredyt zaciągany kilka lat temu z pewnością będzie się diametralnie różnił od produktów aktualnie dostępnych na rynku. Różnice mogą wynikać z głównie z kosztów obsługi kredytu czy wysokości oprocentowania, które regularnie ulega zmianie. Może się więc okazać, że dzięki refinansowaniu kredytu hipotecznego zaoszczędzisz nawet kilkanaście tysięcy złotych na odsetkach czy dodatkowych opłatach. Jakie jeszcze korzyści wynikają z przeniesienia zobowiązania do innego banku? Można do nich zaliczyć m.in.:
• niższy całkowity koszt kredytu,
• obniżenie wysokości miesięcznych rat,
• korzystniejsze warunki umowy,
• skrócenie okresu kredytowania,
• możliwość połączenia kilku zobowiązań w jedno,
• ustalenie nowego harmonogramu spłaty, dopasowanego do aktualnej sytuacji finansowej.
Jeżeli jesteś w trakcie spłacania kredytu hipotecznego, warto regularnie sprawdzać nowe oferty pojawiające się na rynku. Może się bowiem okazać, że wśród nich znajdziesz produkt finansowy o znacznie korzystniejszych warunkach. W takim przypadku refinansowanie daje szanse na znaczne obniżenie całkowitej kwoty dotychczasowego zobowiązania.