Etykiety termiczne to nośniki danych, które dostarczają informacji np. o danym produkcie. Towarzyszą wielu branżom na co dzień i umożliwiają właściwy przekaz informacji pomiędzy producentem a konsumentem. Jakie rodzaje etykiet termicznych wyróżniamy? Jakie jest ich szersze zastosowanie?
Etykiety termiczne — definicja
Etykieta termiczna to nośnik informacji, który pozwala w szybkim czasie przekazać klientowi dane dotyczące produktu (takie jak np. skład czy data przydatności do spożycia). Kojarzy się głównie z branżą spożywczą, choć ma zdecydowanie szersze zastosowanie.
Termiczne etykiety mają postać kawałka papieru, który aplikowany jest bezpośrednio na opakowanie produktu. Zaletą tego rodzaju etykiet jest przede wszystkim to, że umożliwiają przekazanie wielu informacji na małej powierzchni. Co więcej, łatwo je zaaplikować i nie wymagają użycia specjalistycznego, drogiego sprzętu.
Etykiety wykonane są z tworzywa sztucznego, które jest bezpieczne dla zdrowia – etykiety termiczne mają certyfikat jakości. Są wytrzymałe. Ich trwałość określa się na ok. 6 miesięcy. Mimo wysokiej odporności na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych nie powinny być stosowane w miejscach, które mogą je narazić na uszkodzenia (bardzo niskie i wysokie temperatury). Wytrzymałość etykiet może naruszyć również woda, dlatego należy zadbać o to, aby etykiety termiczne nie miały z nią styczności.
Etykiety termiczne — rodzaje
Etykiety termiczne w zależności od zastosowania występują w dwóch rodzajach:
• etykiety termiczne papierowe — to etykiety przeznaczone do krótkotrwałej aplikacji. Wykonane są z papieru, dlatego działanie czynników zewnętrznych takich jak woda czy wysoka temperatura może je zniszczyć.
• etykiety termiczne powlekane — można je aplikować na towary w trudnych warunkach. Są odpowiednio zalaminowane, a więc odporne na wodę czy otarcia. Warstwa ochronna pozwala na używanie etykiet tego rodzaju w kontakcie z tłuszczem.
Zanim kupisz etykiety termiczne, zastanów się, jakie będzie ich przeznaczenie. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale też pieniądze. Nie warto kupować tych samych produktów dwa razy.
Etykiety termiczne — zastosowanie
Etykiety termiczne znajdują zastosowanie w wielu branżach. Jedną z nich jest branża spożywcza. Dlaczego tego rodzaju etykiety dobrze się w niej sprawdzają? Ponieważ służą do znakowania towarów, które cechuje szybka rotacja (pieczywo, mięso, nabiał). Dzięki ich użyciu w krótkim czasie można zmienić dane produktu (dotyczy to szczególnie produktów z niedługim terminem przydatności do spożycia).
Etykiety tego typu wykorzystuje się także w transporcie czy logistyce. Są niezwykle przydatne w pracy kuriera (oznaczanie przesyłek). Warto jednak zaznaczyć, że w każdej ze wspomnianych branż wykorzystuje się inny rodzaj etykiet. Dodatkowo jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie branżę spożywczą, w niej inne etykiety służą do znakowania produktów, które możemy przechowywać kilka tygodni, a inne — do tych, które możemy trzymać w szafkach nawet kilka miesięcy.
Zupełnie inny rodzaj etykiet termicznych wykorzystuje się przy znakowaniu produktów mrożonych. Są to etykiety foliowe z klejem do głębokiego mrożenia lub nadruki wykonane z papieru. Je także można mrozić razem z produktem.