Z dniem 1 stycznia 2021 weszły w życie przepisy ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Zmiany, które wprowadziła, są odpowiedzią na .zidentyfikowane kluczowe problemy sektora MŚP w zakresie zamówień publicznych. Do najważniejszych należy zaliczyć nieproporcjonalny do potencjału udział przedsiębiorców z sektora MŚP w rynku zamówień publicznych, nieefektywne zarządzanie procesem zakupowym w sektorze finansów publicznych oraz zmniejszające się zainteresowanie wykonawców rynkiem zamówień publicznych – w ponad 40% postępowań składana jest tylko jedna oferta. Ważną kwestią jest również ograniczona dostępność do środków odwoławczych.
Nowe regulacje w założeniu mają wzmocnić efektywność i przejrzystość udzielanych zamówień publicznych uwzględniając potrzebę wsparcia rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, a także innowacyjnych, nowoczesnych produktów i usług.
Ustawa w sposób zasadniczy wzmacnia pozycję kontraktową wykonawców zamówień publicznych. Ustawodawca wprowadza zakaz ustalania kar umownych za opóźnienia niezawinione przez wykonawców. W ustawie przewiduje się również obowiązek zamieszczania klauzul waloryzujących wynagrodzenie wykonawców w umowach zawartych na okres powyżej 12 miesięcy przy wzroście cen materiałów i usług na rynku.
Nowe przepisy zakazują zawierania w umowach o zamówienia publiczne zapisów pozwalających na zmniejszenie wolumenu świadczenia wykonawcy wynikającego z umowy bez określania limitów tych zmniejszeń a także zachęcają do rozstrzygania sporów kontraktowych przed sądami polubownymi.
W umowach zawieranych na okres powyżej 12 miesięcy obowiązkiem zamawiającego jest wypłacanie wykonawcom zaliczek lub wynagrodzenia w częściach. Zniesiono także ograniczenia we wnoszeniu przez wykonawców odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej w przypadku naruszenia procedur przez zamawiającego.
Istotne dla wykonawców są zmiany przepisów pozwalające odzyskać wadium wniesione w postępowaniu wcześniej niż przed wyborem najkorzystniejszej oferty.
O tych i o innych zmianach prawnych wprowadzonych do systemu zamówień publicznych, można dowiedzieć się podczas bezpłatnego szkolenia on – line:
„Zamówienia publiczne na rynku wspólnotowym z uwzględnieniem zmian wprowadzonych w polskim systemie zamówień publicznych od 01.01.2021 r.”, na które w dniu 9 lutego br., zaprasza ośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Szkolenie ma na celu zaprezentowanie wykonawcom z sektora MŚP pełnego katalogu nowych regulacji ułatwiających dostęp do zamówień publicznych w Polsce od 1 stycznia 2021 r.
Szkolenie poprowadzi Krzysztof Puchacz, prawnik, specjalista z zakresu zamówień publicznych. Właściciel Grupy Doradczej – firmy prowadzącej usługi doradcze w obszarze zamówień publicznych. Były wieloletni pracownik organów kontroli państwowej oraz akredytowany Ekspert ©KFE.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenie o uczestnictwie.
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać pocztą elektroniczną na adres: een@wsiz.edu.pl lub pod numerem telefonu 17 860 57 45
REJESTRACJA TRWA DO DNIA 4 LUTEGO 2021 R.
Szczegóły dotyczące szkolenia znajdziecie Państwo w linku poniżej:
Serdecznie zapraszamy!!