Reklama

Biznes

Unikalne doświadczenie, umiejętności oraz zespoły studenckie do pracy nad prototypami

Rozmowa ze Sławomirem Olejnikiem, Dyrektorem Zarządzającym ds. Rozwoju w Podkarpackim Centrum Innowacji
Dodano: 03.03.2020
49800_olejnik
Share
Udostępnij
Podkarpackie Centrum Innowacji (PCI) utworzyło Koalicję na rzecz Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów (REIS). Na czym polega jej działalność?
 
Sławomir Olejnik: Działalność Koalicji na rzecz REIS rozpoczęliśmy w grudniu 2019 roku, skupiając reprezentantów Podkarpackiego Centrum Innowacji, Loży Rzeszowskiej Business Centre Club, Klastra IT, Klastra „Technologia w Medycynie” TECHNOMED, HugeTECH oraz Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Celem Koalicji jest aranżowanie cyklicznych spotkań jej uczestników, nawiązywanie współpracy, angażowanie animatorów ekosystemu innowacji w budowanie wzajemnych relacji oraz podejmowanie wspólnych projektów na rzecz rozwoju nowatorskich firm i startupów. Razem stworzyliśmy kalendarz kluczowych wydarzeń dotyczących innowacji i startupów na Podkarpaciu, skierowanych do przedsiębiorców, naukowców, startupów i studentów oraz omówiliśmy działania mające na celu jego rozwój. Dodatkowo wskazaliśmy organizacje, które chcemy zaprosić do dalszej współpracy i rozpoczęliśmy mapowanie usług dla startupów i naukowców w ekosystem Podkarpacia oraz podjęliśmy starania związane z organizacją TEDx Rzeszów.
 
Obecnie prowadzimy dyskusje nad budową możliwości inwestycyjnych dla mniejszych firm i startupów technologicznych na Podkarpaciu, szukających finansowania na dalszy rozwój. Poruszamy kwestie sieci aniołów biznesu i funduszu typu venture capital, który mógłby inwestować w ryzykowne pomysły młodych ludzi. Istotna jest również obecność dużego funduszu inwestycyjnego, dysponującego narzędziami finansowymi pozwalającymi zdywersyfikować jego ryzyko, w sposób umożliwiający uzyskanie przez inwestorów ponadprzeciętnej stopy zwrotu zainwestowanego kapitału. Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców.
 
Naszą rolą jako zespołu zarządzającego PCI jest transfer wiedzy do regionu z wykorzystaniem naszych doświadczeń i kontaktów, jak również wsparcie rozwoju Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Start-upów. Będzie on tworzył większą wartość dla jego uczestników – firm, organizacji, naukowców, startupów etc. – poprzez efekt synergii. Dzisiaj współpraca i działanie sieciowe są jednymi z kluczowych warunków sukcesu oraz zdobywania przewagi międzynarodowej jako miasto, region czy ekosystem. Kadra zarządzająca PCI posiada doświadczenie związane z działalnością biznesową i badawczo-rozwojową oraz szerokie umiejętności dotyczące komercjalizacji nauki, rozwijania ekosystemów innowacji i łączenia nauki z biznesem. Dzielimy się doświadczeniami i umiejętnościami, szukamy partnerów do współpracy, a samo PCI jest w naszej opinii doskonałą platformą komunikacyjną, gdzie inspirujemy, wspieramy i integrujemy świat biznesu, nauki, startupów, prototypów, inwestorów i organizacji wspierających rozwój REIS. 
 
 
Fot. Materiał partnera
 
Podkarpackie Centrum Innowacji jest organizatorem ciekawych wydarzeń w przestrzeni biznesowej oraz gospodarczej Rzeszowa i regionu. Kto jest ich odbiorcą i czego dotyczą?

Do tej pory w PCI odbyło się m.in. spotkanie z czołowymi firmami Podkarpacia – Pratt&Whitney, Asseco Poland, Ultratech, Olimp Laboratories, Kirchhoff Automotive, Grupa Nowy Styl, MTU Aero Engines Polska i BorgWarner Poland – z udziałem Marszałka Województwa Podkarpackiego, jak i przedstawicielami Klastra IT czy Loży Rzeszowskiej Business Centre Club. W jego ramach przybliżyliśmy ofertę i możliwości współpracy z PCI, które swoją działalność rozpoczęło w 2019 roku m.in. poprzez otwarcie przestrzeni prototypowania dla młodych ludzi pn. PCI ProtoLab, utworzenie Podkarpackiej Sieci Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących, czy też przyznanie grantów na rozwój innowacyjnych badań naukowych z dużym potencjałem na ich komercjalizację. Podczas spotkań gromadzimy potrzeby i pomysły przedsiębiorców, a eksperci spoza regionu i kraju dzielą się swoją wiedzą. Rozwijamy projekt Wednesday Innovation Night (WIN). To cykl spotkań dla naukowców, biznesu i startupów, którzy poszukują współpracy, chcą uczyć się od siebie i rozwijać nowe projekty. Najbliższy WIN #3 odbędzie się w środę, 4 marca 2020 roku, w siedzibie PCI przy ul. Lenartowicza 4. Gościem specjalnym będzie Lech Kaniuk, przedsiębiorca, inwestor i współtwórca takich marek, jak: Delivery Hero, PizzaPortal.pl, Bean&Buddies, SunRoof czy iTaxi.
 
Jaką wartość z działalności PCI mogą uzyskać przedsiębiorcy? W jakim zakresie warto szukać współpracy z Wami i dla kogo Centrum ma na dzisiaj ofertę?

PCI jako spółka będąca częścią projektu unijnego jest złożoną organizacją, której działalność skupiamy obecnie w kilku obszarach tematycznych. Dotyczą one rozwoju naukowych prac badawczo-rozwojowych (B+R), promowania działalności podkarpackich laboratoriów świadczących badania dla przemysłu, kreowania prototypów i rozwiązań możliwych do wdrożenia w przemyśle oraz sieciowania uczestników Regionalnego Ekosystemu Innowacji i Startupów. Dzięki nam przedsiębiorcy dostrzegają szanse w inwestowaniu środków w ciekawe projekty pojawiające się w otoczeniu PCI, korzystaniu z wiedzy, doświadczeń i umiejętności podczas wydarzeń z udziałem ekspertów w zakresie B+R, komercjalizacji, rozwoju biznesu, budowaniu kontaktów z naukowcami, a także dostępie do ekosystemu wspierającego tworzenie prototypów i startupów przez zespoły studenckie. W PCI ProtoLab rośnie społeczność kreatywnych młodych ludzi, którzy korzystają z naszych pracowni, szkoleń i warsztatów tworząc prototypy nowych produktów. Ponadto przedsiębiorcy posiadający pomysł na produkt, prototyp czy ulepszenie istniejących rozwiązań, którym brakuje czasu na ich realizację, mogą przekazać swoje idee i założenia do PCI oraz studentów pracujących w ProtoLabie. Jeśli wymyślone przez nich rozwiązanie okaże się interesujące, przedsiębiorca może wykupić od nich własność intelektualną, zaprosić do rozwijania pomysłu w firmie, zatrudnić ich, czy też jako inwestorzy (aniołowie biznesu) wesprzeć zespół w rozwijaniu startupu.
 
Jakie projekty są dziś rozwijane w PCI ProtoLab?

To pomysły, które zgłaszają studenci z kół naukowych oraz uczestnicy naszych wydarzeń, np. warsztatów Design Thinking czy też popularnych hackathonów. Zespoły projektowe wywodzą się z uczelni partnerskich PCI: Politechniki i Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Naszą działalnością interesują się również młodzi ludzie z wielu miast Podkarpacia. W PCI ProtoLab nad swoim projektem pracują uczniowie szkoły średniej w Jarosławiu, którzy zasłynęli protezą ręki wykonaną dla koleżanki z klasy. W naszej dyspozycji są pracownie: komputerowa, wirtualnej rzeczywistości, druku 3d, elektroniki oraz narzędzia do tworzenia prototypów.
 
W ramach działalności PCI ProtoLab edukujemy młodych ludzi i inspirujemy ich do tworzenia nowych pomysłów np. poprzez kreatywne warsztaty Design Thinking z trenerami Google Polska, pomocne przy tworzeniu innowacyjnych produktów. Uczestnicy inspirowani są do twórczej pracy oraz tworzenia prototypów, nowych produktów i rozwiązań możliwych do wdrożenia. Za nami są również kolejne szkolenia: ochrony praw autorskich w sieci, tworzenia i funkcjonowania prostej spółki akcyjnej czy sprzedaży za granicę przez Internet. Zorganizowaliśmy również 24-godzinne zawody programowania pn. Better World Hackathon 2019, gdzie zmierzyły się ze sobą drużyny złożone z grafików, twórców gier komputerowych, interfejsów i oprogramowania. 
 
Kto wygrał?

Zespół, który zaprojektował inteligentny system segregacji plastikowych butelek typu pet. To automat, w którym skaner rozpoznaje rodzaj opakowania z tworzywa sztucznego. Aplikacja za każdą butelkę nalicza punkty, które można wymienić na nagrody fundowane przez partnerów akcji. Aplikacja tworzy również ranking ekoużytkowników. Członkowie zespołu chcą, by w przyszłości automaty wstawić do szkół w celu edukacji ekologicznej oraz na terenie dużych osiedli, gdzie miałyby praktyczne zastosowanie. Planujemy hackathony tematyczne, podczas których zespoły studenckie będą pracować nad konkretnymi zagadnieniami przekazanymi przez przedsiębiorców lub wynikające z globalnych wyzwań dzisiejszego świata. 
 
Pracujecie nad stworzeniem interdyscyplinarnego koła naukowego kosmonautyki – ProtoCreativeLab: Space & Aviation. Podobno chcecie wysłać w kosmos nanosatelity? 

Tak. Rozpoczęliśmy uruchomienie szerokiego projektu skupiającego osoby z różnych dziedzin. Uczestniczyć w nim będą studenci, naukowcy, koła naukowe oraz przedsiębiorcy. Celem ProtoCreativeLab: Space & Aviation jest wystrzelenie trzech nanosatelitów na orbitę okołoziemską oraz prowadzenie za ich pomocą badań bezpośrednio z Rzeszowa. Lotnictwo i kosmonautyka należą do inteligentnych specjalizacji regionu. Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej kształcą się przyszli projektanci tego typu rozwiązań, chcemy podjąć wyzwania wzorem krajów takich, jak Meksyk i USA. Zakładamy, że za 3-4 lat wystrzelone zostaną trzy nanosatelity, na pokładach których w trybie ciągłym będą prowadzone eksperymenty. Analiza wyników uzbroi nasz zespół w nowe kompetencje. Chcemy badać wpływ radiacji na elementy krzemowe, podjąć próbę produkowania energii elektrycznej w kosmosie na bazie grafenu oraz zbadać techniki nawigacji w konstelacji dla nanosatelitów.
 
W planach jest również interdyscyplinarne koło medyczne. Czym ono będzie się zajmować? 

Projekt ProtoCreativeLab: Medycyny jest elementem naszych działań badawczo-rozwojowych. Poszukujemy studentów, naukowców oraz przedsiębiorców, którzy chcą pracować nad ciekawymi i praktycznymi zagadnieniami w tym temacie. Badamy potencjał, otwartość i chęć realizacji takich inicjatyw na Podkarpaciu. Już 24 marca 2020 roku, we wtorek, na Politechnice Rzeszowskiej w auli V-2 współorganizujemy Future MedTech Conference 2020 razem z Klastrem „Technologia w medycynie” TECHNOMED. Udało nam się zaprosić znakomitych gości m.in. dr. Jerzego Kozyrę, specjalistę ds. nanotechnologii DNA i bioinżynierii molekularnej, założyciela i prezesa Nanovery Ltd., oraz Roberta Obarę, inżyniera i wynalazcę z 18 amerykańskimi patentami oraz 25-letnim praktycznym doświadczeniem w pracy w działach R&D firm z Doliny Krzemowej. Wystąpią również przedsiębiorcy i naukowcy z Podkarpacia, którzy wspólnie z nami będą zachęcać młodych ludzi do tworzenia innowacji w medycynie. Wtedy rozpczniemy proces tworzenia ProtoCreativeLab: Medycyny oraz poszukiwania Project Managera, który ze strony PCI zajmie się realizacją tego projektu.
 
Najpierw kosmos, teraz medycyna. Czy przedsiębiorcy mogą się zwrócić do PCI i zaangażować Was w wykreowanie innowacji, prototypu lub ulepszenie produktu? 

Działalność PCI ProtoLab skupia się wokół tworzenia prototypów, startupów oraz rozwiązywania problemów i idei przedsiębiorców, którzy potrzebują zaangażowania umysłów ścisłych i kreatywnych oraz interdyscyplinarnych zespołów. Do takich projektów chcemy angażować młodych ludzi, naukowców i organizacje z otoczenia biznesu. Jeśli przedsiębiorcy widzą przestrzeń do współpracy, zachęcam do kontaktu – s.olejnik@pcinn.org – i spotkania w naszej siedzibie przy ul. Lenartowicza 4 w Rzeszowie. 
 
 
Podkarpackie Centrum Innowacji Sp. z o.o. 
Biuro: ul. Lenartowicza 4, 35-051 Rzeszów, 
tel. +48 507 836 617, email: biuro@pcinn.org
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy