Reklama

Biznes

Drogi, mosty, kubatura – kongres inżynierów na EXPO DOM Rzeszów 2020

Alina Bosak
Dodano: 19.12.2019
48818_mazowieckiego
Share
Udostępnij
Technologia BIM, zmiany w przepisach, wykorzystanie nowych technologii i trendy w nowoczesnym budownictwie drogowym, mostowym oraz kubaturowym – to niektóre tematy, którymi zajmą się inżynierowie podczas I Podkarpackiego Kongresu Budownictwa Infrastrukturalnego. Wezmą w nim udział również inwestorzy, wykonawcy i architekci. Wydarzenie odbędzie się 6 marca w ramach XXV Targów Budownictwa EXPO DOM Rzeszów 2020. 
 
Największa impreza wystawiennicza na Podkarpaciu – targi EXPO DOM – odbędzie się w Rzeszowie 6-8 marca 2020 roku. Jubileuszowa edycja to trzy uzupełniające się wydarzenia: Salon Łazienek, Kuchni i Aranżacji Wnętrz; Targi Nieruchomości oraz Targi Materiałów Budowlanych i Wykończeniowych. Około 250 wystawców umożliwi pełny przegląd ofert każdemu, kto buduje i urządza dom czy mieszkanie. 3 dni targów to dla tysięcy zwiedzających także okazja skorzystania ze strefy porad architektów i inżynierów. Imprezie towarzyszą szkolenia, spotkania B2B firm polskich i zagranicznych oraz ważne kongresy branżowe: III edycja Kongresu „Smart Project, Building&City” oraz I Podkarpacki Kongres Budownictwa Infrastrukturalnego. 
 
I Podkarpacki Kongres Budownictwa Infrastrukturalnego zaplanowano na piątek, 6 marca. Jego współorganizatorem jest Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa i na jej zaproszenie do Rzeszowa przyjadą inżynierowie z oddziałów z całej Polski, by rozmawiać na temat budownictwa drogowego i mostowego, sieci przesyłowych, jak gazociągi wysokiego ciśnienia, światłowody itp. – budownictwo infrastrukturalne dotyczy całego szeregu inwestycji. Tworząc podwaliny dla transportu i obiektów kubaturowych. 
 
– Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa zrzesza fachowców z dziewięciu branż budowlanych. Są to inżynierowie: konstruktorzy, sanitarni, teletechnicy, elektrycy, wodno-melioranci, hydrotechnicy, wyburzeniowcy, drogowcy i mostowcy. W sumie 6,5 tys. osób – informuje Grzegorz Dubik, przewodniczący Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. – Podczas Kongresu będziemy rozmawiać o nowoczesnych rozwiązaniach w tych właśnie dziedzinach. 
 
Podkarpacie może pochwalić się firmami, które wprowadzają innowacyjne technologie. Współpracujący z naukowcami Politechniki Rzeszowskiej „Promost” zbudował w Nowej Wsi w gminie Trzebownisko pierwszy w Polsce w pełni kompozytowy most. 
 
– Infrastruktura idzie w kierunku wykorzystania coraz bardziej nowoczesnych materiałów i technologii, korzystnych z punktu widzenia ochrony środowiska, a również pozwalających budować łatwiej, szybciej i bezpieczniej – mówi Grzegorz Dubik. – Bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Zarówno pracowników wykonujących inwestycję, jak i późniejszych użytkowników. Bezpieczeństwo również będzie tematem kongresu w Hali Podpromie. Zawsze budowaliśmy bezpiecznie, ale obawiamy się niekorzystnych pod tym względem zmian w legislacji. Rząd chce, aby w przepisach projekt budowlany podzielić na trzy części i wyeliminować część techniczną z pozwolenia na budowę. To zagraża bezpieczeństwu przyszłych budów, jak i terminom uzyskiwania dokumentacji, która będzie umożliwiała bezpiecznie budowanie. Rząd chce uprościć procedury, sprawić by pozwolenie na budowę było wydawane na podstawie samych warunków zagospodarowania terenu i skróconych dokumentacji architektonicznych. My uważamy, że zagraża to bezpieczeństwu. A jak ważne są w tym przypadku procedury dowodzą takie tragiczne wypadki, jak zawaleni się hali w Katowicach czy wybuch gazu w Szczyrku.  
 
Trudno wyobrazić sobie inwestycję budowlaną bez projektów technicznych, mówiących, w jaki sposób posadowić budynek, zazbroić wieńce, stropy, poprowadzić nowoczesne instalacje. – Dzięki rozwojowi informatyki, powstała koncepcja BIM – technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku. Korzysta się z niej już na etapie projektowania, a docelowo jest bardzo przydatna podczas zarządzania już gotowym obiektem. Projekt wykonywany jest w technologii 3d, przedstawia przestrzenny układ wszystkich sieci, pokazuje rozwiązania materiałowe także w konstrukcji. Zarządca wie nawet, kto dany element wyprodukował, na której zmianie w fabryce i o której godzinie. Te informacje może wykorzystać, kiedy np. dochodzi do awarii albo kończy się żywotność danego elementu i trzeba go wymienić – tłumaczy Grzegorz Dubik. 
 
Inwestorzy, wykonawcy, architekci na debatach z inżynierami

Podkarpacki Kongres Budownictwa Infrastrukturalnego jest ważnym uzupełnieniem merytorycznej części targów EXPO DOM 2020 i wiąże się z zaplanowanym na kolejny dzień – sobotę, 7 marca – III Kongresem „Smart Project, Building & City”, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Rzeszów. Architekci zostaną również zaproszeni do debaty o budownictwie infrastrukturalnym. – Nasze branże uzupełniają się – mówi Grzegorz Dubik. – Architektura i inżynieria są ze sobą ściśle powiązane. Ta pierwsza zajmuje się formą, ta druga jej bazą i bezpieczeństwem. Te branże wzajemnie się uzupełniając stanowią o całości obiektu.  
 
Kongresy obu tych grup zawodowych podczas EXPO DOM 2020 to okazja do dyskusji o systemowych rozwiązaniach, służących optymalizacji procesu budowlanego, uwzględniających wszystkie jego etapy – od projektowania, aż do wznoszenia, eksploatacji i rozbiórki.
 
Do udziału w wydarzeniu zostaną zaproszeni również inwestorzy, w tym deweloperzy, i wykonawcy. – Inwestorzy są partnerami w naszej pracy. To oni zlecają wykonanie określonej infrastruktury, określają wymagania – podkreśla Grzegorz Dubik. – Do największych wykonawców należy rzeszowskie oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, realizujący Via Carpathię i wiele innych zadań. Miasto Rzeszów czy Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który dysponuje olbrzymi środkami na budowę obwodnic, przebudowę dróg.  
 
Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, będący jednostką organizacyjną Województwa Podkarpackiego wykonuje zadania zarządcy drogi na sieci 1666 km dróg wojewódzkich, z wyłączeniem miast na prawach powiatu (Rzeszów, Przemyśl, Tarnobrzeg, Krosno). Jednym z pól działalności PZDW jest realizacja inwestycji drogowych i mostowych samorządu województwa. 
 
– Zdecydowana większość inwestycji w ostatnich latach realizowana jest z udziałem środków Unii Europejskiej. W obecnej perspektywie finansowej Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie korzysta z dofinansowania zadań w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina i INTERREG V-A Polska – Słowacja – mówi Piotr Miąso, dyrektor PZDW. – Łączna wartość tych zadań przekracza 1,2 mld zł. 21 zadań zostało już zakończonych, 9 jest w trakcie realizacji robót budowlanych, 7 w trakcie prac projektowych. Wśród zadań oddanych do użytkowania należy wymienić m.in. rozbudowę i budowę nowego odcinka tzw. „drogi lotniskowej”, budowę obwodnicy Czudca, północnej i południowej obwodnicy Kolbuszowej, obwodnic Cieszanowa i Oleszyc, budowę łącznika w Przeworsku. W tym roku pojedziemy jeszcze obwodnicą Lubaczowa, Strzyżowa, łącznikiem pomiędzy drogami krajowymi w Jaśle.
 
Oprócz inwestycji finansowanych z udziałem środków UE, PZDW realizuje i przygotowuje zadania finansowane ze źródeł krajowych, w tym z Funduszu Dróg Samorządowych w ramach programu Mosty dla Regionów, gdzie uzyskano decyzje o dofinansowaniu dwóch projektów mostów przez San w Jarosławiu i Stalowej Woli. Z udziałem budżetu Skarbu Państwa corocznie realizowane są inwestycje w zakresie mostów i zabezpieczenia osuwisk. Liczba, zakres i wartość zadań pozwalają na stwierdzenie, że Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie jest znaczącym inwestorem na rynku robót budowlanych w regionie w branży drogowo-mostowej.
 
Studium przypadków, czyli dzielimy się doświadczeniami
 
– Podczas Kongresu zaprosimy wykonawców do przedstawienia swoich osiągnięć w różnych dziedzinach budownictwa, zarówno dróg i mostów, jak i obiektów kubaturowych. Chcielibyśmy, aby pochwalili się swoimi możliwościami – dodaje Grzegorz Dubik. – Wspólnie omówimy tendencje rozwojowe zarówno w obszarze projektowania i koordynacji zadań inwestycyjnych przy budowie zarówno małych, jaki i dużych obiektów, które są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. 
 
Targi EXPO DOM, w trakcie których odbędzie Kongres inżynierów, to największe i najstarsze wydarzenie wystawiennicze na Podkarpaciu. Zawsze odbywa się wiosnę. Najbliższa edycja potrwa od 6 do 8 marca 2020 roku i będzie jubileuszowa – bogata w nowe wydarzenia, atrakcje i imprezy towarzyszące. Organizatorzy – MIR Międzynarodowe Targi Rzeszowskie oraz firma Sagier – szykują prawdziwe święto branży wnętrzarskiej, budowlanej i projektowej.
 
 
Szczegółowe informacje na stronie http://budownictwo.targirzeszowskie.pl
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy