Reklama

Biznes

Granty na rozwój podkarpackiej nauki. Prawie 4 mln zł rozdane!

Natalia Chrapek
Dodano: 29.10.2019
47978_ortyl
Share
Udostępnij
We wtorek, w rzeszowskim Hotelu Bristol podsumowano pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych z Podkarpacia. Podczas uroczystości rozdano granty o wartości prawie 4 mln zł, które trafiły do 25 najlepszych zespołów naukowych z Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosiła 200 tys. zł, a minimalna – 20 tys. zł. 
 
Program Grantowy Podkarpackiego Centrum Innowacji daje większe szanse na skuteczną komercjalizację osiągnięć naukowców, a tym samym zwiększa ich prestiż i uznanie za dokonania naukowe. Wspiera prace badawczo-rozwojowe, zmierzające do stworzenia prototypów oraz innowacyjnych technologii. Pierwszy nabór do konkursu na projekty B+R zakończył się w lipcu br. Do PCI spłynęło 103 projekty, z czego 101 przeszło weryfikację formalną. 
 
Uroczystość podsumowująca pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach programu grantowego odbyła się we wtorek, 29 października w Hotelu Bristol w Rzeszowie. Podczas wydarzenia rozdano granty o wartości prawie 4 mln zł, które trafiły do 25 najlepszych zespołów naukowych z Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Liderem zespołu naukowego musiał być pracownik naukowy zatrudniony u partnera projektu, czyli uczelni,  na podstawie umowy o pracę. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła w tym przypadku 200 tys. zł, natomiast minimalna – 20 tys. Największą pulę, bo przeszło 2 mln zł, zgarnęła Politechnika Rzeszowska.  
 
– Dziś zaczynamy procesem grantowym, ale chcemy mieć w finale patenty, wynalazki, start-upy, przedsiębiorstwa – wszystko, co wiąże się już z konkretnym produktem wchodzącym na rynek. Te granty to zwieńczenie ciężkiej pracy badawczej i naukowej na wysokim poziomie innowacji, nie tylko wojewódzkim, ale też krajowym i międzynarodowym – mówił Władysław Ortyl, marszałek województwa. 
 
Nagradzane projekty dotyczyły m.in. biotechnologii, technik lotniczych oraz motoryzacyjnych. W programie były więc reprezentowane wszystkie inteligentne specjalizacje, którymi szczyci się Podkarpacie. Wśród 25 najlepszych pomysłów znalazły się m.in. badania nad zastosowaniem mongolskiej mieszanki ziołowej w kompleksowej ochronie przeciwsłonecznej skóry, która ma powstrzymać rozwój komórek nowotworowych. Dofinansowanie otrzymali także naukowcy zajmujący się modelowaniem teorii dla automatycznej kontroli zasobów sieci WWW w celu blokowania albo realizowania ataków informacyjnych w działaniach wojny informacyjnej. Były też biodegradowalne kompozyty polimerowe na osnowie kwasu poli oraz badania nad syntezą nowych wielofunkcyjnych środków sieciujących do niskotemperaturowych farb i lakierów proszkowych.
 
– Poziom tych grantów był tak wysoki, że jednemu projektowi zabrakło tylko pół punkta do maksymalnej oceny. To cieszy, tym bardziej, że napływające do nas wnioski recenzowali eksperci spoza Podkarpacia – tłumaczył dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prorektor Politechniki Rzeszowskiej ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką. 
 
– Ten grant będzie pierwszym z serii, którą planujemy stworzyć w ramach platformy dla naukowców, łączącej ze sobą różne uczelnie i poziomy technologiczne – dodawał Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji.
 
Teraz nagrodzone zespoły naukowe czeka intensywna współpraca z Podkarpackim Centrum Innowacji, gdzie pojawią się menedżerowie projektów, pracujący bezpośrednio z naukowcami. Każdy z nich ma zająć się dynamiczną interakcją pomiędzy badaczami a przemysłem. Już na tym etapie przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać swoje uwarunkowania, zwracając uwagę na to, jakie zmiany w projekcie będą dla nich przydatne. W ten sposób naukowcy zbudują relacje z potencjalnymi klientami oraz poszukają szerszych możliwości rynkowej komercjalizacji. 
 
– Zakładamy, że z kilku projektów wykształcą się samodzielne spółki, przy których zastosujemy odmienną od dotychczasowej metodykę, w wyniku której uzyskają one wysoką zdolność do dynamicznego rozwoju rynkowego – podkreślał Jacek Kubrak. 
 
Program grantowy realizowany jest w ramach projektu „Podkarpackie Centrum Innowacji” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr I "Konkurencja i innowacyjna gospodarka" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy