Reklama

Biznes

Łazik marsjański z Politechniki Rzeszowskiej leci na zawody do USA

Natalia Chrapek
Dodano: 14.05.2019
45612_lazik
Share
Udostępnij
Studencka drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz szósty weźmie udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, które odbędą się od 30 maja do 1 czerwca na pustyni Utah w Stanach Zjednoczonych. 
 
Studenckie konstrukcje staną ze sobą w szranki na przełomie maja i czerwca na amerykańskiej pustyni Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station (MDRS). W gronie 36 zespołów z całego świata startujących w zawodach znalazło się 8 drużyn z Polski, w tym 17-osobowe koło naukowe Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. To studenci informatyki, mechaniki, elektroniki, biotechnologii oraz konstruktorzy.  
 
Oprócz uczestników z Podkarpacia, Polskę będzie reprezentować także:  PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, zespoły SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej oraz ARGO z Politechniki Białostockiej.
 
Łazik marsjański zbudowany w Rzeszowie już dwukrotnie sięgał po zwycięstwo w amerykańskim konkursie w latach 2015-2016. W tym roku studenci z politechniki chcą ponownie wrócić do miasta z tytułem mistrza. 
 
– Nasz nowy Legendarny VII jest modyfikacją poprzednich sprawdzających się konstrukcji – mówi Patryk Figiel z teamu LRT, student lotnictwa i kosmonautyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. 
 
 
Fot. Rafał Mazur
 
Studenci, a właściwie ich łaziki marsjańskie będą rywalizować w 4 konkurencjach: przejazd po trudnym terenie (Extreme Retrieval nad Delivery Mission), obsługa panelu inżynierskiego (Equipment Servicing Mission), przejazd autonomiczny koordynatów GPS  do punktu kontrolnego tzw. markerów (AutonomousTraversalMission) oraz badania pobranej próbki gleby (Science).
 
Zawody sprawdzą nie tylko potencjał techniczny robotów, ale też wiedzę uczestników na temat geologii Marsa. Wszystko w ekstremalnych warunkach, bo na pustyni Utah temperatura początkiem czerwca może sięgać nawet ponad 30 stopni, a bezchmurne niebo i skały dookoła z pewnością nie dadzą uczestnikom chwili wytchnienia i cienia. 
 
– W konkurencji Science Task dokonano znacznych zmian. Badania pobranej próbki gleby w celu odnalezienia oznak życia wykonuje w pełni robot. Człowiek otrzymuje jedynie informacje na ekranie i na tej podstawie decyduje czy test jest pozytywny bądź nie – tłumaczy student. 
 
University Rover Challenge (URC) to międzynarodowe zawody łazików marsjańskich budowanych przez studentów z całego świata. W tegorocznej edycji udział weźmie 36 drużyn. Będą studenci ze Stanów Zjednoczonych (11 zespołów), Kanady (5 zespołów), Indii (5 zespołów), Bangladeszu (2 zespoły) oraz po jednej drużynie z Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji i Wielkiej Brytanii.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy