Ostatnie kilkanaście lat to okres prawdziwego wstrząsu dla branży zajmującej się na co dzień obróbką metali skrawaniem. Dlaczego? Otóż z ręcznej obsługi skrawarek przeszliśmy na procesy w pełni zautomatyzowane i wykorzystujące technologię CNC. Co konkretnie wynika z tego faktu i jakie korzyści niesie ze sobą technologia CNC w obróbce skrawaniem?
Jak było kiedyś?
Dzisiejsza rzeczywistość wygląda już zupełnie inaczej, ale jeszcze jakiś czas temu każdy obrabiany element musiał zostać ustawiony ręcznie i ręcznie podawane były wszystkie dane gotowego elementu. Manualnie dokonywało się także ustawianie wrzeciona. Taka praca z urządzeniami obsługiwanym w sposób wyłącznie manualny zajmowała oczywiście sporo czasu, a wiele z realizowanych prób kończyło się fiaskiem i koniecznością dokonywania powtórzeń, co było bezpośrednim następstwem ludzkich błędów i pomyłek.
Obróbka przy wykorzystaniu urządzeń obsługiwanych w pełni ręcznie była też procesem generującym konkretne koszty. Skrojenie jednej warstwy za dużo oznaczało zmarnowanie elementu, a tym samym sprawiało, że wzrastał koszt całego procesu, często generując wręcz jego nieopłacalność. Wszystko zmieniło się w momencie wprowadzenie technologii CNC.
Technologia CNC w obróbce metali skrawaniem – korzyści
Wprowadzenie technologii CNC w obróbce metali było prawdziwą rewolucją, przede wszystkim ze względu na wysoką efektywność każdego realizowanego w tej technologii procesu. Obecnie to praktycznie standard, a Ty możesz swobodnie skorzystać z tego typu rozwiązań wchodząc na mettec.com.pl
Obrabianie metali sterowane komputerowo (Computerized Numerical Control) sprawiło, że ilość marnowanego materiału zasadniczo została ograniczona, w znacznym stopniu wyeliminowano także przypadki, kiedy to konieczne było powtórzenie konkretnego zlecenia. Poza tym technologia CNC:
-
pozwala na ciągły podgląd efektów pracy, co eliminuje błędy i konieczność powtórzeń,
-
skraca czas, jaki jest niezbędny na realizację zleceń,
-
poprawia w sposób zasadniczy precyzję i jakość obróbki,
-
umożliwia produkcję (także seryjną i powtarzalną) metalowych elementów o wyższej jakości i dokładności,
-
pozwala na produkcje elementów trójwymiarowych (brak konieczności ciągłego obracania obrabianego elementu metalowego),
-
w pełni automatyzuje proces produkcji.