Mniej pracochłonną i bardziej wydajną produkcję umożliwiają innowacyjne rozwiązania, które oferuje przedsiębiorcom RS Innovation. Ta młoda spółka wprowadziła się pod koniec ubiegłego roku do Inkubatora Technologicznego w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. Stworzyli ją dwaj absolwenci Politechniki Rzeszowskiej z doświadczeniem w branży przemysłowej. Ich rozwiązania przydatne są dla wielu firm – tak producentów urządzeń dla wojska, jak i dla rolnictwa.
RS Innovation Sp. z o.o. założyli Maciej Skórski i Rafał Meder. Obaj są absolwentami Politechniki Rzeszowskiej (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa) z doświadczeniem zdobytym w branży automotive. W końcu postanowili postawić na własny biznes, wykorzystując doświadczenie zdobyte w korporacji – znajomość funkcjonowania rynku, relacji handlowych oraz innowacyjnych metod zarządzania wiedzą.
– Postanowiliśmy stworzyć firmę technologiczną – wyspecjalizowanego integratora przemysłowego, który będzie oferował zakładom produkcyjnym zarówno najprostsze narzędzia pracy, komponenty, jak i pomysły na innowacje – udoskonalone technologie wytwarzania wraz z ich wdrożeniem. Dostarczamy je polskim i zagranicznym firmom, głównie z branży lotniczej, automotive oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. W okresie kryzysu związanego z pandemią koncentrowaliśmy się na tej pierwszej – branży lotniczej, ale w zakresie produkcji zbrojeniowej, która bardzo dobrze się rozwijała, w przeciwieństwie do produkcji na potrzeby lotnictwa cywilnego. Obecni jesteśmy także w branży motoryzacyjnej na wielu różnych poziomach, na produkcji oraz przy liniach montażowych. Trzecia nasza specjalizacja również odpowiada na potrzeby podkarpackich przedsiębiorstw – przetwórstwo tworzyw sztucznych to bardzo silna gałąź gospodarki naszego regionu. W zakładach w regionie w ciągu doby przetwarza się wiele ton różnych tworzyw, co też oznacza konieczność zadbania o ciągłość pracy maszyn i takie rozwiązania oferuje nasza firma – opisuje Maciej Skórski, prezes zarządu RS Innovation.
RS Innovation działa dopiero od siedmiu miesięcy, a już w swojej puli klientów posiada firmy z każdej z trzech branż, na których postanowiła się koncentrować. Oprócz głównych kierunków, firma realizuje również projekty w dziedzinie medycyny, poprzez produkcję wyspecjalizowanych elementów przyrządów lotniczych, po wojsko. W ostatnim czasie pomogła wprowadzić innowację technologiczną producentowi systemów montażowych konstrukcji stalowych.
– Mieliśmy za zadanie ulepszyć już istniejące rozwiązanie, aby nasz klient zyskał przewagę nad konkurencją, dostarczającą podobne produkty – mówi Maciej Skórski. – Na tym polega właśnie atrakcyjność naszych usług. Sprzedajemy firmom autorskie pomysły wraz z opracowaną przez nas technologią – czasem chodzi o to, aby dzięki temu ich produkt był lepszy, a czasem o to, by jego wytwarzanie stało się bardziej lub w ogóle opłacalne. Bywa bowiem tak, że nowy produkt jest bardzo atrakcyjny dla klientów, ale jego komercjalizacja z powodu np. kosztów wytwarzania jest utrudniona. Firma, która chce produkować danego rodzaju urządzenie lub detal, może nam zlecić dopasowanie do niego odpowiedniej technologii, narzędzi lub środków pracy. Określimy także, jak wysoki poziom technologiczny musi zastosować do wytworzenia danego detalu. Opracujemy i pomożemy wprowadzić odpowiednie ku temu rozwiązania. Oferujemy również unikalne systemy informatyczne wspomagające innowacyjne rozwiązania na poziomie zarządzania produkcją oraz wiedzą.
Nad nowymi technologiami w RS Innovation pracuje pięcioosobowy zespół projektowy. Firma kooperuje także z wieloma specjalistami i ekspertami zewnętrznymi. – Profil techniczny firmy wymaga od nas aktywnego poszukiwania alternatywnych technologii i rozwiązań dla odbiorców, a także poszerzania wiedzy oraz innowacyjne zastosowanie już istniejących rozwiązań technicznych i technologicznych. Dlatego nasza kadra to specjaliści z wykształceniem technicznym i inżynierskim, którzy pracują nad innowacjami, co gwarantuje stały rozwój i doskonalenie umiejętności. Dzięki temu możemy oferować wyspecjalizowane usługi – rozwiązania dla Przemysłu 4.0, związane z Internetem Rzeczy, zmniejszaniem pracochłonności z naciskiem na uzasadnienie ekonomiczne i ekologiczne. Wdrażamy je w całej Polsce – opisuje Rafał Meder, wiceprezes zarządu RS Innovation.
Zespół spółki aktualnie pracuje nad trzema kluczowymi projektami i kreśli strategię na najbliższe lata. Planuje organizację szkoleń dla firm i zamierza wprowadzić na rynek dwa produkty pod własną marką: informatyczny system wspierania pracy inżynierów oraz urządzenie infrastruktury okołoprodukcyjnej. Firma poszukuje również partnerów na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis i jest to jeden z powodów, dla których postanowiła wynająć powierzchnie biurowe w znajdującym się tu Inkubatorze Technologicznym.
– Lokalizacja jest ogromnym atutem. Cenimy sobie sąsiedztwo lotniska i transportowych węzłów logistycznych. Stanowi to atut w rozmowach z partnerami biznesowymi i pomaga budować wizerunek marki. Wiemy, że jako mała firma jesteśmy uważniej obserwowani przez kontrahentów i z uwagą budujemy ich zaufanie do nas na rynku – potwierdza Maciej Skórski. – Warunki najmu w inkubatorze są bardzo korzystne. Chcemy wynająć kolejne pomieszczenia biurowe, a także halę produkcyjną, aby skoncentrować nasz park maszyn pod jednym adresem.
Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., która zarządza Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym Aeropolis, obserwuje, że po spadku aktywności przedsiębiorstw w roku zdominowanym przez pandemię, w tej chwili firmy wracają na ścieżkę normalnej pracy i rozwoju. – Cieszy nas to, że wiele z nich inwestuje i realizuje nowe projekty. To dobrze rokuje na przyszłość i potwierdza, że nasz inkubator i park naukowo-technologiczny działa prężnie mimo tego, że jesteśmy ciągle w okresie pandemii i związanych z nią obostrzeń – podsumowuje prezes RARR S.A.