Systemy ATS dla wielu osób wciąż stanowią nowość, jednak ich popularność stale się zwiększa. W pandemii zainteresowanie takimi rozwiązaniami widocznie wzrosło. Jakie są tego powody? Sprawdź, jak działa system rekrutacyjny oraz co sprawia, że polskie firmy coraz chętniej z niego korzystają.
Wdrażanie ATS w erze pandemii
Pandemia wpłynęła znacząco na rynek pracy, wyznaczając nowe reguły gry. Niektóre branże – jak choćby te z sektora turystycznego czy gastronomicznego – zostały w znaczącym stopniu dotknięte obostrzeniami. Inne z kolei nie zanotowały spadków – wręcz przeciwnie, podczas pandemii ich działalność nabrała tempa. Zmianą, która objęła w zasadzie wszystkie sektory, w których było to możliwe, jest przejście na model zdalny. Dotychczas tylko garstka firm oferowała taką możliwość, w pandemii natomiast stało się to normą.
Praca zdalna otworzyła przed firmami nowe możliwości, ale też była źródłem wielu wyzwań. Komunikacja, kontrola zespołów, przydzielanie zadań, rozliczanie się z obowiązków – wszystkie te aspekty wyglądają zupełnie inaczej w wymiarze zdalnym. Na szczęście istnieją narzędzia, które ułatwiają pracę zdalną, częściowo automatyzując procesy i porządkując pracę zespołów. Jednym z nich jest applicant tracking system (ATS), czyli platforma ułatwiająca przeprowadzanie procesu rekrutacyjnego. Jest on dostępny online w formule SaaS (software as a service). Usługę tego rodzaju oferuje między innymi polska marka ElevatoSoftware.
Co to jest system ATS?
System rekrutacji ATS to narzędzie umożliwiające sprawne przeprowadzenie procesu rekrutacyjnego poprzez zaprojektowanie go od podstaw i implementację. Ułatwia komunikację z potencjalnymi pracownikami i podział rekrutacji na etapy. Pozwala też na skuteczne i uporządkowane gromadzenie danych, dzięki czemu wstępna selekcja kandydatów jest znacznie łatwiejsza.
Korzystając z systemów rekrutacyjnych, specjaliści HR mogą dystrybuować ogłoszenia i formularze w różnych kanałach komunikacji. Wszystkie odpowiedzi spływają na jedną platformę, co znacznie ogranicza ilość pracy i możliwość przeoczenia prawdziwych talentów. Jednocześnie, system ATS systematyzuje cały proces, gwarantując, że potencjalny pracownik jest poinformowany, na jakim etapie znajduje się jego aplikacja.
Dlaczego systemy ATS w Polsce zyskują coraz większą popularność?
W dobie pandemii ilość rekrutacji początkowo znacznie zmalała, jednak sytuacja szybko powróciła do normy. W wielu firmach po raz pierwszy przeprowadzano je w pełni zdalnie – dotychczas obowiązkowym elementem było bowiem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie przedsiębiorstwa. Korzystanie z systemów ATS oszczędziło wielu z nich firmom trudności z tym związanych, czyniąc cały proces prostszym, bezpieczniejszym i bardziej intuicyjnym. Jednocześnie, ułatwiło to komunikację na linii pracodawca-pracownik.
Warto również zauważyć, że w pandemii rekrutacje zaczęły spotykać się ze znacznie większym odzewem, niż dotychczas. Wiele osób straciło szansę na zatrudnienie w branżach, w których dotychczas funkcjonowały i z tego względu zaczęły próbować swoich sił w innych segmentach rynku, tym samym, odpowiadając na liczne ogłoszenia.
Znacznie większa liczba spływających do firm CV w wielu przypadkach okazała się wyzwaniem. Przetworzenie takiej liczby danych wymaga bowiem dużych nakładów czasowych i dokładności. Dzięki systemom ATS uporanie się z tak licznymi odpowiedziami było znacznie łatwiejsze.
System rekrutacyjny to świetne rozwiązanie w dużych firmach, ale również te mniejsze dostrzegą jego liczne korzyści. System ATS może usprawnić pracę działu HR, co z kolei przekłada się na lepszą wydajność finansową.