Reklama

Biznes

Zdalna rehabilitacja rąk? Wynalazcy z Politechniki Rzeszowskiej mówią tak

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 19.02.2021
52724_rehabilitacja
Share
Udostępnij
System do rehabilitacji rąk autorstwa Pawła Gmiterka, studenta mechatroniki oraz dr. inż. Jacka Tutaka z Katedry Mechaniki Stosowanej i Robotyki na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej został wyróżniony w konkursie "Student-Wynalazca". System składa się z aplikacji na urządzenie z systemem Android oraz trzech urządzeń zewnętrznych. 
 
Celem konkursu „Student-Wynalazca" jest budowa kultury innowacyjności w środowisku akademickim. Biorą w nim udział studenci, doktoranci i absolwenci, którzy w trakcie studiów zostali twórcami/współtwórcami wynalazku bądź wzoru użytkowego/przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w polskim Urzędzie Patentowym albo odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą. W tym roku wpłynęło 139 zgłoszeń z 23 uczelni.
 
Pandemia koronawirusa zmusiła nas wszystkich do rewolucyjnych zmian w trybie życia, także w sposobie rehabilitacji, gdzie wykonywanie ćwiczeń w sporej części przeniosło się do domu.

– Największym problemem wśród rehabilitowanych jest brak wiedzy na temat poprawnego wykonywania ćwiczeń, dlatego zaproponowaliśmy autorski system wspomagający rehabilitację na odległość – mówi Paweł Gmiterek.
 
Autorska aplikacja idealnie wpasowuje się w system rehabilitacji zdalnej – pacjent ma możliwość wykonywania ćwiczeń w domu pod nadzorem rehabilitanta. Zastosowanie urządzenia mobilnego pacjenta zwiększa dostępność do indywidualnej rehabilitacji.
 
 
System do rehabilitacji rąk. Fot. Beata Motyka/Politechnika Rzeszowska
 
Chodzi o system do rehabilitacji rąk, który składa się z aplikacji na telefon z systemem android oraz trzech przyrządów zewnętrznych: wałka, półkola i joysticka. Aplikacja została tak zaprogramowana, aby w prosty i przejrzysty sposób pokazać użytkownikowi, jak poprawnie wykonać daną aktywność. Służy ona również do kontrolowania przebiegu rehabilitacji.
 
Każde z urządzeń zewnętrznych odpowiada za inny etap rehabilitacji. Półkole jest odpowiedzialne za wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla dwóch rąk jednocześnie, wałek za ruchy obrotowe dla jednej lub dwóch rąk, a joystick umożliwia wykonywanie ruchów okrężnych oraz obrotowych dla jednej ręki z oporem. Zadaniem systemu jest pomoc w przywróceniu zakresu ruchu kończyn górnych sprzed urazu. W zależności od potrzeby poszkodowanego system jest wyposażony w cztery zestawy ćwiczeń. Różnią się one zakresem ruchowym, czasem wykonania oraz liczbą wykonywanych powtórzeń.

– Najważniejsze było dla nas przygotowanie autorskiej aplikacji, łatwej w obsłudze zarówno dla specjalistów, jak i dla osób młodych i starszych. Składa się ona z czterech zestawów ćwiczeń. Pierwszy zestaw może być wykonany bez urządzenia zewnętrznego, a pozostałe trzy zestawy są przystosowane do wybranego modułu zewnętrznego – twierdzi dr inż. Jacek Tutak.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy