Reklama

Biznes

Rzeszowska uczelnia stara się o patent na ekstrakt z mongolskich ziół

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 08.01.2021
52481_wsiz
Share
Udostępnij
W Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ w Rzeszowie opracowano ekstrakt z mongolskiej mieszanki ziołowej – zastosowany w kremie zapobiega powstawaniu przebarwień na skórze i chroni przed nowotworami skóry. Na dopracowanie formuły naukowcy otrzymali 170 tys. zł z Podkarpackiego Centrum Innowacji. Wynalazek chcą opatentować i szukają inwestora, który pomoże produkt wprowadzić na rynek.
 
Pomysł na stworzenie kremu powstał podczas badań właściwości roślin wykorzystywanych w medycynie naturalnej krajów azjatyckich, które prowadzili pracownicy Katedry Kosmetologii w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania. W kręgu ich zainteresowań znalazły się migdałeczniki beliryca i chebułowca oraz gardenia jaśminowata. To zioła rosnące w Mongolii. Posiadają właściwości antybakteryjne, prozdrowotne oraz odtruwające organizm człowieka. Spowalniają procesy starzenia organizmu i zapobiegają rozwojowi chorób cywilizacyjnych.
 
– Wykorzystaliśmy mieszankę sproszkowanych owoców z roślin charakterystycznych dla krajów Azji Południowo-Wschodniej. Opracowano ekstrakt, który może być wykorzystany w recepturze kremu. Wymagało to jednak żmudnych badań i optymalizacji – wyjaśnia mgr inż. Timea Sulenta-Pluta, która stoi na czele zespołu naukowców pracujących nad ekstraktem i jest zarazem drektorem Centrum Wdrożeniowo-Usługowego WSIiZ. 
 
Ekstrakty roślinne zostały poddane wielu badaniom, mającym potwierdzić ich kosmetycznych właściwości. Naukowcy wykorzystali metody spektrofotometryczne, enzymatyczne, hodowle ludzkich komórek skóry, a także hodowle komórek nowotworowych. 
 
– Analizy ekstraktu z mongolskiej mieszanki ziołowej jednoznacznie wykazały, że składnik ten ma wysoki potencjał zapobiegający powstawaniu przebarwień skórnych. Hamuje namnażanie komórek nowotworowych, różnych typów nowotworów skóry – wylicza dr Katarzyna Gaweł-Bęben, dyrektor Laboratorium Hodowli Komórek i Tkanek WSIiZ, członek zespołu.
 
Ostateczna receptura kremu została poddana badaniom potwierdzającym jego właściwości promieniochronne (wysoki filtr przeciwsłoneczny SPF 50+) oraz bezpieczeństwo stosowania.
 
– Każdy produkt kosmetyczny należy poddać badaniom m.in. dermatologicznym, aby wykluczyć ryzyko wystąpienia podrażnienia skóry po ich zastosowaniu. Szczególnie istotne jest potwierdzenie skuteczności kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV, a takie właściwości ma właśnie przygotowany przez nas krem. Jego działanie promieniochronne zostało potwierdzone niezależnymi badaniami w laboratorium zewnętrznym – dodaje zaangażowana w projekt dr Beata Antosiewicz, prodziekan ds. kierunku Kosmetologia WSIiZ.
 
Stworzenie receptury kremu oraz wykonanie wszystkich niezbędnych prac badawczych zostało sfinansowane w ramach konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji. Dzięki grantowi w wysokości 171,5 tys. zł, naukowcy z WSIiZ zgłosili patent na działanie ekstraktu z mongolskich ziół oraz recepturę przygotowanego przez nich kremu w Urzędzie Patentowym RP. 
 
Jak dodaje Timea-Sulenta Pluta, krem zapewnia kompleksową ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zawarty w nim składnik aktywny w postaci ekstraktu z ziół mongolskich pozwolił na zmniejszenie w recepturze zawartości mineralnych i syntetycznych filtrów UV, nadając mu dodatkowe właściwości zapobiegające powstawaniu przebarwień i hamujące proliferację komórek nowotworowych skóry, takich jak czerniak złośliwy. Obecnie na rynku nie ma preparatu, który posiada tak szerokie działanie. 
 
Naukowcy z WSIiZ posiadają pełną dokumentację dotyczącą receptury kremu, jego właściwości oraz bezpieczeństwa stosowania, konieczną do wprowadzenia produktu na rynek. Dzięki współpracy z Podkarpackim Centrum Innowacji będą chcieli zainteresować swoim kremem przemysł farmaceutyczny w kraju i zagranicą.  
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy