Reklama

Biznes

Ludzie, procesy i roboty: Jak wybierać procesy do robotyzacji dla Twojego biznesu?

Materiał Partnera
Dodano: 04.01.2021
52469_zdj-resizer-750q75
Share
Udostępnij
Identyfikacja powtarzalnych, uciążliwych dla pracownika i niewymagających osądu procesów jest pierwszym krokiem do wprowadzenia robotyzacji w Twojej organizacji. Ten krok może okazać się ogromnym atutem, który zadecyduje o zdobyciu przewagi konkurencyjnej w branży. Jak jednak wybrać te procesy, które możemy bez ryzyka zautomatyzować?

Czym jest Robotyzacja Procesów Biznesowych 
Robotyzacja procesów biznesowych to innowacyjna technologia, która od kilku lat skutecznie wspiera przedsiębiorstwa w wykonywaniu wielu powtarzalnych czynności, które w przeszłości były przedmiotem obowiązków pracownika. Inteligentna automatyzacja procesów wspiera naszą kadrę w wykonywaniu żmudnych prac, podczas gdy oni mogą zająć się zadaniami wymagającymi osądu, bądź pracą w obszarach bardziej kreatywnych. 
 
 
W jaki sposób wybrać procesy do robotyzacji?
Roboty, które są obecnie oferowane na rynku, mają bardzo szeroki zakres zastosowania. Dlatego też istotne jest, by robotyzację wprowadzić do takich procesów, które faktycznie mogą stanowić wartość dodaną dla naszej firmy. Choć wizja w pełni zautomatyzowanych procesów jest kusząca dla przedsiębiorców, którzy wydajność pracy stawiają na pierwszym miejscu, to jednak należy być też świadomym ryzyka, które płyną wraz z robotyzacją całych procesów. Przed wprowadzeniem pierwszych robotów, należy we wnikliwy sposób ustalić kryteria, zgodnie z którymi będziemy wybierali procesy gotowe do zautomatyzowania. Jakie to kryteria?

Każda firma powinna w indywidualny sposób podejść do ich ustalenia, choć pewne obszary powinny być wzięte pod uwagę każdorazowo. Proces musi być w pełni cyfrowy i posiadać pełną dokumentację w postaci ścieżki algorytmu, który jest poprowadzony od samego początku do samego końca. W cyklu pojedynczego procesu nie może pojawić się żaden element wymagający subiektywnej oceny bądź osądu. Spełnienie tych kryteriów powinno pomóc nam w zidentyfikowaniu takich procesów, które nadają się do automatyzacji. Poza nimi firma może znacznie rozszerzyć kryteria, jakimi będzie się kierować, decydując o zakwalifikowaniu procesu do robotyzacji.

Czy proces często występuje w firmie? Jak wiele osób jest zaangażowanych w jego ukończenie? Ile kosztuje realizacja pojedynczego procesu? To równie istotne pytania, które mogą ocenić, jakie korzyści uzyskamy, wprowadzając technologię RPA do naszej firmy. Sprawdź korzyści z rozwiązań Cloud dla Systemów ERP – mindbox.pl.
 
 
Przykłady procesów, które mogą być zautomatyzowane w Twojej firmie
Automatyzacja procesów biznesowych staje się powoli standardem w wielu branżach. Zakres automatyzacji, w zależności od specyfiki firmy i jej aktywności może być bardzo szeroki. Jakie dokładnie procesy warto wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad automatyzacją? Przede wszystkim takie, które są powtarzalne i nużące. Pobieranie informacji z wewnętrznych bądź zewnętrznych systemów, a następnie generowanie na podstawie danych raportu. Wysyłanie cyklicznych i wystandaryzowanych maili do klientów oraz pracowników.

Wprowadzanie danych do tabeli, formatowanie plików oraz wykonywanie nawet najbardziej zaawansowanych obliczeń matematycznych i statystycznych. Przetwarzanie treści dokumentów. Przykłady wykorzystania automatyzacji można mnożyć. Dlatego ważne jest, by we wnikliwy sposób zweryfikować wszystkie procesy działające w firmie i wyodrębnić te, które nadają się do robotyzacji. Dowiedz się więcej na temat jak Zoptymalizować procesy wykorzystując możliwości nowoczesnych systemów ERP.
 
 
Korzyści, jakie płyną z Robotyzacji Procesów Biznesowych
Robotyzacja to ogromny krok naprzód w działalności firmy bez względu na sektor, w jakim działa. Oszczędność czasu, zwiększenie wydajności, mniejsze koszty, niezawodność wykonywania procesów i brak powtarzalności w pracy kadry – to wszystko możemy uzyskać, decydując się na wdrożenie w firmie RPA. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy