Reklama

Biznes

Marek Kuchciński numerem 1 listy ZP w Przemyślu

Aneta Gieroń
Dodano: 02.09.2023
Prezentacja kandydatów Zjednoczonej Prawicy z okręgu krośnieńsko-przemyskiego. Fot. Facebook Doroty Chilik
Prezentacja kandydatów Zjednoczonej Prawicy z okręgu krośnieńsko-przemyskiego. Fot. Facebook Doroty Chilik
Share
Udostępnij

Oceniając pomysłowość organizatorów, prezentacja listy Zjednoczonej Prawicy z okręgu nr 22 miała dużo ciekawszą oprawę, niż ich kolegów z Rzeszowa. W sobotę zaprezentowali się wszyscy kandydaci ZP z okręgu krośnieńsko-przemyskiego – podczas rejsu po Jeziorze Solińskim. Na pierwszym miejscu bez niespodzianek – Marek Kuchciński, poseł PiS, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zgodnie z tym, co już w czwartek ogłosił Jarosław Kaczyński, liderem listy przemyskiej został Marek Kuchciński. W poprzednich wyborach, rekordzista z Podkarpacia, który zebrał ponad 60 tys. głosów. Gdy kilka lat temu wyszło na jaw, że korzystał z rządowego samolotu do celów prywatnych, musiał pożegnać się ze stanowiskiem marszałka Sejmu. Skandal nie zaszkodził mu jednak w zdobyciu rekordowej liczy głosów w wyborach do Sejmu.

Na liście znalazły się też: Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, ale ta dopiero na 7. pozycji.

W pierwszej „10” są wszyscy aktualni posłowie, z wyjątkiem Marii Kurowskiej z Suwerennej Polski, która staruje z 21. przedostatniej pozycji. W 2019 roku startowała z tego samego, odległego miejsca, a mimo to zrobiła „4” wynik” w okręgu.

Kto do Sejmu z Krosna i Przemyśla

Na liście znalazł się też wicemarszałek podkarpacki, Piotr Pilch. Otrzymał jednak gorsze,11. miejsce niż jego koleżanka z zarządu województwa podkarpackiego, Ewa Draus, która w Rzeszowie startuje z numerem 7.

O mandat posła powalczą też: Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Joanna Bril, radna sejmiku województwa. Wśród kandydatów jest też Dorota Chilik, w przeszłości radna sejmiku województwa, obecnie wójt gminy Miejsce Piastowe.

Na 20. miejscu znalazł się również Piotr Rycerski, szef gabinetu politycznego Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych. Prywatnie mąż Aleksandry Piotrowicz-Rycerskiej, córki Stanisława Piotrowicza, prokuratora w stanie spoczynku, obecnie sędziego Trybunału Konstytucyjnego. 

Kandydaci Zjednoczonej Prawicy w okręgu krośnieńsko-przemyskim:

 1. Marek Kuchciński
 2. Anna Schmidt
 3. Piotr Uruski
 4. Piotr Babinetz
 5. Teresa Pamuła
 6. Adam Śnieżek
 7. Małgorzata Jarosińska-Jedynak
 8. Tadeusz Chrzan
 9. Daniel Dryniak
 10. Adam Pawluś
 11. Piotr Pilch
 12. Jerzy Borcz
 13. Joanna Bril
 14. Stanisław Chęć
 15. Dorota Chilik
 16. Anetta Makarska
 17. Ewa Miciak
 18. Wiesław Morawski
 19. Barbara Mazan
 20. Piotr Rycerski
 21. Maria Kurowska
 22. Daniel Krawiec

Kandydatami do Senatu z południa Podkarpacia są: Mieczysław Golba i Alicja Zając.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy