W Korczynie, na miejscu popularnego zajazdu „U Cześnika”, skąd roztacza się piękny widok na Krosno oraz Kotlinę Krośnieńską i Doły Jasielsko-Krośnieńsko-Sanockie powstaje Centrum Konferencyjno-Bankietowe Szklane Lniane, które pierwszych gości ma przyjąć jeszcze w tym roku. Autorem projektu wpisującego się w tradycję i krajobraz tego miejsca, w bezpośredniej bliskości Krosna oraz „Prządek”, jest rzeszowska firma MWM Architekci.
Inwestorem Centrum jest spółka Investimus, właściciel m.in. Hotelu Nafta, jego budowa rozpoczęła się w 2019 roku i wszystko wskazywało na to, że otwarcie nastąpi do końca 2020 roku, ale koronawirus weryfikuje wszystkie plany i może się okazać, że otwarcie obiektu może się przesunąć.
W Szklane Lniane znajdą się dwie przestronne sale wielofunkcyjne – Sala Szklana na poziomie „0” mogącą pomieścić do 210 osób oraz Sala Lniana na poziomie „-1” na 230 osób. Sale będą służyć do organizacji imprez okolicznościowych, wesel, konferencji oraz spotkań biznesowych. W Centrum znajdzie się też 10 luksusowych apartamentów oraz restauracja i taras z pięknym widokiem.
– Szklane Lniane powstaje w nawiązaniu do dziedzictwa i potencjału regionu krośnieńskiego. Tradycji szklarskich oraz tradycji uprawy lnu i wytwórstwa z lnu. Szkło zostało wykorzystane zarówno w projekcie architektonicznym, jak również w wystroju wnętrz – mówi Radosław Sowiński ze Szklane Lniane w Korczynie.
Elementy tekstylne wykonane z lnu widoczne będą w całym budynku: obrusy, bieżniki, zasłony oraz koszule personelu. Menu z elementami lnu podawane będzie na specjalnie zaprojektowanej szklanej zastawie, z „zatopioną” strukturą lnu.
Fot. Archiwum spółki Investimus
Jedno z pomieszczeń nazwane Lniane Historie przeznaczone zostanie na ekspozycję przedmiotów związanych z tkactwem.
W trakcie budowy wykorzystano też zostały materiały naturalnie występujące na terenie Rezerwatu Przyrody Nieożywionej Rezerwatu Skalnego „Prządki”. Z piaskowca powstała lada recepcyjna, zaś w elementach dekoracyjnych często pojawiać się będzie motyw lasu, którym obiekt jest otoczony.
Szklane Lniane ma się kojarzyć nie tylko jako obiekt biznesowy i hotelowy, ale też produkt rękodzielniczy, zaś w obiekcie będzie znajdował się sklepik, gdzie będzie można kupić elementy szklane (szkło użytkowe czy specjalnie zaprojektowana zastawa) oraz lniane (obrusy, bieżniki, itp.)
W centrum pojawi się również ekran bazujący na rozszerzonej rzeczywistości, działający w najnowszej technologii OLED, zawierający interaktywną mapę okolicy z opisem atrakcji turystycznych regionu. Dziedzictwo regionu promowane będzie przy użyciu dwóch gier: Aplikacji opartej na technologii AR, pozwalającej na odbycie wycieczki po regionie, z motywem przewodnim lnu oraz gry opierającej się na technologii VR, gdzie uczestnik po nałożeniu specjalnych gogli przeniesie się do wnętrza huty szkła.