Reklama

Biznes

1 września dzieci wracają do szkół. Lekcje normalnie, chyba że COVID-19

Alina Bosak
Dodano: 19.08.2020
51345_rauchm
Share
Udostępnij
Rok szkolny 2020/2021 rozpoczyna się tradycyjnie i tradycyjnie będą przebiegać pierwsze lekcje – nie przez Internet. Potem w różnych szkołach mogą pojawić się różne scenariusze. Wszystko zależy od tego, czy w placówce pojawie się osoba zarażona koronawirusem. Inspektorzy sanitarni mają pomagać dyrektorom w podejmowaniu odpowiedzialnych decyzji.
   
–  O organizacji zajęć w roku szkolnym 2020/2021 dyrektorzy muszą dziś myśleć w różnych wariantach. Rok szkolny rozpoczyna się w modelu tradycyjnym, stacjonarnym. W związku z tym dyrektorzy szkół otrzymali wytyczne Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pomogą im one określić poszczególne kompetencje osób w szkole, ich zadania, by zadbać o bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły. Konieczne jest stworzenie na nowo regulaminów i dokumentów, które powinny być znane uczniom, rodzicom, nauczycielom, całemu personelowi – poinformowała podkarpacki kurator oświaty Małgorzaty Rauch po videokonferencji z dyrektorami szkół, pierwszej z kilku, jakie zaplanowano w związku z powrotem uczniów do szkół. 
 
Model nauki hybrydowej (część zajęć przebiega w szkole, część zdalnie) lub całkowicie zdalnej dyrektor szkoły uruchamia tylko wtedy, kiedy informacja o obecności w szkole osoby zarażonej wirusem COVID-19 zostanie potwierdzona przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Zmienione rozporządzenie o bezpieczeństwie pozwala dyrektorowi szkoły za zgodą organu prowadzącego, z poinformowaniem kuratora oświaty zawiesić działalność oddziału, grupy wychowawczej, grupy szkolnej czy wszystkich zajęć w szkole i przejść na model nauczania hybrydowy lub całkowicie zdalny. 
 
– Dyrektorzy cały czas będą przy tym współpracować z inspektorami sanitarnymi – mówi podkarpacki kurator oświaty Małgorzaty Rauch i zapewnia, że na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, w zakładce „Szkoła  na starcie”, są wszystkie niezbędne dokumenty dla szkół. Można tam także zadawać pytania i odbywać konsultacje.  
 
Zajęcia w szkołach odbywać się będą w większym reżimie sanitarnym niż przed epidemią koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia zaleca, by w  miarę możliwości tak organizowano pracę szkoły i jej koordynację, by umożliwić zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły i ograniczyć gromadzenie się uczniów (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia. Ponadto obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Maseczki powinny być stosowane w przypadku niemożności zachowania dystansu np. w czasie przerw w miejscach wspólnie użytkowanych, o ile nie jest zachowane zróżnicowanie czasowe w prowadzeniu zajęć.
 
– Szkoły pracują w trybie tradycyjnym. Na to, czy szkoła będzie pracowała w trybie hybrydowym czy zdalnym, nie mają wpływu tzw. strefy żółte, czerwone – tłumaczy Adam Sidor, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. – Inspektorzy sanitarni są dość dobrze rozlokowani w naszym województwie. Mamy 20 stacji powiatowych. Nie powinno być więc problemów z dostępnością inspekcji dla dyrektorów szkół. Inspektorzy mają opiniować decyzję dyrektora szkoły dotyczącą zmiany trybu zajęć. Inspektor będzie brał pod uwagę nie tylko sytuację przedstawianą przez Ministerstwo Zdrowia w zakresie strefy żółtej czerwonej, ale również liczbę aktywnie zakażonych, liczbę osób na kwarantannie, ozdrowieńców, i na tej podstawie będzie wydawał opinię, która będzie służyła dyrektorowi przy podejmowaniu decyzji. Współpracowaliśmy już z dyrektorami szkół, kiedy do zajęć stacjonarnych wracali uczniowie młodszych klas podstawówki, podopieczni przedszkoli, kiedy przygotowywano matury i wypoczynek letni dzieci. Na bieżąco podejmujemy więc działania epidemiczne. Na bieżąco będziemy ze szkołami współpracować, by tłumaczyć dyrektorom wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, lokalną sytuację epidemiczną.
 
Optymistyczne są dotychczasowe doświadczenia, dotyczące dzieci i młodzieży w wieku 0-19 lat. W tej chwili do żłobków na Podkarpaciu uczęszczało ponad 3 tys. dzieci w wieku 0-3 lata oraz 12 tys. w wieku 4-7 lat. Od 6 maja do obecnej chwili mieliśmy do czynienia tylko z jednym zakażeniem, w przedszkolu. Dotyczyło opiekunki, nie dziecka.  Ponadto ok. 8 tys. dzieci z województwa podkarpackiego korzystało z różnych form wypoczynku letniego, a mieliśmy tylko 3 zakażenia dzieci, które odpoczywały poza naszym województwem – w województwie małopolskim i Bułgarii. 
 
Jak informuje Wojewoda Podkarpacki, Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca dyrektorów szkół i placówek oświatowych do składania zamówień na bezpłatne płyny do dezynfekcji oraz maski medyczne dla personelu szkolnego. 
 
Więcej informacji, w tym najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w związku z bezpiecznym powrotem uczniów do szkół znajdują się na stronie: 
 
Liczba uczniów i dzieci w województwie podkarpackim: 
 
Liczba uczniów i przedszkolaków- 350500
w tym liczba uczniów – 290501
Liczba szkół i placówek 2696
Uczniowie klas I szkoły podstawowej – 19161
Uczniowie klas I szkoły ponadpodstawowej – 19230
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy