Epidemia koronawirusa spowodowała, że zmieniły się doraźne potrzeby firm korzystających ze wsparcia ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. – Już w połowie marca przeprowadziliśmy wśród przedsiębiorców ankietę, pytając o to, jak możemy pomóc ich firmom w sytuacji, kiedy z dnia na dzień tracili zamówienia, a gospodarka się załamywała. Najpilniejsza okazała się pomoc doraźna, czyli usługi doradcze. Sprawnie przenieśliśmy nasze usługi do Internetu. Tam organizujemy teraz bezpłatne szkolenia i spotkania brokerskie. Pomagamy znaleźć zagranicznych kontrahentów i podpowiadamy, z jakich „kryzysowych” programów Unii Europejskiej przedsiębiorcy mogą skorzystać – mówi dr Mirosława Braja, kierownik ośrodka.
Od marca coraz większa liczba przedsiębiorców potrzebowała porad prawnych dotyczących niezrealizowanych umów i kontraktów, tego, jak dostosować się do zmienionych warunków rynkowych. Ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie był w stanie szybko zareagować dzięki bazie stale współpracujących ekspertów, którzy prowadzą organizowane przez ośrodek szkolenia. Eksperci Enterprise Europe Network to praktycy, posiadający szeroką wiedzę i bogate doświadczenie, dzięki czemu od razu mogli służyć pomocą w rozwiązywaniu problemów związanych z sytuacją po ogłoszeniu epidemii. To specjalistyczne doradztwo jest bezpłatne. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa chętnie więc z niego korzystają, pytając o kwestie prawne oraz proceduralne, by zabezpieczyć firmę bądź ograniczyć negatywne skutki epidemii wirusa COVID-19.
Klientom Ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie doradzają m.in.: prawnik Łukasz Żak (delegowanie pracowników, zatrudnianie cudzoziemców), specjalista z dziedziny transportu Paweł Miąsik oraz prawnik i tłumacz przysięgły języka francuskiego Justyna Szawan-Sieradzka (transgraniczne świadczenie usług i delegowanie pracowników do Francji, Belgii, Luksemburga i Szwajcarii). W grupie stale współpracujących z Ośrodkiem ekspertów branżowych jest również Grzegorz Bratek – ekspert w dziedzinie kooperacji międzynarodowej i ekspansji zagranicznej.
– Już od kilku lat korzystamy z usług takiego eksperta – przyznaje Tomasz Powroźnik, dyrektor ds. realizacji projektów w firmie RStechnology z Gniewczyny, która od 2016 roku współpracuje z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
RStechnology to przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu instalacji oraz urządzeń m.in. dla branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej czy energetycznej. Wyspecjalizowana produkcja metalowych wyrobów gotowych, wykonanych ze stali nierdzewnej, opiera się głównie na wytwarzaniu komponentów, do których zaliczają się: rurociągi, urządzenia, mieszalniki i zbiorniki technologiczne. Obróbka odbywa się w zakładzie produkcyjnym firmy zlokalizowanym w Gniewczynie Łańcuckiej. Grupę RStechnology tworzą cztery spółki, które łącznie zatrudniają około 400 osób, oferujące komplet usług – od projektu, poprzez produkcję do montażu i rozruchu. Funkcjonowanie w tak zorganizowanej grupie podmiotów daje firmie wiele korzyści m.in. w zakresie dostępu do szerokiej sieci kontaktów, jak również specyfiki rynków i rodzaju odbiorców.
– Produkcja to około 30 proc. naszej działalności, a 70 proc. stanowią usługi montersko-spawalnicze. Nasi pracownicy wykonują montaże instalacji czy urządzeń. Przeprowadzają także ich remonty. Świadczymy usługi głównie w Polsce i na innych rynkach europejskich. Najwięcej w Niemczech i Holandii, ale również w Szwajcarii, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Skandynawii. Także na południu Europy, m.in. na Węgrzech czy w Bośni i Hercegowinie – wymienia Tomasz Powroźnik.
Działając na międzynarodowych rynkach, RStechnology wykorzystuje możliwości, jakie oferuje firmom sieć Enterprise Europe Network. – Nasi pracownicy regularnie uczestniczą w seminariach organizowanych przez rzeszowski ośrodek. Były to między innymi szkolenia, dotyczące RODO, delegowania pracowników pozyskiwania klientów na rynkach zagranicznych, regulacji prawnych obowiązujących w różnych krajach europejskich – mówi dyrektor Powroźnik. – Korzystamy również z usług specjalistycznych. Nawiązaliśmy współpracę z firmą konsultingową Łukasza Żaka, eksperta w dziedzinie delegowania pracowników za granicę, który prowadzi szkolenia organizowane przez ośrodek Enterprise Europe Network. Często zasięgamy jego opinii na temat kwestii prawnych, związanych ze świadczeniem usług i delegowaniem pracowników do zagranicznych kontrahentów. Wsparcie formalnej strony naszych działań dotyczy najczęściej rynku niemieckiego, który pod tym względem jest szczególnie wymagający. W Holandii, gdzie realizujemy 50 proc. kontraktów zagranicznych, otworzyliśmy własną firmę już osiem lat temu, więc z delegowaniem pracowników nie ma problemu. W Niemczech natomiast konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Staramy się w tej chwili o uzyskanie Licencji Agencji Pracy Tymczasowej na terenie Niemiec, która pozwoli nam świadczyć usługi dla naszych klientów z zachowaniem zasad spełnienia obowiązków wobec prawa niemieckiego. W formalnościach z tym związanych również pomaga nam Łukasz Żak.
Teraz szkolenia on-line
Do aktualnej sytuacji w gospodarce zespół ośrodka Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dostosowuje tematykę szkoleń, na które zapotrzebowanie w okresie epidemii wcale nie zmniejszyło się. Konieczne było jedynie przeniesienie ich do sieci. Webinary on-line trwają 3-4 godzin i przedsiębiorcy chętnie korzystają z takiej formuły spotkań. Dzięki temu z usług Ośrodka mogą również skorzystać przedsiębiorcy z najbardziej odległych od Rzeszowa miejscowości Podkarpacia.
Odbyły się już szkolenia na temat możliwości wsparcia dla przedsiębiorców w czasie pandemii wirusa covid-19; planowanych na przyszły rok zmian w przepisach dotyczących zamówień publicznych w Polsce i w krajach UE; utrzymania rynków zagranicznych oraz rozwijania eksportu w kryzysie. Kolejny, czerwcowy webinar obejmuje zagadnienia związane z transportem międzynarodowym w dobie kryzysu – czas pracy kierowców, zmiany w kodeksie pracy i pakiet mobilności.
W ośrodku Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie można uzyskać także informacje na temat nowych ścieżek dofinansowania i programów uruchamianych przez Unię Europejską. O wielu takich możliwościach ośrodek informuje również na swoim profilu w Linkedin.
Jak szukać kontrahenta w czasie epidemii
Myślenia o rozwoju firmy i przeprowadzeniu jej przez czasy kryzysu przedsiębiorcy nie mogą odkładać na później. Trzeba szukać nowych rynków, kontrahentów, czasem na nowo budować sieć dostawców i odbiorców. Dlatego ośrodki Enterprise Europe Network na całym świecie nadal organizują spotkania brokerskie, z tą różnicą, że miejscem spotkań przedsiębiorców stały się platformy internetowe.
– Spotkania brokerskie odbywały się do tej pory podczas międzynarodowych targów – tłumaczą doradcy z rzeszowskiego ośrodka. – Organizowaliśmy wyjazdy naszych przedsiębiorców na te wydarzenia, umawialiśmy spotkania z zagranicznymi firmami zainteresowanymi współpracą. Wszystkie imprezy targowe, które miały odbyć się w kwietniu, maju i czerwcu, zostały jednak odwołane. Ale przedsiębiorców zainteresowanych takim spotkaniem w Internecie zapraszamy do kontaktu. Udostępnimy kalendarz planowanych wydarzeń i pomożemy wziąć w nich udział.
Wciąż także warto zaglądać do bazy ofert współpracy, które w serwisie sieci Enterprise Europe Network umieszczają firmy z całego świata. W bazie co miesiąc pojawia się ok. 300 nowych ofert, także w ostatnich miesiącach, więc warto do niej zaglądać, bo może okazać się świetną drogą do pozyskania nowego kontrahenta. Tą drogą umowę z niemiecką firmą podpisał Wiesław Rak, właściciel spółki Grupa Bis-Pol WM z Jasła. – Firma istnieje już od 32 lat i w tym czasie zajmowaliśmy się turystyką, transportem, a w ostatnim czasie prowadzimy również agencję pracy, certyfikowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Specjalizujemy się w ofertach pracy tymczasowej i sezonowej, nie dla specjalistów, ale dla osób poszukujących możliwości zarobku za granicą, niekoniecznie znających język, do pracy w rolnictwie, sadownictwie itp. W tym celu poszukujemy w różnych krajach Europy solidnych partnerów, którzy naszym klientom zapewniliby pracę w dobrych warunkach, godziwie wynagradzaną, z pokryciem składek na ubezpieczenie społeczne, z wygodnym zakwaterowaniem. Stąd nasza współpraca z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – mówi Wiesław Rak.
Dzięki umieszczeniu wizytówki i oferty w międzynarodowej bazie firm poszukujących zagranicznych partnerów, spółka Bis-Pol nawiązała kontakt z kontrahentem z Niemiec.
– Podpisaliśmy umowę tuż przed wybuchem epidemii COVID-19 w Europie. Potem zamknięto granice, więc ta współpraca jeszcze nie rozwinęła się, ale zapowiada się obiecująco. Partner oferuje dobre stanowiska pracy – dodaje Wiesław Rak. – Inicjatywa łączenia partnerów przez ośrodki Enterprise Europe Network jest bardzo potrzebna.
Wielu przedsiębiorców poszukuje firm do współpracy, a te znajdujące się w bazie EEN są sprawdzone, co pozwala uniknąć niebezpieczeństwa oszustwa.
Właściciel Bis-Pol zamierza zatem nadal korzystać z pośrednictwa międzynarodowej sieci. – Stale poszukujemy zagranicznych kontrahentów. Nasz profil funkcjonuje w bazie.
Regularnie otrzymuję informacje o nowych ofertach z ośrodka EEN. Ostatnia propozycja dotyczyła firmy niemieckiej, która poszukuje do pracy fachowców. Być może poszerzymy naszą działalność i takich pracowników również będziemy poszukiwać. W chwili obecnej prowadzimy dużą rekrutację do prac przy zbiorze winogron we Francji.
O skuteczności sieci Enterprise Europe Network przekonały się władze Lombardii, znajdując także tą drogą dostawców środków ochrony osobistej i produktów medycznych do walki z epidemią koronawirusa. Utworzono także specjalną międzynarodową platformę nawiązywania współpracy, dedykowaną potrzebom wynikającym z obecnej sytuacji. Link do międzynarodowej platformy nawiązywania współpracy: https://
care-industry-together-against-corona.b2match.io/
Przedsiębiorców chcących uzyskać więcej informacji na temat działalności Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego z Ośrodkiem.
Enterprise Europe Network
ul. Sucharskiego 2, 35-225 Rzeszów,
Tel./Fax: 17 860 57 52/45/61, e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl
www.facebook.com/EENRzeszow