Spółka Panattoni, deweloper powierzchni przemysłowych, wybuduje dla swoich klientów zakład produkujący elektryczne ładowarki do samochodów oraz nowoczesny terminal przeładunkowy. Inwestycje powstaną na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko” zarządzanego przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.
Nowe inwestycje wybudowane zostaną dla firm: Phoenix Contact E-Mobility oraz DB Schenker.
Phoenix Contact E-Mobility to część grupy Phoenix Contact, światowego lidera innowacyjności w dziedzinie automatyki przemysłowej oraz elektrotechniki, który dociera ze swoimi rozwiązaniami do ponad 100 krajów, zatrudniając na całym świecie ok. 18 000 osób. W „Dworzysku” firma będzie m.in. produkować nowoczesną technologię ładowania samochodów elektrycznych, a wyprodukowane tutaj podzespoły eksportowane będą do ponad 10 krajów Europy Zachodniej.
Zakład zostanie wybudowany na terenie obejmującym ok. 15 tys. m kw. Koszt całej inwestycji: 11,5 mln euro. Obiekt zostanie oddany do użytku na przełomie 2020 i 2021 r. Pracę znajdzie tutaj ok. 330 osób.
BD Schenker z kolei to firma z ponad 140 – letnim doświadczeniem w logistyce, obsługująca przemysł i handel przy wykorzystaniu transportu lądowego, lotniczego i frachtu oceanicznego. Budowany dla niej terminal przeładunkowy o metrażu 6, 000 m kw. powstanie na działce o powierzchni pond 4 ha. Wartość planowanej inwestycji (włączając wartość gruntu) – 9,725 mln euro. Zatrudnienie przy budowie terminala znajdzie 66 osób. Zakończenie prac planowane jest do końca listopada tego roku.
– W ramach infrastruktury towarzyszącej, na terenie obu inwestycji powstaną nowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych, zamontowane zostaną kolektory słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie typu LED. Bardzo ważne przy tym jest zapewnienie inwestora, że działalność gospodarcza prowadzona będzie tutaj w oparciu o znajomość lokalnego rynku i współpracę ze znajdującymi się w naszym regionie jednostkami naukowo – badawczymi, a także uczelniami w zakresie prowadzenia w nowo powstałych zakładach praktyk i staży studenckich – mówi Waldemar Pijar, sekretarz starostwa powiatowego, główny koordynator projektu PNT „Rzeszów – Dworzysko”.
– Nasz park naukowo – technologiczny jest w pełni uzbrojony i ma dogodne położenie komunikacyjne. To doskonałe miejsce na inwestycje i tworzenie nowych miejsc pracy. Dzięki temu powiat rzeszowski i cały nasz region staje się atrakcyjnym miejscem do życia i pracy, zarówno dla młodych, świetnie wykształconych osób, jak i fachowców z wieloletnim doświadczeniem – dodaje Józef Jodłowski, starosta rzeszowski.
Sama spółka Panattoni Development Company należy do amerykańskiej grupy założonej w 1986 r., zarządzającej inwestycjami na 200 rynkach Europy i Ameryki Północnej i realizującej zlecenia dla 2500 klientów na świecie.
Pierwsze europejskie biuro Panattoni powstało w 2005 r. w Polsce. Obecnie grupa ma swoje przedstawicielstwa także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach i Luksemburgu. Od początku swojej działalności firma realizowała w Europie projekty o łącznej powierzchni ponad 8,3 milionów m kw.