Reklama

Biznes

Teatr szyje maseczki dla Łańcuta. WHO zaleca, by wszyscy osłaniali twarz

Alina Bosak
Dodano: 06.04.2020
50493_maseczka
Share
Udostępnij
Od poniedziałku, 6 kwietnia, pracownia krawiecka Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie zamiast kostium scenicznych szyje maseczki. Tym samym teatr włączył się w akcję „Maseczki dla Łańcuta”. Dzień wcześniej minister zdrowia, Łukasz Szumowski, powiedział w wywiadzie dla Magazynu TVN24, że wkrótce noszenie maseczek może stać się obowiązkowe. Potwierdził to dziś, 7 kwietnia, rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Takie są zalecenia WHO. Z tym zastrzeżeniem, że do codziennego użytku rekomendowane są maseczki bawełniane, nawet własnoręcznie wykonane. Wyroby medyczne trzeba zostawić medykom, bo jest ich za mało.
 
Monika, Gabriela i Magda – trzy panie z pracowni krawieckiej w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie od poniedziałku szyją bawełniane maseczki w ramach akcji „Maseczki dla Łańcuta”. Nazwa akcji wzięła się z chęci pomocy szpitalowi zakaźnemu, który jest głównym ośrodkiem leczenia chorych z koronawirusem, ale dzięki niej wsparcie otrzymują także inni. Przykładowo, maseczki uszyte w pracowni krawieckiej rzeszowskiego teatru zostaną przekazane Fundacji „Iskierka”, która zajmuje się wsparciem dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. „Iskierka” dostarczy je na dziecięce oddziały onkologiczne i rozprowadzi wśród swoich podopiecznych. Uszyte w teatrze maseczki trafią także do innych podkarpackich instytucji i placówek medycznych. 
 
Wkrótce może się okazać, że maseczki będą mieli obowiązek nosić poza domem wszyscy. Nawet te domowej roboty zmniejszają bowiem ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Dlatego Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia apeluje o wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz miejscach pracy.
 
Również minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla Magazynu TVN24 stwierdził: 
 
„Powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy”. Wcześniej ministerstwo nie zalecało noszenia maseczek osobom niezarażonym. Minister zmianę strategii tłumaczy następująco: „Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych i wtedy ta maseczka ma sens”.
 
O takim kierunku zmian w wytycznych dotyczących zabezpieczania przed zarażeniem COVID-19 mówił także na konferencji we wtorek, 7 kwietnia, rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Stwierdził on, że jest wskazanie WHO, aby korzystać z maseczek, które jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować. „My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować (…). Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej, to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny”, powiedział rzecznik.
 
Rzeczywiście, w nowych, z 6 kwietnia, rekomendacjach WHO, jest zalecenie zasłaniania twarzy w miejscach publicznych.
 
Aby nie pozbawiać lekarzy, medyków, ratowników, walczących na pierwszej linii frontu z epidemią, eksperci rekomendują maseczki zrobione samodzielnie, a także zasłanianie twarzy chustką, apaszką, szalikiem. Na stronie internetowej resortu zdrowia, w „Informacjach dotyczących produktów wykorzystywanych podczas zwalczania COVID-19” można znaleźć takie m.in. wytyczne dla producentów maseczek niemedycznych, przydatne także dla tych, którzy maseczkę chcą wykonać samodzielnie: maseczki mogą być wykonane tkanin bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliesterowych 100%; wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem mogą być wykonane również z fizeliny; materiały, z których wykonane są maseczki powinny posiadać certyfikat STANDARD 100 OEKO-TEX ®; materiał powinien mieć możliwość prania w temperaturze 60 st. C, a w przypadku materiałów o niskiej gramaturze należy zwielokrotnić liczbę warstw tkaniny. A także: maseczki powinny być wiązane z tyłu na troki lub mieć gumkę umożliwiająca założenie maseczki o uszy; wykonane z materiału minimum 1 klasy palności; w części środkowej zakładki (harmonijka) umożliwiające dopasowanie maseczki do kształtu twarzy – zakrycie nosa, ust i brody; w jednej krawędzi wzmocnienie umożliwiające dopasowanie maseczki do nosa zapewniające szczelność przylegania; rozmiar wyrobu „na płasko” co najmniej 17,5 cm x 9 cm; oznakowanie opakowania zbiorczego zawierające dane producenta.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy