Reklama

Biznes

Uniwersytet Rzeszowski rusza z rozbudową budynku rektoratu – na wakacjach

Natalia Chrapek
Dodano: 07.11.2019
48232_budynek
Share
Udostępnij
Dodatkowa kondygnacja, na której będą się znajdować gabinety rektora i prorektorów, dobudowana sala senatu od strony wejścia głównego, a także przebudowana aula duża i odnowiona aula mała. Do tego nowoczesne nagłośnienie, oświetlenie oraz odświeżona elewacja. Tak będzie wyglądał budynek rektoratu Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Tadeusza Rejtana po gruntownej przebudowie, która planowana jest na najbliższe wakacje. Prawie 16-milionowa inwestycja ma odświeżyć wizerunek uczelni oraz zwiększyć przestrzeń lokalową dla administracji. 
 
Budynek A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego powstał w latach 90. XX wieku. Obecnie mieści się w nim rektorat oraz instytuty – historii, socjologii i filologii polskiej. Znajduje się tutaj również sala senatu i duża aula widowiskowo-wykładowa, która może pomieścić ok. 280 osób. Mniejsza na 150 miejsc też jest. Do tego dochodzą jeszcze toalety, pomieszczenia socjalno-magazynowe i gospodarcze. 

Po rozbudowie powierzchnia obiektu zwiększy się z 1565 do 1860 metrów kwadratowych. Inwestycja warta blisko 16 mln zł ma dotyczyć głównie części „B” budynku A1 obejmującej główne wejście, aule wykładowe, gabinety rektora i prorektorów oraz hol, a także szatnie.  
 
– Obiekt zostanie rozbudowany, nadbudowany i zmodernizowany – mówi Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. – Konieczność zmiany tej części budynku podyktowana jest dwoma względami – odświeżeniem wizerunku Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz zwiększeniem przestrzeni lokalowej, która będzie odpowiadała aktualnemu zapotrzebowaniu administracji UR. 
 
Już teraz rzeszowska pracownia S.T. Architekci przygotowuje dokumentację projektową pod inwestycję oraz uzyskanie niezbędnych decyzji, opinii i pozwoleń. W przetargu na realizację projektu zaoferowała najniższą cenę – niecałe 250 tys. zł. Prace projektowe zakończą się w pierwszym kwartale 2020 roku, wtedy też uczelnia wyłoni wykonawcę robót budowlanych. Te rozpoczną się na początku wakacji, oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem. 
 
A do zrobienia będzie sporo. Wykonawca musi nadbudować jedną kondygnację, za wyjątkiem obu auli. Tutaj przeniesie się rektor i prorektorzy. Dużą aulę, w której odbywają się uniwersyteckie uroczystości też czekają zmiany. Po wyburzeniu ścian i wydłużeniu pomieszczenia, zyska kolejne 50 miejsc siedzących. Wykonawca będzie też musiał wymienić posadzki, wykonać prace instalacyjne oraz zamontować krzesła audytoryjne. Do tego trzeba dołożyć jeszcze nowoczesne nagłośnienie i nową aranżację wnętrz. Podobny zakres prac zostanie wykonany w małej auli. Sala senatu od strony wejścia głównego też się rozrośnie. Pojawią się również nowe instalacje, winda, a samą elewację budynku czeka modernizacja i rewitalizacja. Przewidywany termin zakończenia budowy to drugi kwartał 2021 roku. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy