Reklama

Biznes

RARR i Aeropolis – w 15 lat zmieniono pola wokół Rzeszowa na fabryki

Opracowanie Alina Bosak
Dodano: 17.12.2018
43185_gl
Share
Udostępnij

W czwartek, 20 grudnia w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, szykuje się wielka gala z okazji 25-lecia Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. To dzięki tej instytucji, którą powołano, by wspólnie z samorządem tworzyła i realizowała strategię rozwoju Podkarpacia, w ciągu 15 lat na szczerych polach wokół lotniska w Jasionce wyrósł wypełniony nowoczesnymi fabrykami Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis. Dziś RARR rozwija jego działalność, tworząc jeden z najlepszych ekosystemów biznesowych w Polsce, który wspiera również startupy.

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. jest niewiele młodsza od demokratycznej Polski. Powołana została w 1993 roku, a więc w okresie, kiedy próbowano ułożyć na nowo rozsypaną krajową gospodarkę, zmieniając ją z planowej na rynkową. RARR S.A., która miała współtworzyć strategię dla regionu w tej nowej rzeczywistości, w sposób naturalny stała się instytucją wspierającą rozwój przedsiębiorczości. To ta instytucja uczyła samorządy i mieszkańców regionu, jak korzystać z Funduszy Europejskich jeszcze w okresie przedakcesyjnym.

W 2001 roku w RARR S.A. powstało Centrum Obsługi Inwestora – pierwsze w regionie. Jego głównym zadaniem stało się zainteresowanie światowych firm budową zakładów przemysłowych na Podkarpaciu. Dwa lata później, w 2003 roku, na terenach otaczających lotnisko w Jasionce utworzono Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS. Pierwszymi strategicznymi partnerami stały się firmy: Borg Warner i MTU Aero Engines. Jedna z branży motoryzacyjnej, a druga – lotniczej. To gałęzie przemysłu wpisane obecnie do strategii województwa podkarpackiego jako inteligentne specjalizacje regionu, obok IT i kosmonautyki oraz jakości życia. Dziś Aeropolis skupia firmy wszystkich tych branż. Działają one na skalę globalną, korzystając z bliskości lotniska i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena oraz kuźni kadr, jakimi są rzeszowskie szkoły i uczelnie.

RARR S.A. siedziba w Rzeszowie Fot. Materiały prasowe RARR 

W ciągu 25 lat działalności RARR S.A. stworzyła środowisko przyjazne młodym firmom w Inkubatorze Technologicznym, pomogła setkom firm w pozyskaniu unijnych środków i przeszkoliła tysiące osób. Obecnie koncentruje się na tworzeniu ekosystemu startupowego i intensywnie pomaga w rozwoju ekonomii społecznej. Nadal wspiera przedsiębiorców, sięgających po dofinansowanie z Unii Europejskiej i świadczy na ich rzecz usługi podstawowe i specjalistyczne. Rozwija także działalność badawczo-rozwojową w laboratoriach Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.

– W ostatnich kilkunastu latach udało się nam stworzyć jeden z najlepszych ekosystemów biznesowych w Polsce. Ogromnie pomogły pieniądze unijne, ale wszystko zaczęło się od wizji takiego ich wykorzystania, by w sercu Podkarpacia powstały komfortowe warunki do budowy firm i kapitału, co przełoży się na dostatnie życie mieszkańców regionu, ich dzieci i wnuków. W realizację tego planu zaangażowało się wiele osób, przede wszystkim naszych pracowników i im szczególnie będę chciał podziękować podczas jubileuszowego spotkania w Filharmonii Podkarpackiej – mówi Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.

Udział w gali z okazji 25-lecia RARR S.A. i 15-lecia PPN-T Aeropolis zapowiedziało wielu wspaniałych gości. 20 grudnia na uroczystości w filharmonii pojawią się samorządowcy i przedsiębiorcy, przedstawiciele najważniejszych instytucji w regionie. Z recitalem fortepianowym wystąpi Krzysztof Iwaneczko, zwycięzca szóstej edycji „The Voice of Poland”. Będzie okazja do wspomnień i inspiracji na kolejne ćwierćwiecze. Bo wszystko zaczyna się od idei.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy