Reklama

Biznes

Unijne pożyczki – nowa siła napędowa dla podkarpackiego biznesu

Artykuł sponsorowany
Dodano: 25.06.2018
39902_gl
Share
Udostępnij

Od kilku miesięcy trwa przyjmowanie wniosków o pożyczki unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego. Na mocy podpisanej umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wnioski od przedsiębiorców o wypłaty pożyczek prowadzi wyłoniony w drodze przetargu Fundusz Pożyczkowy Lubelskiej Fundacji Rozwoju (LFR) Oddział w Rzeszowie.

Dotychczas zgłosiło się do nas ponad 400 przedsiębiorców z całego województwa. Przyjęliśmy już wnioski na łączną kwotę ponad 12 mln zł, wypłata środków następuje bardzo sprawnie – informuje Marek Nowak Dyrektor Regionalny LFR w Rzeszowie.

Dla kogo?

Unijne pożyczki efektywnie pomagają rozwijać przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Dzięki nim można realizować zaplanowane inwestycje, a tym samym unowocześnić przedsiębiorstwa poprzez zakup nowych lub używanych maszyn, urządzeń, samochodów, autobusów, czy też pozyskać środki obrotowe na otwarcie nowego punktu sprzedaży, czy sklepu internetowego. Cele, na które można przeznaczyć pieniądze są bardzo elastyczne, a beneficjentem środków w województwie podkarpackim może być w zasadzie każda mająca interesujący pomysł na rozwój firma z sektora MŚP,  nieprzekraczająca bariery zatrudnienia powyżej 249 pracowników. Firmy z tego segmentu to ponad 90% podmiotów działających w województwie podkarpackim.

Przedsiębiorcy z naszego województwa mają świetne pomysły biznesowe na ich dalszy dynamiczny rozwój. Jednak często główną barierą jest brak wystarczającego kapitału własnego, a my pomagamy w pokonywaniu takich właśnie barier. W naszym Oddziale w Rzeszowie obserwujemy bardzo duże zainteresowanie pożyczkami unijnymi wśród właścicieli podkarpackich firm – podkreśla Marek Nowak z LFR w Rzeszowie.

Dla przykładu firma produkcyjna sfinansowała z 2 pożyczek zakup nowoczesnych maszyn do produkcji elementów ogrodzeniowych. Z kolei firma z branży budowlanej, z preferencyjnej pożyczki zakupiła nowoczesną specjalistyczną maszynę budowlaną, pierwszą tej klasy w województwie. Z branży transportowej już kilka przedsiębiorstw  przewozowych z Podkarpacia zrealizowało z pożyczek unijnych zakup nowoczesnych autobusów, podwyższając standard i bezpieczeństwo transportu pasażerów w województwie. Sektor IT także chętnie sięga po pożyczki unijne. Jeden z największych providerów Internetu w regionie zrealizował kolejną ważną dla swojego rozwoju inwestycję wykorzystując preferencyjne pożyczki.

Do 600 000 zł na 1,85% – bez prowizji i opłat

W Funduszu Pożyczkowym LFR jeden przedsiębiorca może złożyć 2 wnioski o pożyczkę unijną po 300 000 zł, uzyskując nawet 600 000 zł na preferencyjnych zasadach. Oprocentowanie pożyczek jest wyjątkowo korzystne, wynosi ono tylko 1,85% z pomocą de minimis, bez opłat i prowizji, z okresem spłaty nawet do 5 lat, z możliwością wcześniejszej spłaty także bez opłat. Kolejną zaletą pożyczek jest możliwość skorzystania z 6 miesięcznej karencji, pozwalającej przedsiębiorcy na rozpoczęcie spłaty nawet po pół roku po otrzymaniu środków.

Co trzeba zrobić, aby dostać unijną pożyczkę?

Najlepiej zgłosić się do Instytucji Finansującej t.j. Oddziału w Rzeszowie Lubelskiej Fundacji Rozwoju, przy Al. Krzyżanowskiego 6a lub zadzwonić pod nr tel. 17 853 59 17. Doradcy Funduszu bezpłatnie pomogą w wypełnieniu maksymalnie uproszczonego, liczącego tylko 5 stron wniosku. Można także odwiedzić jeden z Punktów Obsługi Klienta w regionie – lista biur w regionie dostępna jest na stronie: http://biznespozyczka.eu/strona,rzeszow gdzie można zasięgnąć informacji, jak wygląda wniosek, jakie są wymagania.

– Najważniejszy jest pomysł przedsiębiorcy i jego zdolność do spłaty pożyczki. Ocena wniosku jest bardziej indywidualna i elastyczna w porównaniu z metodami stosowanymi przez banki – mówi M. Nowak z LFR.

Aktualny budżet Unii na lata 2014-2020 promuje pożyczki, czyli instrumenty zwrotne, i tak już będzie w przyszłości. Pożyczone pieniądze, w miarę jak następują spłaty, wracają do puli i mogą być wykorzystywane ponownie. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą posłużyć za kapitał większej liczbie przedsiębiorstw niż raz przyznane dotacje.  Do tej pory już prawie setka firm z województwa podkarpackiego złożyła wnioski do LFR w Rzeszowie i jest w trakcie realizacji swoich rozwojowych pomysłów właśnie dzięki środkom unijnym.

Nawet 600 000 zł, niskie oprocentowanie, brak opłat i prowizji oraz dodatkowych kosztów, długi termin spłaty, elastyczne cele, na jakie można przeznaczyć pieniądze – to zalety unijnych pożyczek. Wykorzystanie tych środków w regionie przyczynia się do wzrostu inwestycji i konkurencyjności podkarpackich firm z sektora MŚP, które są lokomotywą napędową rozwoju gospodarki regionu. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy