Reklama

Biznes

Technologie IT rewolucjonizują budownictwo i…Targi Budownictwa

Artykuł Partnera
Dodano: 05.03.2018
37881_750
Share
Udostępnij

Targi Budownictwa nadal są atrakcyjne dla osób poszukujących najlepszych, nowoczesnych rozwiązań w budownictwie. Mimo postępu nowych technologii, które pozwalają zwykłemu Kowalskiemu dowiedzieć się wszystkiego ze swojego smartfona, nic nie zastąpi możliwości zobaczenia realnych produktów oraz bezpośredniej rozmowy ze specjalistami. 23. Targi Budownictwa, które odbędą się w dniach 6-8 kwietnia w Rzeszowie, będą też świetną okazją do zapoznania się z najnowszymi trendami w inteligentnym projektowaniu, energooszczędności budynków i projektowaniu urbanistycznym. Wszystko za sprawą nowego wydarzenia – Smart Congress: Project, Building & City.

Smart Congress jest kolejną inicjatywą podejmowaną przez istniejący od dwóch lat Klaster EXPO, który zrzesza firmy zajmujące się tematyką kongresowo-wystawienniczą i organizuje branżowe wydarzenia. Klaster ten zorganizował w 2016 roku w G2A Arena w Jasionce kilka wydarzeń branżowych, zaś w 2017 roku był współorganizatorem Kongresu i Targów TSLA EXPO.

– Flagowym wydarzeniem wystawienniczym na Podkarpaciu są w dalszym ciągu Targi Budownictwa. Jest to znacząca impreza, która gromadzi blisko 300 wystawców i kilkanaście tysięcy zwiedzających. Jako organizatorzy zdajemy sobie sprawę, że wydarzenie to musi rozwijać się i wprowadzać do programu nowości, by było jak najbardziej atrakcyjne dla jego uczestników. Mimo że jeszcze kilka lat temu wieszczono, iż w dobie postępu technologicznego targi w tradycyjnej formule nie będą miały racji bytu, wiedzieliśmy, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu oferenta z odbiorcą – mówi Robert Bielówka, dyrektor Międzynarodowych Targów Rzeszowskich. – Targi ewoluują i tego samego oczekujemy od naszych wystawców: aby zaskakiwali i zwiedzających, i środowisko branżowe, prezentując np. coś, co nie jest jeszcze dostępne w ich salonie firmowym.

Od targowego SPA po branżowy kongres

Taką nowością była wprowadzona kilka lat temu Strefa Porad Architektów (SPA), która została zainicjowana przez MTR i pracownię architektoniczną URBAN Project z Rzeszowa. Możliwość bezpłatnych porad u architektów okazała się sporym sukcesem – tylko w ciągu jednej edycji z porad korzysta blisko 1000 osób. Z roku na rok strefa porad rozrastała się i obecnie liczy kilkadziesiąt metrów kwadratowych, przyciągając nowych uczestników targów.

– Ta inicjatywa wyszła naprzeciw potrzebom zwiedzających, ale chcieliśmy zrobić więcej; zintegrować środowisko wykonawców, projektantów, architektów i deweloperów. Temu ma służyć Smart Congress, który będzie forum wymiany doświadczeń, ponieważ branża dzięki nowym technologiom bardzo szybko się rozwija – dodaje arch. Maciej Jamroży, prezes URBAN Project Sp. z o.o.

W Smart Congress wezmą udział praktycy, środowisko naukowe i gwiazdy architektury

Smart Congress: Project, Building & City odbędzie się pierwszego dnia targów, 6 kwietnia br., jako integralna część 23. Międzynarodowych Targów Budownictwa ExpoDom. Uczestnikami wydarzenia będą m.in.: architekci, deweloperzy, inżynierowie, przedstawiciele gmin i samorządów, inwestorzy indywidualni oraz naukowcy. Wśród zaproszonych gości są m.in.: prof. inż. arch. Janusz Rębielak z PAN Wrocław; dr hab. inż. arch. Magdalena Jagiełło-Kowalczyk, prof. Politechniki Krakowskiej, dr hab. inż. arch. Bogdan Siedlecki i dr inż. arch. Przemysław Markiewicz z Politechniki Krakowskiej

Tematem wiodącym będzie kwestia, która interesuje wszystkich zwiedzających: innowacje i technologie IT w budownictwie, zarówno jednorodzinnym, wielkoskalowym, jak i urbanistyce. Paneliści i prelegenci będą dyskutować o zintegrowanym systemie inteligentnego projektowania. – Nie nadążamy za błyskawicznym postępem technologicznym i dostępnymi możliuwościami. Chcemy, żeby zwiedzający dowiadywali się o tym właśnie na targach, żeby tutaj otrzymywali porady inwestycyjne oraz informacje o najnowszych rozwiązaniach – wyjaśnia Robert Bielówka. – Zasugerowaliśmy też wystawcom, aby przygotowując ofertę targową uwzględnili w niej technologie IT w budownictwie. Aby zwiedzający mogli bez problemu trafić na takie informacje, postanowiliśmy przygotować specjalną trasę.

Zdaniem arch. Macieja Jamrożego, zarówno targi, jak i kongres, będą źródłem wiedzy zwłaszcza dla tych, którzy dopiero planują inwestycje. W inteligentnym budownictwie XXI w. niezmiernie ważny jest zintegrowany system projektowania, który przekłada się nie tylko na sam projekt, realizację, ale przede wszystkim na przyszły komfort jego użytkowników. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć wiedzy u specjalistów. – Architekt to zawód zaufania publicznego. Inwestorzy przychodzą do nas po panaceum na ich wątpliwości. Branża stale się zmienia, a architekci muszą ciągle się kształcić i rozwijać, aby za zmianami nadążyć – temu właśnie ma służyć kongres – tłumaczy Jamroży.

Od lewej arch. Maciej Jamroży, prezes URBAN Project Sp. z o.o. oraz Robert Bielówka prezes MTR

Smart Congres będzie bezpłatny i otwarty dla uczestników

Smart Congress będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, jednak ze względów organizacyjnych warto wcześniej zgłosić swój udział w wydarzeniu. Wstęp jest bezpłatny. – Aby kongres miał jeszcze większą siłę rażenia, będzie dostępny na bieżąco w formie multimedialnej. Dzięki telebimom transmitującym wykłady i panele, wystawcy będą mogli uczestniczyć w kongresie nie opuszczając swoich stoisk – mówi Robert Bielówka.

W specjalnie przygotowanych salach odbędą się zajęcia warsztatowe, a integralną częścią wydarzenia będzie Archiczwartek (organizowany cyklicznie w Rzeszowie przez SARP Rzeszów), który wyjątkowo odbędzie się w piątek. Tematem spotkania będzie Buliding Information Modeling (BIM) – oraz odpowiedzi, jak wykorzystać nowoczesne technologie w projektowaniu. Wezmą w nim udział m.in. arch. Bogusław Barnaś, arch. Maciej Łobos, a także gwiazdy współczesnej architektury.

Kongres zostanie zdominowany przez tematy z zakresu BIM, technologii wykorzystania energii, badania możliwości wpływu OZE na budynki, odzyskiwania energii, zarządzania cyklem życia budynku, miast, czy inteligentnych technologii ułatwiającycych pracę na placu budowy.

– W krajach rozwiniętych na tysiącach placów budowy funkcjonują specjalne kioski informatyczne, z których może korzystać każdy pracownik, i przy ich pomocy kontrolować postęp prac, zakres i harmonogram, z niezwykła precyzją poznać każdy detal, instrukcję montażu lub sprawdzić, jak dany element będzie wyglądał w obrazie 3D. Podobne technologie wykorzystywane są nawet w Rosji. W Polsce jednak króluje dokumentacja papierowa, a opisana integracja to nadal pieśń przyszłości, choć niezbyt już odległej, w szczególności dlatego, że w przetargach publicznych nadal brak jest standardów i przejrzystych regulacji prawnych – wyjaśnia arch. Maciej Jamroży. – Technologia komputerowego modelowania informacji o budynku staje się jednak rzeczywistością nawet nad Wisłą, czerpiemy z doświadczeń sąsiadów, w Sejmie trwają zaawansowane prace, aby wprowadzić standardy w prawie zamówień publicznych, a już dziś część większych obiektów finansowych ze środków publicznych realizowana jest w oparciu o tę technologię

Kongres będzie wydarzeniem cyklicznym

Ponieważ technologie IT w budownictwie rozwijają się w szybkim tempie, nie braknie tematów na kolejne edycje kongresu, który ma stać się wydarzeniem cyklicznym. – Poprzez kongres chcemy nie tylko pokazać, w jakim kierunku rozwija się budownictwo, ale także wyznaczyć kierunek rozwoju samych targów. Staramy się, aby impreza z roku na rok była coraz atrakcyjniejsza dla uczestników i wystawców oraz budujemy platformę współpracy, bo jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy – dodaje Robert Bielówka.

W ramach Podkarpackich Spotkań Branżowych, organizowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy, podczas targów odbędzie się spotkanie dla kadry dydaktycznej szkół różnego szczebla. Jego celem będzie zwrócenie uwagi na konieczność ścisłej współpracy nauki z biznesem, która w branży budowlanej – ze względu na dużą ilość wolnych wakatów – ma szczególne znaczenie.

Program kongresu pod tym linkiem

Rejestracja pod tym adresem

Informacje o kongresie:

biuro@targirzeszowskie.pl  |  Tel: 515 897 364

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy